o alta expeditie reusita in Delta...la Crisani

Unde pescuim dupa crapi pe rauri, la Dunare si in Delta Dunarii

Moderator: Dan Mateianu

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

o alta expeditie reusita in Delta...la Crisani

Mesaj de Gabi Tomulescu »

am stat o saptamana pe Dunarea Veche in apropiere de Crisani. In total am fost sase..dar patru dintre noi cu destul de mari pretentii..Eu si Mihai + Vali cu Floraru. 3 posturi doua pe mal si unul din barca. Ceillalti 2 tot de pe mal au luat vreo 30 kg de caciula intre 1 si 5 kg.La noi...capturi multe... cele care trebuiesc mentionate intre 5 si 15 kg...cativa de 5-6-7, cativa de 8-9, cativa de 10 si peste... si unu' de 15 ocale (cum ar spune Vijelie). intre 1 kg si 3-4 kg nenumarati...in total 250 kg poate chiar 300 (noi 4). S-a prins predominant la boilies, la porumb doar cativa marunti in jur de 1 - 1.5 kg. In prima zi nici un peste, dar na... se nadise destul de mult. Din a doua zi a inceput sa traga, la inceput marunt, iar pe zi ce trecea intra si mai des si mai crescut. curgea boilies din el de ziceai ca esti la Tancabesti. Frumos...foarte frumos mai ales ca lumea pe acolo trecea si se vaita ca nu se prinde, ca e apa tulbure ca.... Nici noi nu le-am spus ce prindeam ca sigur s-ar fi mutat cu noi. si deja eram noi multi. Si nu de alta da' stateam nasol cu lichidele. Spre sfarsit, in ultima noapte deja incepusera sa traga cate 2 odata..si nu ciortani, pe la 9-10 kile asa, se luau cam 5-6 bucati pe noapte. Concluzia ...tre sa stai 10 zile pentru ca incepe greu, se aduna din ce in ce mai mult si spre sfarsit iti trage non stop.
De nada nu se mai pune problema...boilies-ul face diferenta. Trebuie dat si porumb la inceput ...destul de mult, dar dupe ce incepe sa traga trebuie insistat cu boilies. Lumea cand auzea pe acolo ca pescuiam la boilies ziceau cam asa...."l-ati invatat si p'asta la boilies...." Nu prea le convine pescarilor dar pestelui cu siguranta DA. Noi am aruncat in apa cam 70 kg de bile de diferite feluri, forme si arome. Porumb, cam 50 kg...dar rezultatele ne-au multumit.
Fir intins!
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Bravo Gabitza, pai de pomana am aruncat eu 200 de kg de bile in locul ala ? :D
Pe 12 noiembrie plec si eu ptr vreo 5 zile, poate voi mai prinde si eu vre-un baboi ratacit....sau racit ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de cornelserbu »

@ vladut

da spune-mi dom'le si mie locul ala fermecat ca sti ca-mi place delta :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

@ cornel serbu

nu e locul fermecat Cornele... e vorba de Dunarea Veche...si cam oriunde te asezi si pescuiesti la boilies, si nadesti tare la inceput dupa care astepti pina intra...faci treaba. E foarte aglomerat.... acolo numai nada a facut diferenta anul asta.
Erau pe linga noi pescari, ca la balamuc si prindeau cativa ciortani pe zi...

Si pe Ingusta se prindea bine dar acolo aglomeratia e mai mare...Si in plus acolo bucatile mari se cam duc prin butuci.

@ vladut

pai cred ca o sa faci treaba numai sa gasesti loc pe mal... si acum s-a mai racit putin si cred ca o sa prinzi numai mari si maricei. Oricum atentie la varlogi si la mistreti. Vezi ca purceii aia mici au crescut si ei si ....mare atentie
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

Maine plec Gabi ! :wink: Cica nu se prinde nimic in Delta, nici macar rapitori .....Tare sunt curios daca o sa mearga ! :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabi Tomulescu »

am mai vb si eu cu ceva baieti si ziceau la fel. ca nu se prinde nici pe Sf. Gheorghe nici pe la Crisani...numa pe Chilia - Cernovca si pe brat s-au mai luat ceva pesti.
Acu... vremea s-a racit incet incet destul de mult...acolo cred ca noaptea deja sunt 1-2 grade...e posibil sa nu se mai hraneasca la loc intins...si sa-l gasesti pe la cioate. Vedeti si voi..Oricum prinde-ti voi peste...sunt sigur de asta.

