o recomandare ,daca se poate???

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
rudy200
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Dec 09, 2006 21:17
Puncte: 0
Localitate: Sf.Gheorghe Covasna

o recomandare ,daca se poate???

Mesaj de rudy200 »

as dori sa achizitionez 4 lansete de crap de 3.6m 3.5lbs care sa-mi permita niste lanseuri acceptabile(ca si distanta) sa nu fie prea moi si sa fie cotate ca si pret in categoria ieftin -mediu (200-380 RON).As dori daca se poate o recomandare.
P.S. daca s-ar putea si o recomandare pentru mulinetele care ar trebui sa le echipeze.
Multumesc.

Avatar utilizator
sandu p
Mesaje: 175
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 20:24
Puncte: 0

Mesaj de sandu p »

alegerea de 3,5 lbs e buna ptr o lansare de forta cu care poti arunca lejer peste 100m dar ti le-as recomanda pe cele de 3,90 chiar daca sare pretul...,eu am lansetele pe care ti le doresti 3,60-3.5,poti face cu ele lanseuri cu pb de 130g fara teama ca se vor rupe...,la 280 ron buc.;fiind la inceput de drum iti recomand banax,raport calitate-pret excelent
CARP IS NOT CRAP.

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Mesaj de legio1083 »

Daca e primul set de lansete de crap , mai gandeste-te odata in privinta lungimii. Cu cat o lanseta e mai lunga, cu atat arcul de cerc trasat se varful lansetei in lansare e mai amplu= o lansare mai lunga. INSA o lanseta de 3.90 necesita o forta mai mare in aruncare chiar daca are doar 3 lb... Eu personal am constatat ca arunc mai departe cu una de 3.60 decat cu una de 3.90. Pur si simplu nu am fortam , tehnica sau experienta necesata pt a o putea incarca la maxim. Ori daca nu o poti incarca cum trebuie, sa stii ca nici firma inscriptionata pe blanck nici inelele supermega Fuji nu vor lansa in locul tau.
In rest, doar tu stii ce vrei exact dela o lanseta si nu uita ca pana nu pui mana pe ele s-ar putea sa nu stii ce vrei cu adevarat.
respect!
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

@rudy200
Inainte sa te hotaresti incearca sa pui mina pe cit mai multe lansete din clasa in care vrei sa te incadrezi..
Cea mai mare greseala sa achizitionezi o lanseta dupa recomandarea cuiva.
Ce imi place mie s-ar putea sa nu ti se potriveasca tie.
Roaga prietenii sa te lase sa pui mina pe lansetele lor, bate magazinele si vezi ce au si abia dupa aceea daca din 2-3 firme nu stii la ce sa te opresti cere sfatul.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Schumi
Mesaje: 606
Membru din: Sâm Ian 28, 2006 19:51
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: o recomandare ,daca se poate???

Mesaj de Schumi »

rudy200 scrie:as dori sa achizitionez 4 lansete de crap de 3.6m 3.5lbs care sa-mi permita niste lanseuri acceptabile(ca si distanta) sa nu fie prea moi si sa fie cotate ca si pret in categoria ieftin -mediu (200-380 RON).As dori daca se poate o recomandare.
P.S. daca s-ar putea si o recomandare pentru mulinetele care ar trebui sa le echipeze.
Multumesc.
Si eu am aceeasi problema doar ca eu vreau bete de 3.90,dupa multe cautari si sfaturi m-am oprit la 2 variante,Sert Decizion sau Cormoran Carp Force,ambele de 3.90 - 3,5 lb,ambele pe la 3 milioane.Cormoranul l-am putut vedea si la Brasov dar ptr. Sert-ul Decizion cred ca trebuie sa fac un drum la Bucuresti sa-l pot vedea.
La capitolul mulinete am optat pentru Banax Helicon 5400 NF.

rudy200
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Dec 09, 2006 21:17
Puncte: 0
Localitate: Sf.Gheorghe Covasna

raspuns la mesajele primite

Mesaj de rudy200 »

