Harrison vs Century vs alte branduri !!!!

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Harrison vs Century vs alte branduri !!!!

Mesaj de romanraul »

As dori sa achizitionez un set de 4-6 lansete si m-am oprit la Century si Harrison. Nu am facut alegerea intamplatoare ci m-am documentat despre cele 2 branduri....
As dori o lanseta cu drill frumos dar si putere de lansare. Am pescuit cu FS de la Century.... care se pare ca ar fi compromisul dintre ele.... dar totusi as dori si alte pareri.
Vreau sa pescuiesc la 130-140 m max , drill frumos
Astept pareri si fara polemici - doar cei care au pescuit VA ROG NU VA DATI CU PAREREA AIUREA, M-am saturat de Topicuri stricate de unii si de altii care se baga ca musca in branza !!!
Cu stima.....
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Harrison vs Century vs alte branduri !!!!

Mesaj de romanraul »

Daca mai sunt pareri cu ceva Fox -uri ??? Greys ??? Shimano Tribal XS1 ??? astept pareri si opinii, multumesc frumos :)
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

catalin26
Mesaje: 57
Membru din: Mie Mar 17, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: Harrison vs Century vs alte branduri !!!!

Mesaj de catalin26 »

Te descurci cat de cat cu engleza?

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5358
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Harrison vs Century vs alte branduri !!!!

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Century ncs sau torix, sunt cam aceiasi lanseta..drill placut si aruncari doar cu plumb 140 _150 m
ImagineImagine
BÂZ

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Re: Harrison vs Century vs alte branduri !!!!

Mesaj de Ciuchi »

Am pescuit anul trecut cu Fox Horizon XT, niste lansete extraordinare raport pret/calitate. Niste lansete cu actiune rapida, de varf, foarte bune pentru distanta, care se comporta decent si in dril. Am lansat cu Fox Horizon (simplu nu XT), niste lansete blande, as putea spune destul de moi, care nu se descurca foarte bine la distanta, insa sunt convins ca sunt excelente in dril.
Am folosit cam doua sezoane niste lansete Tribal si anume XTRB 13" si 3.5lb... niste lansete care sincer mi-au ramas in suflet. Se descurcau bine la lanseu si extraordinare in dril. Acelasi lucru l-am auzit si de XS1. Oricum, se pare ca Shimano fac treaba din ce in ce mai buna in domeniul lansetelor.
Daniel Ciuchendea

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Harrison vs Century vs alte branduri !!!!

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Ciuchi scrie:Am pescuit anul trecut cu Fox Horizon XT, niste lansete extraordinare raport pret/calitate. Niste lansete cu actiune rapida, de varf, foarte bune pentru distanta, care se comporta decent si in dril. Am lansat cu Fox Horizon (simplu nu XT), niste lansete blande, as putea spune destul de moi, care nu se descurca foarte bine la distanta, insa sunt convins ca sunt excelente in dril.
Am folosit cam doua sezoane niste lansete Tribal si anume XTRB 13" si 3.5lb... niste lansete care sincer mi-au ramas in suflet. Se descurcau bine la lanseu si extraordinare in dril. Acelasi lucru l-am auzit si de XS1. Oricum, se pare ca Shimano fac treaba din ce in ce mai buna in domeniul lansetelor.
Am pescuit si eu in vreo 2 concursuri cu XTR-B-urile lu Simescu.super bete ,poate putin cam moi pt gusturile mele sau pescuind in combinatie cu alt set de greys torsion,diferenta f mare de actiune ma face sa spun lucrul asta.
eu prefer greys torsion pt lansare la distanta.super bat-slim f usor,incredibil de rapid.
catch&release

R.R. FISHING TEAM
pescar de competitie
Mesaje: 1379
Membru din: Mie Iun 24, 2009 20:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Harrison vs Century vs alte branduri !!!!

Mesaj de R.R. FISHING TEAM »

century NG SU - lanseaza bine spre f bine chiar si fara inaintas (mono de 0.25) pe la 130 m , am reusit eu ,iar in drill sunt bestiale . :wink:

Avatar utilizator
danielcotoz
Mesaje: 620
Membru din: Sâm Dec 18, 2010 16:00
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: Harrison vs Century vs alte branduri !!!!

Mesaj de danielcotoz »

daca ai buget sanatos din punctul meu de vedere FS-urile sunt excelente. mai ales modelul nou .....
ptr buget mai mic recomand fox matrix Z de 3.9m si 3.5lb. eu le am de aproape 3 ani si sunt foarte multumit. poti da si cu saculet cu cu plumb cu pasta bine de tot. iar in dril sunt minunate. acum nu te astepta sa fie ca un horizon de 3.25 insa nici ca fx-urile care sunt bete tari.
dar asta depinde si de tine nu doar de bete. iti recomand sa incerci cateva inainte sa cumperi.
spor la cumparaturi

Avatar utilizator
1cosmin
Mesaje: 282
Membru din: Lun Ian 24, 2011 23:01

Re: Harrison vs Century vs alte branduri !!!!

Mesaj de 1cosmin »

Are dreptate Dani, FS sunt de vis. Eu folosesc momentan NCS , sunt mai moi decat FS, dar poti arunca linistit 130-140 m cu o tehnica buna. Drill-ul este o placere cu ele!
One name. One blood. One passion. One ambition!

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Harrison vs Century vs alte branduri !!!!

Mesaj de razvan u. »

Century NCS!
Le folosesc de 2 ani. Cu putina tehnica, arunci lejer la 130 de metri.
In drill....senzationale.
C. S. PELICANUL

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”