Strategii pt concurs

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

RONALDO,
NU EXISTA STRATEGII "IN GENERAL"!
ele difera de la un concurs la altul
The One Team

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

cornel rosioru scrie:Eu am facut echipa cu Bogdan Guguianu si Daniel Verdete.
Am pescuit pe sectorul Carp Trend standul 6. De departe cel mai echilibrat si greu stand. De altfel noi am fost la 60 Kg. (Cantitate totala ) fata de standul de sub sat.
Din cele 8 echipe 6 au fost echipe cu multa experienta, participante si cistigatoare a multor concursuri. Celelalte 2 din Brasov si Predeal, al dracului de bune, au complectat un sector infernal.
Sectorul nostru se afla pe latura de sus a Y-cului. O parte a Y-cului se ducea spre barajul de la Gurbanesti, iat cealalta parte spre canalul cu stuf.
In fata noastra se intindea Dirvariul in toata splendoarea lui. Cit vedeai cu ochii numai apa. De adincimi ce sa mai vorbim, de la 15 m. incepea cu 3,5m si se termina cu 7,5 pe la 100 m. Nici un prag, nici o groapa nici o vegetatie. Fundul mai mult tare.Capete de stand, in stinga Hamudi cu Manaf standul8 in dreapta Cozma cu Pantiru din B.Mare standul1. Doua echipe periculoase care stiau ce au de facut ca si cap de stand.Mai ales ca stateau pe locurile unde incepeau malurile sa se ingusteze. Nici macar confortul din stand nu era incurajator. Tabara era undeva sus pe un delusor iar la lansete ajungeai dupa ce coborai o panta destul de abrupta. Asta e. In concurs nu alegi ci te adaptezi.
Bogdan cu Daniel au sondat cam 2 ore, iar eu am pregatit sculele, nazile si momelile.
Mare strategie nu puteam face deocamdata, nestiind ce au de gind capetele de stand. Asa ca ne-am apucat sa nadim in fata la o distanta intre 20 si 40 m. Stiam ca pestele se afla pe canal, si ne temeam sa nu inchida canalul Cozma cu Pantiru. Am facut un pat de porumb oparit, cinepa incoltita, spartura de boilies si boiliesuri solubile. In total cam 15 Kg. Ca momeala 2 lansete pe bile de 15mm. si 2 pe solubile. De aici in colo aveam de asteptat cam 12 ore ca nada sa-si faca efectul.
In noaptea de miercuri spre joi, pe la 3 dimineata am luat primul peste. Vecinii nostri Serb cu Decebal pe5 si Bibu- Cotelici pe4 au avut activitate mai bogata. Pe la ora 5 am luat al doilea peste. Standul 5 si 4 luau avans. Standul 7 a inceput sa puncteze si el. l-am trimis pe Daniel la standurile unde nu aveam vizibilitate sa vedem cum sta treaba. Era bine :lol: nici pe acolo nu era mare miscare. Pina joi dupaamiaza nu am mai avut nici o miscare.Trecusera 24 de ore si eram mucea sectorului. Ba nu mai era Hamudi cu-n singur peste. Era clar. Am ales cea mai proastra strategie. Am plecat pe bile, sperind ca pestele se suceste repede. (din experienta stiam ca daca maninca porumb, se satura repede si trece pe bile. Nu a fost asa.)
Alternativa nu aveam. Trebuia trecut yrgent pe porumb cu momitor. Usor de zis. Nici nu mai tin minte cind am pescuit ultima data cu momitor. Nu aveam asa ceva nici eu nici Bogdan. Asa c-am inceput sa cautam prin vecini. am incropit 3 montaje cu aceasta minunata montura, Am pus 2 boabe pe rig, Si dupa o noua nadire serioasa am aruncat lansetele. Deja trecusera 30 ore de la inceputul concursului, iar vecinii nostri aveau un avans considerabil.Serb 50 si ceva de Kg., Iar Bibu cam 45.
Spre norocul nostru a inceput sa bata vintul dinspre canal. lucru bun deoarece scotea pestele de acolo.
