Strategii pt concurs

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Strategii pt concurs

Mesaj de andrei vladeanu »

cornel rosioru scrie:
ronaldo scrie:Strtegii- abordarea unui concurs
3 La Motonko a fost un concurs de anduranta unde diferenta a facut-o nada si cele 24 ore de pocainta. :lol:
asa o fi!
De altfel, si la darvari in primavara trecuta, tata nitu a traversat cele 24 de ore de pocainta.
El a pescuit intr-un sector cu peste mult mai putin decat sectorul unde ai fost dumneata.
Cu toate astea echipa Nitu - (minus) Lupsan a prins mai mult decat echipa Rosioru + (plus) Gogu & Verdete.
Doamne ajuta! :wink: :wink: :wink:
The One Team

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

Strategie castigatoare si nu prea... sau mai putin o strategie, dar sigur situatii din care am avut de invatat...

Maestrul Rosioru, Andrei si Val au perfecta dreptate. Teoria e bine s-o stii dar ea trebuie aplicata si adaptata la fata locului.

Concret, Crapmania 05, Tancabesti.
Trag pontonul 2, cap de stand. Primele impresii au fost ca am tras un loc 'necastigator'. Si habar nu aveam cu ce se mananca un cap de stand si cum poti sa-l exploatezi.
Prima zi a inceput cu sondare apei, gasirea unui prag cam la 50m, nadirea si organizarea standului. Nici o trasatura. In schimb, stand si asteptand sa se intample ceva, am vazut bule de aer la 2-3m de mal. Veneau din stanga si le puteai urmarii in drumul lor spre dreapta. Clar, pestele cauta mancare pe langa mal unde apa se incalzeste mai repede. Mutat o lanseta la 5-6m lateral dreapta la 2m de mal.
Miscari fine ale firului si prima trasatura apare pe la 7 seara. Totodata si prima ratare. Mutat imediat toate lansetele, 2 stanga si 2 dreapta. Vin si trasaturile si ratarile.

LECTIA NR 1 - carlige Fox S5 legate ca 'la carte', ratare dupa ratare (in gol). Unii zic ca-s bune. Si eu am prins cu ele, dar atunci / acolo n-au mers. Sun 'un prieten' (aici trebuie sa le multumesc lui Vladut, Coco si Andrei care m-au ajutat cu sfaturi, monturi si SUPORT MORAL tot timpul concursului) si Vladut a venit in cel mai scurt timp cu monturi facute de Andrei si Coco. Schimbat monturile. Trasaturi normale, ratari tot normale, dar de data asta crapii intepati intrau in stuf.

LECTIA NR 2 - sa dai cu BR activate la 2m de stuf... e curate prostie... OK, luam si #### asta, decuplam BR si miercuri spre joi incepem si noi sa punem crapi pe saltea. Ca sa n-o lungesc, incet incet am mutat toate lansetele spre stanga (evident, daca pestii veneau din stanga, la cele din dreapta ajungeau mai rar) si peste dupa peste, ne-am apropiat de varful clasamentului. Eram in al 9-lea cer de fericire ca gasisem o strategie castigatoare. GRESIT, si o sa vedeti de ce.

Noaptea de joi spre vineri a fost superba, n-am putut sa punem geana pe geana, ploua "la greu", o ploaie rece adusa de un vant de nordest iar crapii trageau in draci. Dimineata eram uzi la piele, dar pe primul loc.

LECTIA NR 3 - eeee, ce n-am intuit noi a fost faptul ca o data cu racirea apei, pestele se va retrage spre apa mai adanca. Nu aveam pregatit nici un pat de nada pe pragul gasit initial. Ceea ce nu era valabil pentru vecinii nostrii de stand (Cristi Maier&Nae Grigore). Au inceput sa prinda intr-un ritm incredibil pentru acea perioada (19-24 Aprilie) iar noi... ne chinuiam sa mai gasim ceva. Degeaba ne-am sucit spre larg, degeaba am nadit, degeaba 'liniute'... odata intrat pe patul lor de nada, n-am mai putut sa-l intoarcem sub nici o forma. Cu siguranta daca aveam o echipa slaba in dreapta aveam inca sanse la primul loc.

Concluzii:

1. Noptile pierdute, strategiile pregatite ‘de acasa’ n-au nici o valoare daca nu stii sa le adaptezi urgent pe balta, functie de loc, vecini, starea vremii.
2. Carligele, monturile, chiar daca in trecut am avut rezultate bune cu anumite monturi iar acum dau mai mult rateuri, trebuie schimbat ceva urgent. Banuiesc eu ca Fox S5, fiind mai lungi decat Gamakatsu, in aprilie cand crapul nu mananca la fel ca vara poate nu pot fi inghitite asa usor, de aici rezultand rateuri IN GOL. Nu stiu, zic si eu… VOI CE SPUNETI?
3. Pescuitul ‘marginal’, langa stuf – ‘hit and hold’, BR dezactivat si scaunul langa lansete.
4. Pe parcursul a 5 zile de pescuit, te poti astepta la o schimbare a vremii. Zic eu ca trebuie sa fii pregatit pentru asta si sa ai un pat de nada pe alta adancime / distanta decat pe cel pe care ai inceput sa prinzi. Daca se schimba vremea si te prinde nepregatit… Si daca nu mai mananca pe primul pat, muti imediat 1-2 lansete pe cel de rezerva.

