crapul salbatic

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

crapul salbatic

Mesaj de ioan sebastian »

m-ar interesa cum abordati o partida de 3 zile la dunare sau prut :nadire,modalitati de nadire,strategii.cei care au pescuit pe una din aceste ape stiu ca difera fata de balta.va multumesc!
p.s.
astept opiniile maestrilor.respect

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Krokodile, vezi ca Maestru e doar unul : MAESTRU ROSIORU !!!!!!!!!!! :D

Eu pescuiesc destul de des la Dunare si cred ca cel mai important este locul. De fapt, alegerea locului de pescuit. Un sonar ar fi extraordinar. Despre nadire sunt mai multe teorii, eu am observat ca pe curent puternic nadirea nu are nici un efect, porumbul e dus "la girla " ! :D
Dar unde nu curge apa, sau curge usor, nadirea este cheia succesului. Dar ai grija cum o faci si mai ales unde o faci ! :wink: Fir intins !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

Mesaj de ioan sebastian »

@vladut
mersi de atentionare :oops:
hai sa-ti explic care e situatia.eu pescuiesc pe prut.locul se prezinta cam in felul urmator.apa mica inaccesibil datorita milului-prutul e foarte scazut la ora actuala(locul unde stau crapii-fac festival de sarituri),urmeaza o adincitura cu pietre,stinci,multe izvoare(sau cea mai ramas din ea)locul unde pescuiesc si unde anul trecut a dat rezultate deosebite.in ultima luna am facut mai multe sedinte(vreo 5) de cite 2-3 zile in care am pescuit la mamaliga si porumb si nadit si izolat si singurii crapi prinsi au fost:crap 5kg-la rima;crap 6kg-coropisnita si crap 2 kg mamaliga.luminati-ma!

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18916
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Dar de braconaj nu pomenesti nimic ?
Pe aici circula zvonuri ca se braconeaza cu curent la greu si ca nu prea ar mai fi peste !
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

Mesaj de ioan sebastian »

unde pescuiesc eu nu se braconeaza,in schimb se pun plase,vreo 500 m mai la vale.oricum crapul nu prea intra la plase,doar accidental.pestele sa imputinat pe toate apele deschise pescuitului la liber.oricum prutul nu mai e cea fost,de cind cu legea asta a concesionarii lui.din cite stiu,moldovenii(fratii nostri) folosesc curentul si nu aia de rind,pt ca ei nu prea au acces pe malul apei,ci cei din armata cu grade,cel putin asa se spune pe la noi.

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Incearca odata sa pui o coronita de 6-7 boabe pe fir de par si daca se poate sa intercalezi boabele (chiar uscate) galbene cu cele rosii spre exemplu... In cazul meu am prins mai bine asa, chiar si fara nadire. N-am prins mult dar asa am luat recordul personal - 14 k , la Dunare..inca o observatie per sonala.cu cat esti mai calare pe prag cu atat sansele de a avea o trasatura cresc. Desi am lasat cateva kile de plumb pana am dibuit treapta , a meritat. Daca pragul mai are si ceva scoica, te-ai scos! baga un fir rezistent la abraziune altfel dai faliment. Erson Taifun e ieftin si a dracului de bun la tavaleala! :twisted:
Legio - Patria Nostra !

adrwus
Mesaje: 65
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 20:31

Mesaj de adrwus »

lasa pragurile la prut ;
cauta locurile cu copaci scufundati ,cioate ,etc.
dute amonte cam 20 -30 m , arunca spre mijlocul riului cu plumb de maxim 80 g si lasa curentul sa ti-l traga spre mal ; daca se poate sa il controlezi ca sa ajunga sub crengi e ok . frina reglata la maxim aproape si stai cu ochii pe ele ;si LINISTE .Momeala cum a zis legio , la mamaliga si rima te termina maruntisul si trebuie sa le schimbi des ( galagie )

ioan sebastian
Mesaje: 248
Membru din: Lun Sep 04, 2006 17:17
Puncte: 0
Localitate: suceava

Mesaj de ioan sebastian »

@legio
am sa incerc varianta cu coronita,cu prima ocazie.

@adrwus
unde pescuiesc eu poti lasa si 2 zile mamaliga in apa ca n-ai treaba cu maruntisul.e plin de rapitori(somn mare,salau) si pestele sub 1.5 kg nu sta.cit despre cioate sau copaci nici vorba.e o adincitura cu stinci mari scufundate.de altfel,din 5 lanseuri unul il pierzi.problema e ca nu pot face crapii sa coboare de pe apa mica in locul unde stau ei deobicei.cred ca si din cauza ca prutul e foarte scazut si hrana se gaseste mult mai usor fiind un volum de apa mult mai mic.

oricum va multumesc!

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Pai daca e asa cum zici tu, pune tu o coronita de boabe si pun eu un baboi in ac...sa ma prostituez unpic in compania unui somn cat casa!
Nustiu ce sa-ti mai spun.... incearca mai multe locuri, si vezi daca reusesti ce ti-a spus Adrwus...eu unul n-am rabdarea asta , si deaia caut pragurile. O chestie apropo de liniste, nu pescui cu clopotel de varf la Prut. Dupa ce am scos zanganelele de pe lansete , tacurile scurte s-au transformat in trasaturi. Da e putin mai obositor sa stai cu geana pe ele o zi intreaga.
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
gabin
Mesaje: 3
Membru din: Vin Oct 13, 2006 20:27

Mesaj de gabin »

Vladut are dreptate in legatura cu stilul de pescuit la Dunare
Necesar barca cu motor si sonar.De pe mal sansele sant mult scazute (vorbim de crap peste 4 kg).Momeli prinzatoare pe Dunare sant mamaliga,scoica,coropisnita.Singurele locuri unde am pescuit si nadit de la mal sant anafoarele.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”