In aceasta situatie am schimbat tactica. In primul rind am hotarit sa pescuim cu rindul. Unul ziua si celalalt noaptea. In felul acesta ne dozam fortele si puteam la nevoie sa avem un finis in forta. Daniel ne ajuta si el f. mult, participind in limita regulamentului la toate actiunile.(Incarca momitoarele, punea porumbul pe rig, punea pestii in sac, s-au participa la cintar) Fiecare stia foarte bine ce are de facut, Asa ca am avut timp si de pescuit si de odihna.
Tot in noua tactica am stabilit sa nadim la ore exacte, din abundenta.
Un lucru ne mai deranja. Standul 7 cei din Predeal scoteau peste cam la o jumatate de ora, constant tot timpul zilei. Iar Hamudii ne sufla in ceafa cu o frecventa de 3 pesti la 10 minute.Abia reusisem sa ne apropiem si noi de standul 5 si 4 si-acum aparuse Hamudi.
Am pregatit 2 galeti de nada si timp de 2 ore am inceput sa tragem un baraj pe partea stinga de pe la 100m pina pe la 10 m. Am mai natit bine si in fata noastra si ne-am pus pe asteptat.
Vintul a inceput sa bata din fata si treaba a inceput sa mearga in favoarea noastra. Scoteam la 2 lansete. Hamudi scotea mai rar iar vecinii din predeal, mai deloc. Standul 1 se trezeste si trag si ei un baraj in dreptul lor. Vintul batea din fata, barajele isi faceau treaba asa ca vineri seara la cintarul de la 19,30 urcasem pe locul 2 dupa standul 5. Stand care s-a instalat in frunte de la inceputul concursului. Vineri noapte am mers bine. am luat 22 bucati cu o medie de 2 Kg. si eram tot pe locul 2.Simbata seara la cintar,dezastru. Am cazut lpe locul 4.Ne depasise si standul 4 si standul 7. Nu aveam timp sa ne lingem ranile. Asa c-am refacut barajul, am nadit locurile unde pescuiam, (noaptea ne retrageam cam la 15m.) Noaptea a inceput bine. Activitate era pe standul nostru, si pe standul lui Hamudi. Pe celelalte standuri nu prea era miscare. (un lucru bun pt. noi.)
Fiind ultima noapte s-a mai facut un cintar pe la 11,30 - 12. si control la lansete. (Se verifica sa nu se pescuiasca la nada vie.) Dupa terminarea cintarului pe stand, am cerut clasamentul. Urcasem iar pe locul 2, dar mai important ne apropiasem la 20 Kg. de locul 1.
Nervii erau intinsi la maxim. Urmaream miscarea din standurile vecine, iar cind aduceam un ciortan la mal, ne purtam cu el de parca era pestisorul de aur. Acum orice peste pierdut era un dezastru.(De-a lungul concursului am pierdut 40-50 de pesti).In principal eram cu ochii pe vecinii nostrii de pe 5.
Pina dimineata am prins 11 buc. si am scapat 3. la un calcul simplu egalasem locul 1. Depidea de ce facusera si ei.Dar sigur lupta finala se dadea dumineca dimineata.
Dumineca, la cintarul de dimineata stupoare. Nu ne venea a crede. Standul 3 a avut o noapte magnifica si s-a instalat pe locul 1 standul 5, care a condus tot concursul pe2 iar noi pe 3. Am strins din dinti si ne-am apucat de treaba. nu mai era timp de nadit, asa ca ne bazam pe momitoare bine incarcate si atit. Dar cind e sa se aleaga praful, se alege. O cutie cu nada pt. momitor am uitat-o in alta masina. I-a si pescuieste, cind acum era lupta finala iar vecii nostri scoteau peste in draci.
Am cedat nervos si eu si Bogdan.Din acel moment ne-am oprit din pescuit.
Ne-am gasit alinare in aburii unei cafele.
Involuntar insa, nemai pescuind noi, am ajutat standul 5. Pestele s-a mutat la ei, si pina la terminarea concursului au scos cam 50-60Kg de peste revenind pe locul1 si cistigind sectorul. Noi am terminat pe 3 cu 164Kg. din 88 de pesti. Nici un stand nu a prins sub 100Kg. Iar diferentele intre locuri au fost f. mici. Greu sector.
Daca am fii ales strategia buna si nu pierdeam 30 de ore, daca nu am fi fost neglijenti sa nu uitam cutia cu nada, alta era istoria.
Dar asa-i in concurs, nu poate cistiga toata lumea. Poate data viitoare :lol:
Baietii e pe baricade. :lol: Nu cedeaza niciodata :lol:

