Adevarul intre logica si emotie - editie speciala

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tibi_m
Mesaje: 501
Membru din: Joi Iul 29, 2010 11:45
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Adevarul intre logica si emotie - editie speciala

Mesaj de tibi_m »

Adevarul intre logica si emotie

Cand parea ca in carp fishing-ul romanesc apele se limpezesc, cand eforturile de ani de zile ale celor care au pus bazele acestui fenomen la noi si au pavat drumul performantei au produs in sfarsit roade, cand Romania a dovedit ca poate atinge standarde de excelenta la capitolul organizare si manifestare sportiva, inevitabil, pentru ca este vorba de Romania, a trebuit sa transformam biciul in rahat.
Aparitia personajului controversat Popescu, formele sale de manifestare frizand pe alocuri patologicul nu mai sunt de natura sa surprinda pe nimeni. Ceea ce a surprins si a socat in intamplarile recente, a fost alianta, probabil conjuncturala, cu Andrei Vladeanu, un om despre care se pot spune multe dar nu si ca este manipulabil. Dupa ce ai fost adversarul declarat in lupte diverse desfasurate intre forumuri si salile de tribunal, sa treci cu arme si bagaje in tabara dusmana poate fi considerat un act de auto-tradare a propriilor principii, un act de neinteles.
Privind rece, detasat, putem spune ca exista doua tipuri de abordari:
1. Abordarea emotionala, nesustinuta argumentativ, dar care a nascut mici capodopere de manifestare narativa pe forumuri
2. Abordarea rece, logica, aproape exegetica.
A incerca sa vezi in spatele actiunilor “popesciene” este probabil un act la fel de inutil precum acela de a incerca sa iei sabia diversilor napoleoni gazduiti in institutiile de profil psihiatric.
Personajul cu accente despotice, cu veleitati de Lapusneanu, se vrea un ziditor, un ctitor, un deschizator de drumuri, un Mesia al pescuitului romanesc, cel harazit divin, chemat sa puna in ordine ceea ce generatii de pescari prea ocupati cu obiectul muncii lor, pescuitul, nu reusisera sa faca.
In antiteza cu, probabil, idolii sai, cuvantul “popescian” nu este cuvantul care zideste, este cuvantul care distruge. Popescu inchide, anuleaza, blocheaza, interzice, revoca, pedepseste, ameninta, ingradeste, restrictioneaza . Superbe premize pentru un drum nou garant al bunei organizari.
Asemenea unor alte figure sinistre din istoria mai mult sau mai putin recenta a Romaniei, personajul da dovada de dualism. In opozitie cu discursul public, demolator, isi arata fata “telefonica”. La telefon Popescu promite, acorda titluri, sefii, promite remuneratii, felicita, gratuleaza, pe scurt incearca sa atraga prozeliti. Mi-e greu sa cred ca Andrei Vladeanu poate fi atat de usor pacalit. Cu siguranta ca, asa cum il stim, calculat si cu un bun simt de previziune a dezastrelor stia ca gestul sau va fi blamat, huiduit, condamnat.
Probabil ca adevarul universal valabil exista intr-o singura zona a spiritului uman, si nefiind cazul aici vom presupune ca adevarul momentului actual este o medie a adevarurilor adiacente.
Pentru ca o regula de baza a tuturor codurilor, ca e vorba de cel moral, de cel penal, de cel deontologic al jurnalistului, este “Audiatur et altera pars” (“Asculta si cealalta parte”), am hotarat sa ii dau ocazia lui Andrei Vladeanu sa ne expuna adevarurile sale intr-un dialog onest, deschis, fara incrancenari.
Inchei cu cuvintele aproape profetice ale lui Val Pangica, si citez aproximativ “Ceea ce pare o catastrofa poate fi o uriasa oportunitate”.
Sa incercam, asadar, prieteni sa facem impreuna un minim demers civilizat pe calea dialogului constructiv.
Va astept maine seara 12-iulie la Renegade Radio (http://www.radioul.ro) de la orele 21.00 impreuna cu Andrei Vladeanu intr-o editie speciala a Carpfishing Radio Show.

Avatar utilizator
tibi_m
Mesaje: 501
Membru din: Joi Iul 29, 2010 11:45
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Adevarul intre logica si emotie - editie speciala

Mesaj de tibi_m »

Daca aveti intrebari, va rog sa le adresati aici pana la inceperea emisiunii, sau in timpul emisiunii pe chat.

Va astept de la orele 21:00 cu invitatul meu de astazi, Andrei Vladeanu, in speranta unui dialog constructiv.

