Momeli "neconventionale"

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Tudor

Hai sa nu vorbim pe privat - pune mina si fa un articol despre asta , ca sa-l punem pe site . Daca exista informatie hai sa o dam la toti pescarii . Astept - la treaba !!!!!!!

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Val nu sunt in masura sa fac un articol ,acelea au fost niste intrebari puse altor "persoane" de pe forum,articole complexe poate face cel care a studiat piscicultura,eu nu am studiat piscicultura ci sotia mea,iar informatiile adevarate sunt scumpe Val,ce crezi ca Rod Hutchinson,Townley si altii sunt piscicultori?,nu sunt ci au consilieri piscicultori.
Apropo Vladut stiu ca esti un mare pescar ,te-am vazut in reviste ,tot respectul dar pescuitul la crap chiar are legatura cu modul lui de hranire si cu componentele din hrana ptr. ca nu-i poti pune praf de caramida in momeala in loc de faina de soia :D :D :D . Daca esti piscicultor doar la Galati puteai sa faci facultatea si ar trebui sa cunosti numele unor profesori,apropos cunosti???
Cei mai importanti piscicultori din lume stii care sunt Vladut??iti spun eu:KAUSHIK,GUILLAUME,STEFFENS,HEPHER,BARNABO...ETC......ce sa-i faci citesc si eu din manuale :wink: :wink: :wink:
Serios pot sa va trimit materiale interesante,daca doriti.
Va salut :D :D :D

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@tudorgabriel

1.Eu nu am zis ca nu exista nici o legatura intre piscicultura si carpfishing,am zis ca "doar 10% dinteorie trebuie sa o stie un pescar !"
Consider in continuare ca trebuie sa dam credit marilor firme producatoare de boiles(mix,atracti, arome etc.) care aloca zeci de mii de euro in cercetare anual, nu sa ne apucam noi sa inventam mixuri,arome etc. cu manualul de piscicultura in brate...........(am ajuns la concluzia asta dupa 2 ani de teste !!!)
2.Nu vad ce sens constructiv au intrebarile tale(mai repede rautacios) dar iti voi raspunde:eu sunt de meserie inginer auto, dar am obtinut in 2002 diploma de tehnician piscicol la unul dintre cele mai mari institute de cercetare piscicola din tara :NUCET.(mi s-a cerut la locul de munca, unde am fost angajat ca inginer piscicol!)
3.Cei mai importanti "piscicultori" din lume sunt:KEN TOWNLEY,ZORAN MELEG SI CORNEL ROSIORU... PAREREA MEA!

Si am inchis aici aceasta polemica !

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Vladut

Ce chestie frate - si eu sunt tot inginer mecanic auto - promotie 1993 - AR -ul din Politehnica Bucuresti ! Ca sa nu-i dau ocazia lui Vladeanu sa atace scurt - complectez - singura asemanare dintre noi !! :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Va inteleg baieti,avand magazine cu articole de pescuit sportiv e normal sa ganditi asa.
Vladut ,nu ma intereseaza ce studii ai tu,pot sa -ti spun ca si eu la varsta pe care o am , am vreo 3 seturi de studii de astea de care spui tu,parca superioare se numesc.
Daca tu crezi ca eu sunt rautacios te inseli,intrebarile acelea au fost pur si simplu niste intrebari adresate altor persoane de pe forum,dar imi dau seama ca nu ai inteles ,nu vreau sa dau nume,am spus de mai multe ori "tot respectul ptr. pescarii de competitie" si tu faci parte din echipa lor ,deci nu ai nici o legatura cu acele intrebari,din contra poate eu am de invatat multe de la voi ,dar daca pui asa problema OK.
Pentru dl. Rosioru tot respectul,ptr ceilalti este discutabil.
Nu consider ca a fost o polemica ci o "discutie" de iarna.
Te salut Vladut si sper ca daca ne vom intalni vreodata sa nu fii suparat pe mine,chiar nu are rost ca o discutie banala sa distruga o relatie virtuala,ca aceasta de pe forum. :wink: :wink: :wink:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

@tudorgabriel

Nici o problema ! Acum am inteles exact ce ai vrut sa spui.Sper sa ne intalnim anul asta deoarece am multi prieteni din Galati pe care s-ar putea sa-i vizitez. Sau poate imi onorezi tu invitatia de a pescui impreuna 48 ore la Peris !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Cu toata placerea Vladut ,am auzit multe despre Peris si sunt incantat de invitatia ta :D :D :D
Si eu te voi invita la o partida de pescuit pe un lac din Galati.
Fir intins :!:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Si eu sunt onorat de invitatia ta !
Ps Vezi ca noi avem asociatie, deci cadrul juridic ptr a pune bazele unui partid ! :D :D :D Inb 1995 am incercat si eu acest lucru prin intermediul revistei Pescar Modern, dar a ramas fara ecou... Te asteptam la negocieri...
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
tudorgabriel
Mesaje: 145
Membru din: Dum Ian 16, 2005 19:44
Puncte: 0
Localitate: galati

Mesaj de tudorgabriel »

Vladut daca vii vreodata prin Galati sa ma suni negresit :!: :!: :!:
Salut.

Avatar utilizator
nelubalaj
Mesaje: 20
Membru din: Joi Mar 10, 2005 20:48
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de nelubalaj »

Si uite asa s-a mai stins inca un subiect interesant.
Nelu B.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”