@Ronaldo
Daca ai fi cautat in arhiva ai fi gasit acest articol.
Ba mai mult s-au scris articolo despre felul cum se abordeaza o partida pe o balta necunoscuta, cum se abordeaza o partida la amur etc. in care gasesti fel de fel de strategii.
Dar e greu sa-ti folosesti mintea cautind un articol, mai bine freci lumea la cap sa scrie la nesfirsit niste lucruri care s-au spus si iar s-au spus.

@Riciu
Acelasi lucru e valabil si pt. tine cu precizarea ca ma pricep si la gratare si la pescuit. Tu insa care abia ai invatat ca pestele se elibereaza mai ai drum lung. Asa ca te rog nu te mai baga in vorba cu cei mari.
Daca ai observat eu NU raspund intrebarilor tale, NU intru in polemici cu tine si NU ma intereseaza parerile tale.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Riciu

adevarul e ca ai cam intrecut masura cu Maestru ! El ne-a aratat drumul drept in viata tuturor si e pacat sa te strici cu el la modul asta . :lol:

Avatar utilizator
ronaldo
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 28, 2005 14:29

Mesaj de ronaldo »

@ Riciu

Nu vad rostul postari tale, e chiar rautacioasa

@ Admin

cred ca nu am fost destul de explicit:

M-am adresat domniilor voastre pt ca aveti multe concursuri la activ,

deci ,puteti povesti cum ati abordat concursurile trecute, ce strategi ati adoptat ,etc,
@ Maestre
crede-ma ca am citit toate articolele ,,sti ca iti port un respect deosebit, si departe de mine orice gand ascuns.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Ronaldo

m-ai domnit de m-ai spart dar tot nu inteleg ce doresti concret sa-ti scriu . Ti-au zis si baietii pe aici - strategiile astea se fac functie de niste imprejurari concrete de pescuit . Restul e beletristica si vorbit din carti !
Propune tu o secventa pe care nu ai deslusit-o si cred ca vei primi sfaturi suficiente .

Avatar utilizator
ronaldo
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 28, 2005 14:29

Mesaj de ronaldo »

@ Val
pt. ca n-am avut placerea sa te cunosc personal cu toate ca stiu multe despre 'tine' :D nu-mi permit sa vorb astfel. Cresterea ,Val, cresterea :D :D

Avatar utilizator
ronaldo
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 28, 2005 14:29

Mesaj de ronaldo »

:oops: :oops:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Ronaldo

Ca sa iti fac traducerea mesajului de mai sus - trebuie sa-ti scriu asa ?

"Stimate domn ,

va rog ca pe vitor sa nu mai folositi persoana a 3-a in discutiile cu mine ( m-ai domnit de m-ai spart ) . Imi sugerati sa continui un dialog cu Dvs dar inca nu stiu daca am fixat un subiect asupra caruia sa ne dezvoltam opiniile ( dar tot nu inteleg ce doresti concret sa-ti scriu) .
Cred ca trebuie sa fiti de acord ca , asa cum si colegii mei de Forum incearca sa va sugereze , exista o multime de strategii in pescuitul modern al crapului , dezvoltarea tuturor acestora stiute sau imaginate fiind , din punctul meu de vedere total neproductiva . (Ti-au zis si baietii pe aici - strategiile astea se fac functie de niste imprejurari concrete de pescuit )
Fara sa tinem cont de niste conditii concrete de pescuit , conditii legate de vremea de afara , de lacul pe care pescuim , de vecinii pe care ii avem , de nada folosita , samd aceste strategii expuse asa sec , nu au nici o valoare ( Restul e beletristica si vorbit din carti ! )
Propuneti Dvs citeva scenarii sau probleme concrete , in care se cere stabilirea unei strategii si sunt sigur ca , impreuna , membrii acestui Forum vor reusi sa sintetizeze citeva idei , sfaturi , recomandari care pe viitor pot fi aplicate cu succes de Dvs la pescuit .( Propune tu o secventa pe care nu ai deslusit-o si cred ca vei primi sfaturi suficiente )

Cu deosebita stima ,

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

De ce ati sarit toti pe mine ?
Era o gluma, nu era rautate. Nea Rosioru este recunoscut in toata tara ca un fin strateg, dar trebuie sa impartaseasca din experienta lui si altora.

@rosioru
De ce ai scris asta :
"Daca ai observat eu NU raspund intrebarilor tale, NU intru in polemici cu tine si NU ma intereseaza parerile tale."

Cu ce ti-am gresit, ?Ce ai cu mine de vorbesti asa ?

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Riciule,
Eu nu am absolut nimic cu nimeni.
Cu atit mai putin cu tine. Nu ne-am vazut vreodata si nu am discutat nici macar prin intermediul internatului.
Cu toate astea, anul trecut parca, ai vrut sa-i vinzi niste tamburi de Ultrgra lui Burada. Ce legatura aveau tamburii cu prietenia mea cu Adi nu inteleg. Dar ai luat foc si nu ai vrut sa mai dai tamburii. :wink: Cred ca-ti amintesti discutia.

Cit despre intrebari am spus-o si o repet: Multe lucruri s-au scris si aici de cind s-a infiintat acest site si dincolo cind nu era acesta.
De multe ori e greu sa reiei si iar sa reiei aceleasi lucruri.
Asta e motivul pt. care multi dintre noi nu mai raspund la anumite intrebari.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”