Momeli "neconventionale"

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Salut Val,este adevarat acestea sunt regulile competitiilor si asta o stim cu totii,ai foarte mare dreptate in legatura cu momelile ptr.concurs,dar discutia se purta pe tema pescuitului cu " alte momeli" nu de competitii,acuma nu ne putem raporta numai la ele ptr. ca nu toata lumea de pe forum merge la competitii unii se duc pur si simplu la pescuit.
Nu sunt convins suta la suta ca este adevarat ce spui in legatura cu icrele de somon,daca studiem nutritia crapului gasim niste neconcordante in compozitia de acizi grasi necesari crapului si compozitia din aceste icre.
La buna vedere Val!!!!!!!!

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Carpkiller si Mircea ,aveti glume in program baieti :D :D :D ,cred ca abia asteptati sa aruncati montura in lac :D :D ,da eu oare :shock:
Va salut :D :D :D
Radu nu am nimic de ascuns:concentratia optima de lipide= < 18%
Alta intrebare:cum influenteaza temperatura si salinitatea apei cererea de proteina a crapului?????
Ca tot mergem pe lacuri si primavara si vara si toamna.
Va salut!!!!!!!!!!!!

Avatar utilizator
radu sima
Mesaje: 67
Membru din: Mar Ian 11, 2005 18:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de radu sima »

nu imi imaginam ca tocmai acest secret vroiai sa il pitesti :D Pur si simplu habar nu aveam de raspunsul primei intrebari cum nu am nici de al celei de-a doua :roll: :oops:
Radu Sima
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA
www.drcrap.ro

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Tudor

Fratioare ai vreun manual de la concursul "Stii si castigi" si ne dai cite o intrebare pe zi ?
Hai sa te intreb eu altceva :
- raportul optim de acizi grasi este ....... / raportat la ce si cum il masori cind faci tu bilele ?
- salinitatea apei / proteina ....... - cum dracu le masori pe astea frate cind esti pe o balta sau in atelier sa-ti aburesti niste bile .
:lol: :lol: :lol: :lol:

Si daca tot vorbim de ceva metode neconventionale , la ce momeala calculezi tu raportul de acizi motzati ? La viermusi ? La icre ? Hai sa fim seriosi ! :lol: :lol: :lol:
Atentie nu contest datele ! Or fii bune , le iei de undeva , esti de profesie , etc - dar exageram pentru ca nu sunt elemente masurabile concret , sunt pura beletristica

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

VALERICA, PRIETENUL MEU!
nu te mai baga in discutii ca iesi sifonat rau de tot...
m-ai vazut pe mine, de exemplu (repet, de exemplu) bagandu-ma in seama pe forumul vanatorul.ro?
nici acum nu ma bagam, dar vreau sa-ti sar in ajutor
pentru cultura ta generala, exista foarte multi pescari mari ai europei care nu se apuca de facut boiliesuri decat dupa ce au luat mostre de apa si mai ales namol din lacul unde urmeaza sa mearga la o competitie sau la pescuit.
de fapt principalul motiv este unul comercial. cum crezi ca a facut acum cativa ani LEON HOOGENDJIK (asta e un pescar, nu vreo casa de moda) boiliesuri speciale pentru sarulesti?
dar zoran meleg unele pentru tancabesti?
exemplele pot continua...

doua mere
doua pere
te sarut
la revedere
:lol: :lol: :lol:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Vladeanu

Subiectul cu apa se lamurise de mult toata lumea cazind de acord ca este important sa stii compozitia chimica a ei , dar asta fiind posibil de facut numai de marile firme producatoare de nada , in scop de testare a unor anumitor nade .

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Val daca te-ai suparat pe mine imi cer scuze ,tot respectul ptr. un pescar de talia ta,eu nu am ajuns pana acum la nici o competitie dar cand voi ajunge voi veni cu niste bile personale de va dau pe spate :D :D :D
Crap: raportul optim de acizi grasi= 1
Somon : raportul optim de acizi grasi = 2,5
deci ca sa functioneze organismul crapului normal ii trebuie 1% acizi grasi,iar somonului 2,5 %:Val astea se raporteaza la RATIE fratioare,ptr. ca masa pe care o luam si noi si orice animal de pe lumea asta ,atit cit sa ne saturam se numeste RATIE!!!!,explicatia ar fi ca tu sau eu sa pun in ceaiul pe care il beau dimineata in loc de 3 lingurite cu zahar 7.5 lingurite,cum ar fi acceptat de organismul tau???????????
Daca te intereseaza de unde am acest material vorbim pe privat.
Te salut :wink: :wink: :wink:

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Variatia temperaturii apei modifica cererea absoluta de proteina(cantitatea de hrana administrata) nu si cerintele relative(procentul de proteina din hrana),atentie la cita proteina se pune in boilis.

Nu exista diferente intre pestii marini si cei de apa dulce referitor la influenta salinitatii vizavi de cererea de proteina.
Va salut.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@tudorgabriel

Soarele meu,vezi ca nu esti singurul piscicultor de pe acest site ! Poti sa scrii ce vrei despre modul de hranire al crapului, dar daca tot scri da si explicatiile de rigoare ptr ca sunt foarte multi pescari interesati.Apropo, ptr. cei interesati, cautati la biblioteca 2 din cele mai complexe manuale de piscicultura : Pojoga si S. Kaszoni.Sunt multe lucruri interesante,ca cele scise de tudor,dar parerea mea este ca teoria scrisa acolo reprezinta doar 10% din ceea ce trebuie sa stie un pescar de crap !
ADICA INTRE PISCICULTURA SI CARPFISHING ESTE UN DRUM F.LUNG......
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@tudor

Nu a fost vorba de suparare Tudore . Ma distra secventa de intrebari cheie si parca intrezaream si altele de acelasi fel ! :lol: :lol: :lol: Uite Vladut stie multe pe tema asta - are si carti si a si practicat o vreme administrarea piscicola a unor balti .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”