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: Adevarul intre logica si emotie - editie speciala

Mesaj de Val »

O singura intrebare am pentru Andrei , dat fiind faptul ca a stat de vorba personal cu dl. Popescu . In plus stiu ca Andrei se pricepe la oameni .

Unde l-ar incadra Andrei pe dl. Popescu ? Un Che Guevarra sau un Farfuridi ? Dar sincer si fara nuante ....

Pentru mine conteaza parerea lui Andrei .

Avatar utilizator
tibi_m
Mesaje: 501
Membru din: Joi Iul 29, 2010 11:45
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Adevarul intre logica si emotie - editie speciala

Mesaj de tibi_m »

ok. Val am notat intrebarea, o sa i-o adresez

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Adevarul intre logica si emotie - editie speciala

Mesaj de bogdanpesc »

Cum vede dl Vladeanu ,viitorul federatiei cu popescu presedinte?
Dar fara popescu?...cum vede viitorul aceleeasi federatii?
Cum vede viitorul pescuitului romanesc de competitie? ...in ambele variante
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Adevarul intre logica si emotie - editie speciala

Mesaj de gor965 »

In conditiile in care nici un factor de decizie nu se baga in seama cu "pescarimea", crede cineva ca are vre-un rost toata "harmalaia" facuta pe forum, radio, tv-online ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
tibi_m
Mesaje: 501
Membru din: Joi Iul 29, 2010 11:45
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Adevarul intre logica si emotie - editie speciala

Mesaj de tibi_m »

gor965 scrie:In conditiile in care nici un factor de decizie nu se baga in seama cu "pescarimea", crede cineva ca are vre-un rost toata "harmalaia" facuta pe forum, radio, tv-online ?
Asta este o intrebare retorica, e un sondaj adresat pescarilor, sau e intrebarea ta pentru Andrei Vladeanu?

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Adevarul intre logica si emotie - editie speciala

Mesaj de oanavictor »

mai mult decat a raspuns maria sa aici pe forum nu cred ca mai are de spus ceva ......oricum tibi se dovedeste om de nadejde cand e ceva de spalat .........de curatat .........de parfumat ........a facut-o ,o face si o va mai face !!!!!!!!!!!!
a facut o emisiune cu 3 invitati plus mai multe interventii telefonice ,unde tema emisiunii sa pierdut in eter , iar acum ofera o emisiune intreaga unui singur protagonist fara sansa de a fi contrazis !!!!!!!
felicitari tibi .........mai curat .......mai uscat ......

Si acum intrebarile .....
CAT ARE SALARIU LA FEDERATIE ?
CE OBIECTIV ARE IN CONTRACT ?
ARE SI BONUSURI IN CAZ DE INDEPLINIREA OBIECTIVULUI ?

oricum nu cred ca lui intrebarile pentru ca nu se va auzi prea bine emisia sau.......nu va merge chat-ul :idea:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Adevarul intre logica si emotie - editie speciala

Mesaj de gor965 »

tibi_m scrie:
gor965 scrie:In conditiile in care nici un factor de decizie nu se baga in seama cu "pescarimea", crede cineva ca are vre-un rost toata "harmalaia" facuta pe forum, radio, tv-online ?
Asta este o intrebare retorica, e un sondaj adresat pescarilor, sau e intrebarea ta pentru Andrei Vladeanu?
E o intrebare generala, la care poate sa raspunda cine vrea...daca prinde esenta ! Sunt 2 chestiuni pe care nu le inteleg :
1- de ce mai trebuia sa anunte Andrei, pe forum, treaba cu contractul de antrenor si oferta catre Ovidius ?
2- de ce nu face media coada la usa alora cu factor de decizie, sa le puna nistre intrebari directe si sa obtina niste raspunsuri asteptate de toata lumea ?
Nu vreau sa bagatelizez discutiile de pe forum, radio ori din emisiunile de profil de pe on-line, dar mi-i se pare ca discuta lumea degeaba...de hotarat, hotarasc altii care n-au nici o treaba cu lumea pescuitului (de orice fel...amator sau de performanta ) ! Mortii lor de birocrati, in cazul Raed Arafat, pana n-a iesit lumea in strada sa le dea cu decizia de pamant, toti aveau impresia ca sunt niste Dumnezei ...inclusiv marinaru' sef !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: Adevarul intre logica si emotie - editie speciala

Mesaj de Anti FRPS »

Ce legatura este intre o federatie sportiva de pescuit si eliberarea/vanzarea permiselor de pescuit ?
Ati auzit dvs ca FRAS (Federatia Romana de Automobilism Sportiv ) sau ACR care tot o structura sportiva este , elibereaza permise de conducere ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”