Maple peas

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
musaro adriano
Mesaje: 154
Membru din: Lun Ian 10, 2005 21:14
Puncte: 0
Localitate: torino/ploiesti

Mesaj de musaro adriano »

@fane, nu stiu ce sa raspund, sincer,in orice caz DA daca pot ajut oameni... cu bun simt. ciao
@sharky: nu incercam sa inventam apa calda: maple este folosit de englesi de cel putin 10 ani cu randament bun (au facut si arome de fapt), numai ca, putini scrie despre secreti..si oricum maple se vinde aproape in orice fel de magazin de pescuit din europa. ciao
ps. pare naut dar nu este, garantat.
RESPECT, Musaro Adriano

Avatar utilizator
musaro adriano
Mesaje: 154
Membru din: Lun Ian 10, 2005 21:14
Puncte: 0
Localitate: torino/ploiesti

Mesaj de musaro adriano »

apropo uitasem maple este arma secreta de cei mai mari pescari pescari de crap din europe, in particolar pentru apele grele ca sf. Cassien unde recordurile de acolo (over 20) au fost facute cu aceste boabe. Pretul lor in europe este de circa 3 euro pe kg. ciao
RESPECT, Musaro Adriano

Avatar utilizator
patabum
Mesaje: 145
Membru din: Mar Ian 11, 2005 9:13

Mesaj de patabum »

Intr-un articol pe carp.com se mentioneaza ca au un mare randament, mai ales atunci cand sunt lasate la incoltit. In urma cu vreo x ani, cand eram pe Benga cu Dan Cotelici, prindea unu cu grau incoltit chiar langa cabana paznicului.

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

@Adriano
:D Departe de mine acest gand, asta am gasit asta am adus la cunostinta.Astept si o parere autorizata (de la un ing fitosanitar)
nu le-am incercat pe balta pt ca nu am avut ocazia de a le cumpara, dar am testat sezonul trecut tiger-nuts si nu mi s-au parut asa de prinzatoare(asta e un alt topic).
exte oare posibil ca sub denumirea de maple peans sa fie comercializate mai multe tipuri diferite de seminte?
Revin cand am raspunsul.
PS ma chinui sa obtin un brevet de inventie pt o noua roata-roata patrata :D
Dan Petre aka Sharky

Avatar utilizator
musaro adriano
Mesaje: 154
Membru din: Lun Ian 10, 2005 21:14
Puncte: 0
Localitate: torino/ploiesti

Mesaj de musaro adriano »

Sharky nicio problema, te am inteles, a mea este o sublineare faptul ca exista de mult si este folosit (ca tiger nut de altfel) unde este greu sa prinzi cu boiles (presiune piscatorie mare de exemplu). Daca pregatite bine au demonstrat ca sunt o nada alternativa foarte valida (ca tiger de altfel). Cred ca in tara este posibil ca sa se vinde sub acel nume altceva (tot este posibil). Seminte care ai aratat tu sunt alceva: intradevar legume (folositi si ei de altfel mai mult sub foarma de praf in mix) se numeste CECI in italiano. In vocabular meu nu am gasit traducere dar daca il fgasesti tu, te rog anuntama ca sunt curios si eu care ar fi numele lor in romana. Daca vrei sa vezi diferenta intre ele (casual le am amandoi in casa, Ceci imi a dat un saculet mama pentru ca la noi se mananca ca pasole si sunt foarte bune :wink: ) si ai drum spre ploiesti te astept cu placere. numai bine.
RESPECT, Musaro Adriano

Avatar utilizator
Cezar Bibu
Mesaje: 553
Membru din: Lun Ian 10, 2005 10:34
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Mesaj de Cezar Bibu »

@Sharky,te maninca limba? :lol: Oricum am luat hotarirea sa nu ma mai bag in polemicile profesionistilor.Doar asa cite un misto...Restul,pe balta,frate!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Cezar

Bai esti nebun ! :lol: :lol: :lol: :lol: Hai tati ca poti sa treci de eticheta de particular ! Vino si tu cu ceva util si lumea te va intelege :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

PS - ai ras la aia cu cimintirele !!!!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Am gasit o remarca interesanta a lui Rod Hutchinson despre maple peas Ia uitati-va ce zice omul asta :

"......my favorite bait of all time... because I've caught more fish on it than any other bait."


In alta ordine de idei am mai gasit niste smecherii de astea englezesti in materie de seminte pentru pescuit . Ce stiti despre :

1. Garbanzos
2. Canadian Trapper Peas
3. Hulled Millet

Sa ma usuc daca stiu ce dracu sunt astea , dar se vind bine si in America . Eu stiu de ele de la amicul meu Paul Pezzala - campion national al SUA - de vreo 6 ori . Am zis asta ca sa existe o referinta credibila si cu rezultate oficiale , ca iar ma luati la perpeleala ca vezi Doamne il stiu si pe asta si simteam nevoia sa o scriu ! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

@ Cezar
M-a mancat cei drept, dar am realizat prea tarziu de ce: am gustat maple peas si n-am stiut ca sunt alergic la ele :lol: .Dar acum m-am invatat minte.
Dan Petre aka Sharky

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

Val vad ca ne provoaca in continuare.
Dupa ce m-am convins ca trebuie sa fac si chimia intru propasirea mea de pescar de crap, se pare ca e nevoie si de agronomie :lol:
Mi-e un pic teama insa ca de la atatea studii n-am sa mai am timp sa ajung si pe balta. :shock:
Dan Petre aka Sharky

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”