doresc un sfat

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Avatar utilizator
DODO27
Mesaje: 126
Membru din: Mie Apr 11, 2007 22:02
Puncte: 0

doresc un sfat

Mesaj de DODO27 »

Salutare la toată lumea!Sunt nou pe siteul dvs şi mai am şi tupeul să vă cer ajutor.Intenţioinez să achiziţionez 5 kg de mix Nutrabaits-Ener Vite Gold din care să fac pentru prima dată bile.Sunt foarte hotărât şi încrezător,deoarece la începutul lunii mai,intenţionez să fac o partida de pescuit pe o balastieră.
Doresc sa ascult părerile celor care au folosit acest mix si care, eventual, pot să-mi spună ce rezultate au avut.Primesc cu plăcere,sfaturi ce m-ar ajuta la prepararea bilelor (cantităţi,îmbunătăţiri,timp de fierbere etc)...mai ales că sunt novice!Pe lângă mix am mai comandat:Fruit cajouser,lactalbumina,strawberry ester blend,betaina,multimino.Am uitat ceva?Am ales acest mix la recomandarea unui prieten pe care-l respect şi pe care-l consider un "google al crapului".Consider că ar fi bine să vă dau şi câteva detalii despre baltă.Balastiera 30 ha,peste mare dar puţin sau mai degrabă puţin dar mare ,puţin amur (cteno), crap populat anul acesta.(de la 1 la 3 kg ,cam 750 kg) la fel şi ceva somn mai măricel.Pe baltă se pescuieşte la boiles şi s-a şi prins.
sunt om serios dar neajutorat şi care vrea să facă pentru prima data cu mâna lui boilesuri.
Vă mulţumesc anticipat. :D PS.Departe de mine...orice gând...de a face reclamă la un anumit produs...sunt om serios dar neajutorat şi care vrea să facă pentru prima data cu mâna lui boilesuri....şi care cere sfatul unor experţi.Şi acu vorba ardeleanului: Mulţam fain şi v-aş cinsti cu o horincă.dicţionar: horincă= "dip de prune" sau EA natural de prună de 52 grade şi veche ... atât de veche încât îţi vine să-i spui: Sărut mâna doamnă! :lol:
Costin Dorel

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Despre ce balastiera vorbesti? nu cumva este Apa din jud SM ca dupa cum scri nu cred ca stai prea departe de acea zona.
cu respect Petrescu Cristi Edwyn

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

Pentru imbunatatirea mixului si implicit a bilelor ,poti mai pui C S L .ROBIN RED,ULEI DE CANEPA si KELP POWER .
Eu personal a-si schimba ESTER STRAWBERY cu E A STRAWBERY tinand cont ca pescuiesti pe o balastiera unde apa se incalzeste mai greu [luna mai ]
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
DODO27
Mesaje: 126
Membru din: Mie Apr 11, 2007 22:02
Puncte: 0

Mesaj de DODO27 »

va multumesc mult!
Costin Dorel

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Domnule Oana explicati-mi va rog care este smecheria cu:"in loc de ester..., recomand alcool etilic"pentru ape reci.?

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Eu cred ca puteai sa faci o alegere mai buna in alegerea mixului...
Dar daca tu ai ales acest mix, macar ai grija ce ii adaugi si mai ales la CANTITATI ! Nu e suficient sa bati niste oua, sa adaugi "niste" substante care de care mai scumpe si sa astepti sa ai boilesuri bune !
Sfatul meu este sa mergi pe retete consacrate si care nu au ca scop doar promovarea unor produse ! :wink:


PS Niste pellete CSL ar putea fi cheia succesului......sunt mirifice ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

@Cipi

Aromele pe baza de esteri sunt foarte greu de folosit, mai ales de catre un incepator ,iar cele pe baza de ethil alcool sunt foarte indicate pentru ape reci ,ele activand imediat boilliesul ce intra in contact cu apa facand acele mici gaurele care creeaza acel norisor in jurul bilei ,alcoolul evaporandu-se sau diluandu-se si ramanand doar o urma usoara de aroma .

Ps.nu cred ca te-ai gandit ca vreau sa inbat pestele si sa-i creez dependenta astfel incat sa nu mai stie ce face [nu este cazul tau] :lol: :lol: :lol:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

PANAIT CEZAR
Mesaje: 50
Membru din: Mie Mar 23, 2005 12:24
Puncte: 0

SFAT

Mesaj de PANAIT CEZAR »

Ca sa nu mai cauti reteta ti-o scriu eu:
500 g mix Ener-Vite Gold
10ml Ulei de cinepa presat la rece
4ml SAFFRON ELITE(nu stiu exact ce este)
20ml Nutramino
1 ml Sweet Cajouser
oua
Nadesti cu pelete de C.S.L.
ORICE S-AR INTIMPLA FII OM,PESTE N-AI CUM SA DEVII!

cipibm
Mesaje: 666
Membru din: Joi Mar 09, 2006 12:19
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesaj de cipibm »

Domnule OANA,esterii sunt o combinatie intre acizi organici si alcool.Care este veriga slaba pt.solubilizare in ape "mai putin calde"?

mih_carp
Mesaje: 98
Membru din: Vin Oct 06, 2006 15:38
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: SFAT

Mesaj de mih_carp »

PANAIT CEZAR scrie: 4ml SAFFRON ELITE(nu stiu exact ce este)
Saffron elite este shofran.
Mantis&Mantis Gold RULES
Mihai Tomi
Pescar de Crap

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”