SULINA 2006 -CU NASHU SI VALI VESA

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

SULINA 2006 -CU NASHU SI VALI VESA

Mesaj de Vladut Mateianu »

Acum am revenit dupa 5 zile petrecute la Sulina. Maine , cand imi voi reveni, daca imi voi mai reveni vre-odata, va voi povesti ce imi mai aduc aminte. Eu nu am prins nici un crap. Dar pana atunci, mai bine sa ne povesteasca "cumintele" Vali cum l-a invins crapul ! :wink: :lol: :lol:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Vladut

am auzit ca Nashu Dulau a prins unul la vreo 8 kg si a pierdut in mal 1 bucata enorma !? :lol:

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

:evil: :evil: :oops: :evil: :evil:
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Vad ca Vali nu vrea sa povesteasca nimic, de aceea voi incerca eu sa fac un scurt rezumat.
Sulina este o combinatie cam nefericita intre sat ,oras si statiune, un loc unde turistii debutanti sunt arsi periodic de localnici pe motiv de " ce vrei frate, aici sezonul e scurt ! ".
Preturile la mancare pe terase sunt exorbitante, mancarea ne-a rupt !
Ciorba burta 90.000, Bere Stella 60.000, portie 100 gr cartofi prajiti 40.000, salata de rosii 40.000 etc .!!!!!!
Somotei si maruntis se prinde cam peste tot, in schimb ptr crap trebuie mers pe bratul Chilia, dupa ce in prealabil iti faci P G -ul la graniceri pe baza CI si permis de pescuit AGVPS sau APCR.
Acolo se prinde constant crap, pe anumite locuri batute de pescari. Pot spune ca se prinde chiar bine, constant chiar bucati peste 10 kg.
Din pacate sunt probleme cu oamenii lui Raduta care au nesimtirea de a pretinde 300.000 pe zi taxa si te someaza sa eliberezi toti crapii prinsi !
Cu toate ca concesionarea i-a fost ridicata.
Tarifele la inchiriat barci cu motor sunt imense. Noua ne-a luat ptr o barca rapida de 4 persoane cu motor de 115 CP 100 de euro pe zi, plus 1.000.000 barcagiul ,plus 1.700.000 benzina . Total 6.300.000 barca pe zi. :!:
Si ar mai fi multe de spus, dar ma opresc aici ca mai mult ma inervez.
Concluzia : de acum voi merge numai la CRISAN, nu mai vreau sa aud de Sulina sau Mila 23. Acolo nu esti jefuit si prinzi si peste. Asta atata timp traieste batranul Iulica, gazda noastra de peste 5 ani.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

@vladut,

scriu, scriu dar mai tarziu ca nu-mi vad capul de treaba la birou...
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

OK, Vali.
Eu am incercat sa fac un scurt rezumat, cam cum am vazut eu expeditia Sulina. Ca turist.
Norocul nostru este ca am fost impreuna si de aceea n-i s-a parut totul roz acolo. Si ptr ca m-am simtit atat de bine( in vreo doua seri chiar foarte bine ! :wink: :lol: :oops: ) ESTE NUMAI VINA VOASTRA, A ANTURAJULUI ! :lol: Cred ca am format un trio de temut, din pacate nu ptr crap ci ptr carmolul din Sulina. :lol:
La expeditia din septembrie-octombrie cu corturile, ma voi recompensa.
Sanatosi sa fim.
Traiasca Farul din Sulina :!: :wink: :lol:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

Bai, dar astora ai lui Raduta nu le poate face nimeni nimic, Gigi Stefan ce Dumnezeu face :?: :?: :?:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
sandu p
Mesaje: 175
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 20:24
Puncte: 0

Mesaj de sandu p »

cand mergeti in delta mai anuntati si voi,mai sunt apcr-isti mai mici care nu cunosc delta si mai au de invatat...
CARP IS NOT CRAP.

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Vali Vesa »

Ce sa zic:

Plusuri
-compania
-motelul
-peisajul
-drilul cu crapii de Dunare

Minusuri
-preturile :evil:
-preturile :evil:
-preturile :evil:
-somoteii sub kil care nu te lasa sa traiesti
-prea putine driluri cu crapii de Dunare (trei pentru mine, doua pentru Adi)

La plusiri ar mai fi intalnirea cu Adi din Turnu Severin, un Robinson Crusoe al Dunarii, mutat pentru 10 zile cu casa pe barca. Ne-a facut pe balta o ciorba de peste (cu apa de Dunare) si un salau prajit de te lingeai pe degete.

La minusuri, crapul meu incurcat in cracile salciei sub care pescuiam si care intr-un final (dupa ce am mutat salupa in toate directiile si dupa ce am reusit sa scot la suprafata craca) mi-a rupt firul facut varza de contactul cu craca. Si crapul lui Adi Dulau (peste 14kg zic eu) care dupa un sfert de ora de drill (parca l-a adus de la varsarea Chiliei in mare :lol: ) a "plecat" cu gura rupta, eliberand plumbul ca din prastie (de la 2m de salupa) peste capul meu... :lol:

Si daca ati fi vazut ce boiliesuri mananca crapii de pe Chilia... :shock: radeati si cu c...l! Porumb nu, rama neagra nu, in schimb ready made-uri vechi si tari ca betonul DA. E drept ca le-am fezandat cu spray squid&octopus, dat totusi nici un crap serios de balta n-ar fi pus gura pe asa ceva.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Mesaj de Cucu Ionel »

Mai fratilor,cu delta ati dat chix,sau pe-aproape,cand aveti timp,mai ales,si chef de-o iesire pe barajul de la Portile de Fier 2?La minusuri trec de pe acum lipsa cazarii,traiasca corturile,dar crapii nu vor lipsi,asta daca nu-si baga necuratul coada si se intampla ceva cu timpul,nivelul apei,presiunea atmosferica ...In privinta somoteilor ... eu am unul luat la mamaliga cu faina de peste de 6,5 kg si-am scapat altul pe care n-am putut sa-l apropii cam 3 sferturi de ora de mal,la aceeasi mamaliga,si care mi-a rupt pana la urma forfacul!Crapii prinsi n-au fost mari,pana-n 6 kg,dar cum nu sunt un pescar stralucit de crap,cu toate ca ma straduiesc,ma consider multumit.Bucati mari am vazut sarind,iar fitofagi uriasi innoata la suprafata ca rechinii(apropo,in zona"grebla'este sport national,ziua-n amiaza mare,cu politia de frontiera langa ei0
Fir intins

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”