alegere spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Sorin Daringa
Mesaje: 877
Membru din: Mar Aug 10, 2010 11:12
Puncte: 0
Localitate: Skjern-Denmark

alegere spod

Mesaj de Sorin Daringa »

Salut.As vrea o recomandare dintre 3 spoduri

1 Hakuyo MTX 14 spod
2 Carp expert spod
3 Baracuda spod

Personal am avut carp expertul care rezista bine la greutate dar nu reusesc sa dau asa departe cu el..indiferent ca e catapulta spomb sau racheta
Imagine

Avatar utilizator
BBadescu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Apr 18, 2012 12:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: alegere spod

Mesaj de BBadescu »

Nu am folosit niciun model dintre cele trei.

Ce vreau sa spun insa e sa nu faci rabat de la calitate! Chiar daca asta inseamna sa mai maresti bugetul alocat (evident, daca se poate).
Spodul e un bat care va fi f solicitat, prin lanseuri repetate cu greutati mari .
...cum se poate prinde pestele mic cu unelte mari...

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alegere spod

Mesaj de osc1or »

Si eu am carp expert si lansez in jur de 60-70m cu spombul plin
Il am de putina vreme ce e drept si sunt convins ca prin antrenament distanta va mai creste putin
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: alegere spod

Mesaj de Dan Serban »

Winston scrie:Salut.As vrea o recomandare dintre 3 spoduri

1 Hakuyo MTX 14 spod
2 Carp expert spod
3 Baracuda spod

Personal am avut carp expertul care rezista bine la greutate dar nu reusesc sa dau asa departe cu el..indiferent ca e catapulta spomb sau racheta
Indiferent de numele lansetei pe care o vei alege , nu va arunca el pentru tine .
Este foarte importanta si tehnica de aruncare.
Pescar de rând

Avatar utilizator
Gabrian_Lucian
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 06, 2012 20:52
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: alegere spod

Mesaj de Gabrian_Lucian »

Nu am le-am avut pe nici unul dintre spoduri dar am dat cu doua dintre ele si mi sau parut extrem de slabe din punct de vedere al aruncarii .Nici unul dintre cele doua modele nu te ajuta in aruncare nici cu racheta de la fox nici cu cea de la korda si nici cu catapulta tot asa mai mult de un 90 de metri cu vant din spate nu am reusit sa arunc ( scuze am uitat sa specific cele doua spoduri cu care am lucrat ,Baracuda si Carp Expert ).Specific ca ajutam un prieten sa ia o decizie in privinta achizitionarii unui spod .Totusi parca Carp Expertul mi sa parut un pic mai bun ( Baracuda am reusit sa il rupem la a 8 aruncare sau a 9 ) .Eu personal detin un spod Shimano Tribal pe care il folosesc cu foarte mare incredere de vreo 6-7 ani . Este putin mai scump dar te poti baga sanatos in bat si cu o racheta mai mare , iar la catapulta bulgarii cu cat sunt mai mari cu atat creste si distanta ,in limita diametrului de 9 cm . Cu racheta arunc cel mai putin in jur de 100 metri in schimb cu spombul sau cu catapulta distantele sunt mai mari 120-130 de metri .Sper ca relatarile mele sa iti fie de folos , in rest numai bine si fum din frane
NO KILL FOREVER

Larry82
Mesaje: 169
Membru din: Joi Iun 09, 2011 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: alegere spod

Mesaj de Larry82 »

Eu am MTX 14 Spod si sunt super multumit de el.
"Mergi plin de încredere în direcţia pe care ai stabilit-o. Sigur, realizările vor veni."
Anghel Saligny

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”