Fir Intins! si tuica fiarta :D :D :D :D
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18917
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Mesaj de Vladut Mateianu »

M-am intors ! de data asta am luat-o in barba ! Domnul crap nu mai era pe Intinsura, se bagase deja pe canalele adanci, la cioate.....
Noi am incercat timp de 4 zile sa-l aducem pe patul nostru de nada, dar nu am avut rezultate....nici pe sonar nu era nici un peste !

In schimb am facut partide reusite de salau si mai ales biban. Am mai ecologizat cateva locuri de pescuit si mi-am mai facut cativa prieteni.
O expeditie fara prea mult peste, dar frumoasa....Pacat de animalele-pescari care au sufocat delta de gunoaie, de localnici care pescuiesc cu monofilamente si dau ciortanii la gaini, de pescarii care retin salai si stiuculite sub 200 grame !!!!!!!(in zona Litcov) si iar de localnicii care arunca tot gunoiul direct in Dunare.....NO COMENT ! Rusine...
O solutie poate ar fi interzicerea pescuitului in delta 5 ani ...si poate si a turistilor ! :cry:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Roger
Mesaje: 114
Membru din: Mie Ian 19, 2005 11:57

Mesaj de Roger »

ultima data cand am fost in toamna,am fost verificati la acte de politie.in timp ce verificau unul din politisti vorbea la telefon cu cineva din tulcea si ii povestea ca a prins un localnic care impreuna cu un cetatean german :shock: aveau asupra lor 1000-o mie!!!!-de carmace insirate pe sfoara cu care pescuiau-cica-la somn.

altfel,sunt din ce in ce mai putine pasari din ce vad eu si aceiasi oameni necivilizati.tipul care arunca tigarea cand se urca in tramvai desi cosul de gunoi e la 1 metru.
De noul guvernator ce parere aveti so far?
Alexandru Marcu

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Mesaj de mariusangler »

Vladut Mateianu scrie:M-am intors ! de data asta am luat-o in barba ! Domnul crap nu mai era pe Intinsura, se bagase deja pe canalele adanci, la cioate.....
Noi am incercat timp de 4 zile sa-l aducem pe patul nostru de nada, dar nu am avut rezultate....nici pe sonar nu era nici un peste !

In schimb am facut partide reusite de salau si mai ales biban. Am mai ecologizat cateva locuri de pescuit si mi-am mai facut cativa prieteni.
O expeditie fara prea mult peste, dar frumoasa....Pacat de animalele-pescari care au sufocat delta de gunoaie, de localnici care pescuiesc cu monofilamente si dau ciortanii la gaini, de pescarii care retin salai si stiuculite sub 200 grame !!!!!!!(in zona Litcov) si iar de localnicii care arunca tot gunoiul direct in Dunare.....NO COMENT ! Rusine...
O solutie poate ar fi interzicerea pescuitului in delta 5 ani ...si poate si a turistilor ! :cry:
Poate si localnicilor.... :( :( :(
Mad carp Team

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Mesaj de mariusangler »

Vladut Mateianu scrie:M-am intors ! de data asta am luat-o in barba ! Domnul crap nu mai era pe Intinsura, se bagase deja pe canalele adanci, la cioate.....
Noi am incercat timp de 4 zile sa-l aducem pe patul nostru de nada, dar nu am avut rezultate....nici pe sonar nu era nici un peste !

In schimb am facut partide reusite de salau si mai ales biban. Am mai ecologizat cateva locuri de pescuit si mi-am mai facut cativa prieteni.
O expeditie fara prea mult peste, dar frumoasa....Pacat de animalele-pescari care au sufocat delta de gunoaie, de localnici care pescuiesc cu monofilamente si dau ciortanii la gaini, de pescarii care retin salai si stiuculite sub 200 grame !!!!!!!(in zona Litcov) si iar de localnicii care arunca tot gunoiul direct in Dunare.....NO COMENT ! Rusine...
O solutie poate ar fi interzicerea pescuitului in delta 5 ani ...si poate si a turistilor ! :cry:
Poate si localnicilor.... :( :( :(
Mad carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Rauri, Dunare & Delta Dunarii”