Multumesc tuturor pentru sfaturi si recomandari.Toate sunt demne de luat in seama si in special cea a domnului Rosioru.Intradevar cea mai buna solutie este sa testezi cat mai multe dintre ele si daca s-ar putea chiar pe balta,insa din pacate acest lucru este imposibil si de aceea am cerut un sfat de la profesionisti.
din nefericire, doar tinand in maini pret de cateva secunde sau minute, o lanseta, nu inseamna prea mare lucru (nu pentru mine) iti poti face o idee despre greutate,design,calitatea finisajelor etc. dar nu-ti poti da seama cum lucreaza si daca ti se potriveste acel stil de lucru al lansetei.
am avut posibilitatea de exemplu sa testez niste lansete de 3.9m destul de bunicele ca si pret dar care nu m-au convins deloc pe balta si care m-au facut sa-mi indrept atentia spre lansete de 3.6m,care mi s-au parut mie,mai potrivite pentru stilul meu de aruncari si de pescuit.
am si eu in dotarea mea modesta,lansete de 3.6m dar care sunt robuste dar totodata si mai rigide ceea ce ma face sa imi scurtez considerabil lansarile la distante mai mari de 80-90 m.
si inca o precizare,fara sa doresc sa supar pe nimeni,in momentul cand intri intr-un magazin de profil,vanzatorul va gasi binenteles pentru tine, n variante de scule, care ti se potrivesc mai mult sau mai putin, pentru ca binenteles acel om doreste sa-si vanda marfa si asta pe buna dreptate, iar daca tu ca si cumparator nu ai cat de cat niste idei cam catre ce fel de produse sa-ti indrepti atentia, probabil ca vei veni acasa cu niste scule care pe balta te vor dezamagii amarnic, sau ma rog, te vor face sa devii mai sceptic la reclamele produselor.
scuzati lunga dizertatie si multumesc inca o data pentru sfaturi si cer scuze daca am deranjat pe cineva.
ca si incheiere as dori totusi, macar la modul de informatie, daca nu de altceva, cateva modele de lansete care merita cat de cat atentia domniilor voastre, ma repet sa aiba 3.6m 3.5 lbs si sa poti arunca cu ea la 100-110m
cu un plumb de 100 gr. iar in dril sa se comporte decent,adica sa simti pestele si miscarile pe care le face acesta.
p.s. Banaxul este o mulineta solida dar si foarte grea,ce parere aveti de un shimano big baitrunner?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Lansete : SERT, fara discutie.(uita de Cormoran)
Mulinete: intrebarea ta mi se pare cam deplasata. E ca si cum intrebi daca Fordul este mai bun decat Dacia Logan ! :oops:
Daca ai posibilitatea , ia-ti Shimano fara sa mai stai la discutii. Dar atuci ia-ti si bete ptr ele, nu 3.60 si nu la 3 milioane ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

DD
Mesaje: 120
Membru din: Mie Ian 12, 2005 16:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de DD »

@rudy200

In ce oras locuiesti?

Daca nu locuiesti in Bucuresti este mai greu, dar daca ai drum poti sa treci pe la unele magazine si sunt sigur ca sfaturile vor fi competente si in acord cu bugetul tau.
Dorin Cruceru
Asociatia Pescarilor de Crap din Romania
____________________________________________
Nu-ti fie teama ca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti.
Sun Tzu

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

rudy
nu as putea sa ti recomand o lanseta sau alta pt ca nu shtiu cat acces ai la o scula sau alta. ce magazine ai la indemana sau ce poti gasi in magazine. dar, faptul ca alegi o lanseta de 12" imi spune ca shtii oarecum ce vrei. eu am si lansete de 12 si de 13. de departe na intelegmai bine cu cele de 12, dar am si de 13 pt anumite situatii.
nu ma-s grabi...ai toata iarna la dispozitie. mergi la cateva magazine si ti faci o idee fara si fii expert. de cele mai multe ori pretul reflecta calitatea si asta ai sa afli si tu. cumpara lanseta functie de ce ai tu nevoie nu ce e trendy.

vladut
poti pune linistit simano bbrlc deopotriva pe lansete de 12 sau 13. importante sunt actiunea si testul de curbura si mai putin lungimea lansetei. daca te gandesti ca echilibrezi mai bine bbrlc ul cu bete de 13 esti indreptatit, dar sa nu uitam ca e o mulineta mare si cam grea pt multe lansete de pe piata.
de acord sa pui big baitrunerul de la shimano pe un nash outlaw 12" de 2,75 iese din tipare si totusi..orice combinatie e posibila. :)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Nu la asta ma refeream Florine, ci la faptul ca daca isi ia o mulineta de 200 de euro, sa isi ia si un bat pe masura , ADICA MAI SCUMPUT ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”