Astept cu INTERES COMENTARIILE voastre la concluzii. VA ROG MULT, m-ar ajuta foarte mult pe viitor. Si primavera fiind inca departe, avem timp…

Multumesc anticipat,
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

vali,
pe langa concluziile tale n-ar mai fi multe de spus...
anul asta la crapmania este clar ca vei fi mult mai bine pregatit. ai invatat din greseli si asta e cel mai important.
The One Team

iulian staicu
Mesaje: 186
Membru din: Lun Ian 10, 2005 15:20
Puncte: 0
Localitate: constanta

Mesaj de iulian staicu »

urmatoarea este o poveste auzita de la unul din participantii de la selectia 2004 Hobaia.
este un truc ,nu strategie , si nu se incadreaza in strategia unui concurs , dar privind partea buna a lucrurilor , despre ambitia care este necesara pentru a cistiga .
deci ,ce povestea respectivul:

hobaia , mansa 2 . standurile de dimensiunile regulamentare ( nu ca la PERIS , scuze d-nul Albastroiu ) , astfel incit vecinii nu vad exact ce se intimpla in stand.
vecinii ,echipe tari .
deci , incepe respectivul sa nadeasca cu racheta la greu , astfel incit dupa o ora de nadit in continuu , cedeaza si vecinii si trec sa nadeasca cu seminte , ca tot a porcait acesta locul .
dar, respectivul care ainceput sa nadeasca cu racheta , de fapt se facea ca incarca racheta cu seminte , in galeata unde umplea racheta era doar apa .

repet , este o povestire ,nu am fost de fata , dar....


iulian

ps. cel care mi-a povestit trucul este un discipol al lui ZVONCO.

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Vali Vesa scrie: Banuiesc eu ca Fox S5, fiind mai lungi decat Gamakatsu, in aprilie cand crapul nu mananca la fel ca vara poate nu pot fi inghitite asa usor, de aici rezultand rateuri IN GOL. Nu stiu, zic si eu… VOI CE SPUNETI?
Uite aici gresesti un pic - ca sa ai trasatura si sa isi ia fir pestele , un crap nu "inghite" putin sau mult un carlig . Carligul este intotdeauna agatat cel putin superficial , de buza crapului , altfel ar insemna ca pestele tine boilesul cu tot cu carlig in gura , inchide gura si o taie la fuga . Chiar si asa si tot se intzeapa ! Este gresit sa credem ca atunci cind deja avem trasatura ( ma refer sa-si ia fir ) crapul poate avea numai boilesul in gura si carligul ii atirna pe undeva prin afara acesteia , astfel incit cind intzepam sa-i smulgem bila din gura si sa ratam intzeparea .
Eu cred totusi ca fie mecanica monturii nu era corecta fie nu ii lasi timp suficient sa se intzepe si din greutatea plumbului si tararea acestuia pe fundul apei . Practic cind intzepai rapid ii luai "pielitza" din gura ( imi cer scuze dar nu stiu cum sa-i zic altfel ) si il scapai , pentru ca nu era patruns carligul in straturi mai profunde de epiteliu .

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

@Val,

se poate sa ai dreptate, de asta am si intrebat. te rog sa ma crezi ca-mi era frica sa mai pun mana pe lanseta cand aveam trasatura. datele s-au schimbat imediat ce-am schimbat monturile.

si mai e cava ce-am uitat:

-daca vizitezi un vecin care prinde bine, la o bere, o minciuna, bla bla bla, si-l intrebi cum da, cu ce da, unde da (IN SPERANTA SA ADAPTEZI STRATEGIA TA), nu te luati dupa ce spune pana nu vezi cu ochii tai :lol:(si asta daca te lasa :wink: ) in 98% din cazuri sunt 'stol'-uri :wink:
eu am furat-o (tot atunci) :evil:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@vali

stiu asta cu "vrajeala" pentru ca o practic si eu la greu . :lol: :lol:

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Strategii pt concurs

Mesaj de cornel rosioru »

andrei vladeanu scrie:
cornel rosioru scrie:
ronaldo scrie:Strtegii- abordarea unui concurs
3 La Motonko a fost un concurs de anduranta unde diferenta a facut-o nada si cele 24 ore de pocainta. :lol:
asa o fi!
De altfel, si la darvari in primavara trecuta, tata nitu a traversat cele 24 de ore de pocainta.
El a pescuit intr-un sector cu peste mult mai putin decat sectorul unde ai fost dumneata.
Cu toate astea echipa Nitu - (minus) Lupsan a prins mai mult decat echipa Rosioru + (plus) Gogu & Verdete.
Doamne ajuta! :wink: :wink: :wink:
Echipa Nitu a avut 180Kg, iar echipa Rosioru 176Kg. :wink: E o diferenta. :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

pai da maestre, e o diferenta! ai un avantaj de - (minus) 4 kg! :D
The One Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Maestru

nu e mare diferenta Cornele - 2 baterii de vin !! :lol: :lol: :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”