Lansare montura

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Lansare montura

Mesaj de RazvanG »

GClaudiu scrie:
shimanobig scrie:
GClaudiu scrie:Cum trebuie sa tin lanseta acolo de la mulineta, diferite persoane, mi-au aratat diferite modalitati. Eu sunt stangaci, dar cand arunc tin lanseta pe umarul drept.

Ce intrebari retardate pun :)), da vreau sa nu fiu cel mai slab de pe balta :)).
schimba avatar-ul pe care il ai si pune " ultras pe viata" si sa ma bata mama daca nu te fac tovaras de pescuiala :wink:

Nu tradam culorile, nu ne facem ciobani. Ultrasi nu suntem, ca sa fi ultras trebuie sa mergi in deplasare.
Pacat,ai ratat sansa din cauza unei haite de tomberonezi....sa devi un cunoscut pescar de crap de pe plaiurile mioritice :lol: :lol: :lol:

Din momentul acesta nu-ti mai dau nici un pont :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
viorel dulamita
pescar de competitie
Mesaje: 1087
Membru din: Joi Noi 20, 2008 20:00
Puncte: 0
Localitate: dej

Re: Lansare montura

Mesaj de viorel dulamita »

GClaudiu scrie:...Nu tradam culorile, nu ne facem ciobani...
...foarte bine Claudiu, decit un tradator mai bine un aruncator mai slab :wink: :D ...
Daca esti aruncator de mina stinga, vezi ce face Mark in filmulet cu mina si piciorul drept, tu faci cu mina si piciorul sting, respectiv ce face cu mina si piciorul sting, tu faci cu mina si piciorul drept :wink: :D .
Hai Dinamo :wink: :lol: ...ciine pina la moarte !

Avatar utilizator
Cristi_Ionita
Mesaje: 307
Membru din: Mar Apr 01, 2008 10:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lansare montura

Mesaj de Cristi_Ionita »

GClaudiu scrie:Explicati-mi si mie cum sa lansez mai departe de mal, stiu ca de multe ori nu trebuie sa arunci foarte departe, dar...

Eu am o lanseta simpla de 3.60m cu o mulineta, cica are 6 rulmenti, are aia 6 rulmenti cand o zbura porcu si m-ai am una, din Decathlon la 50lei. (3.50m cu mulineta de 1 rulment).
Aveti vreun filmulet ceva, sunt incepator in lansari. :oops: :roll:

Cred ca ambele lansete au inelul de plecare de 30, stiu ca n-am cum sa arunc 150m cu astea, dar ma intereseaza mai mult cum sa arunc corect.
Daca vei cauta informatii despre lanseuri la distanta vei gasi, inclusiv pe acest forum...Totusi, uite cateva ponturi care cred ca te-ar putea ajuta:

1. Daca ai posibilitatea, achizitioneaza-ti bete de 3.90 (iti recomand hakuyo mtx 14, cu un raport calitate-pret f bun), cu inel de plecare de 50.
2. Mulineta ar fi ideal sa fie una cu tambur mare si care sa aseze corect firul.
3. Inaintasul sa fie textil, iar pe tambur sa ai 3-4 spire de inaintas( plumbul/ momitorul sa fie intre primul si al doilea inel (incepand numaratoarea de la mulineta)
4. Firul monofilament sa fie cat mai subtire, intre 0.20 si 0.25. Trebuie sa ai mare grija in acest caz sa verifici de fiecare data ca firul sa nu se incalceasca peste inelele lansetei...Iti recomand sa incepi cu 0.25, iar apoi cand te mai perfectionezi sa incerci si cu fire mai subtiri.
5. Alege un plumb/ momitor care sa incarce cat mai bine lanseta( aici sunt diferente mari in functie de bat -in general intre 90 si 120 de grame)
6. Invata miscarile din filmuletele cu Mark Hutchinson( pe mine m-au ajutat foarte mult sa-mi creez un stil de aruncare).Exista mai multe tipuri de a arunca, vezi care ti se potriveste cel mai bine...din ce am vazut eu cei care arunca foarte departe arunca pe deasupra capului, tinand ambele maine cat mai drepte.
7. Exerseaza cat mai des
In viata sunt lucruri mult mai importante decat banii...doar ca iti trebuie o grama' de bani ca sa le cumperi.

BARICADA CARP CLUB

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lansare montura

Mesaj de Claudiu Garlea »

Va multumesc mult pentru informatii, poate luni daca e liber o sa ies la un pescuit.

Multumesc tuturor.

@ Shimano, imi pare rau, culorile nu se tradeaza, mercenarii au fost la voi in curte ( Danciulescu, Catalin Munteanu, etc)

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Lansare montura

Mesaj de RazvanG »

GClaudiu scrie:Va multumesc mult pentru informatii, poate luni daca e liber o sa ies la un pescuit.

Multumesc tuturor.

@ Shimano, imi pare rau, culorile nu se tradeaza, mercenarii au fost la voi in curte ( Danciulescu, Catalin Munteanu, etc)
Mercenarii sunt la voi in curte,Danciulescu care va dat o gramada de goluri sub tricoul Stelei,Catalin Munteanu ?un arici care nu stie cum sa loveasca mingea.Oricum Dinamo ramane o echipa de frustrati care de acum in 1000 de ani nu va ajunge nici macar intr-o semifinala de Champions League,numai vorbesc de finala basca sa o si castige.Poate cine stie la FIFA 2012 :lol: :lol: :lol:
Nume utilizator schimbat din shimanobig in RazvanG

Avatar utilizator
arsinel
Pescar de competitie
Mesaje: 2285
Membru din: Dum Mar 21, 2010 15:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lansare montura

Mesaj de arsinel »

shimanobig scrie:
GClaudiu scrie:Va multumesc mult pentru informatii, poate luni daca e liber o sa ies la un pescuit.

Multumesc tuturor.

@ Shimano, imi pare rau, culorile nu se tradeaza, mercenarii au fost la voi in curte ( Danciulescu, Catalin Munteanu, etc)
Mercenarii sunt la voi in curte,Danciulescu care va dat o gramada de goluri sub tricoul Stelei,Catalin Munteanu ?un arici care nu stie cum sa loveasca mingea.Oricum Dinamo ramane o echipa de frustrati care de acum in 1000 de ani nu va ajunge nici macar intr-o semifinala de Champions League,numai vorbesc de finala basca sa o si castige.Poate cine stie la FIFA 2012 :lol: :lol: :lol:
Scuzee de offtopic.
Shimano vorbim in week.Arde Giulestiul :mrgreen: :mrgreen:
Divizia de Lupi a Clubului Sportiv
Personal Best 23,650KG - MV2 / 2020

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”