Crapi MAI mari la HOBAIA

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Gabi Tomulescu »

dupa 48 ore de pescuit la Hobaia pot sa spun ca cei care numeau Hobaia "balta de ciortan" pot sa mearga linistiti sa pescuiasca acolo pentru ca au inceput sa se prinda crapi mari si nu intamplator. Cat am stat eu pe balta a venit pe la mine Adi Dulau care adusese niste prieteni la pescuit laHobaia. I-am imprumutat vreo 10 boiliesuri fermecate, pentru respectivii, cu care in juma' de ora au luat unu de 16 kg....hm...dar mireasa se afla la mine in sac...era deja fotografiata aplaudata si mai astepta cativa prieteni s-o admire. Daca as fi prins acest peste pe alta balta poate nu ar fi avut o valoare asa mare. Dar... la Hobaia, unde numai se presupunea ca sint pesti mari care zac nefericiti in coada baltii neluand parte la filmari si poze de grup,.... este un moment important pentru mine. Cocosat, usor negricios cu o gura neintepata niciodata dar...mare rau, cu o forma pe care o vezi destul de rar (ceva gen avioanele Concord)... Ce mai...satisfactie maxima. Eu "concuceam" si lanseta si minciogul...adica senzatie nu gluma. Nu am realizat cat e de mare decat cand am incercat sa ridic minciogul din apa...La prima vedere zic "are sigur 15 kg" si cad pe ganduri. Dar venindu-mi in minte alti pesti pe 15 kg prinsi de mine si de Mihai in concursuri...renunt la ideea cu 15 kg. Nu am avut cantar ...nu vreau sa mint...dar l-am botezat "18 kile" daca sint invidiosi care vor spune cand vor vedea pozele " aaa n-are domne atat , are mai putin"...sa considere ca asta este numele lui nu greutatea. Dar eu zic ca daca am zis "18 kile" am fost chiar exigent...puteam sa fiu putin mai "pescar" si sa zic mai mult...nu m-ar fi putut contrazice nimeni. Arata exact ca unul de 20 numai ca din cauza unei usoare malformatii avea burta numai jumatate mare si rotunda. Am mai luat unul de 14...poate 15... poate 13... :D . Frumos si asta curat, lung, capatinos... dar mai slab "dezvoltat"....Rezultatul cumulat al partidei 21 crapi... 3 buc. de 4-5 kg, majoritatea intre 6-8 kg, cativa intre 8 si 10 kg , asta de 14 si "Vedeta Baltii" (pana acum). Am avut si 4 castraveti de salata (teni). 2 de 1 kil unu mai mic si unu de vreo 3 litri...ca asa e la Hobaia la o partida reusita de crap primesti bonus cativa teni... Am avut mare noroc cu Bodo ca a fost pe balta si era purtator si utilizator de aparat foto...defapt pestele a avut mai mult noroc ca nu-l eliberam nepozat ... chiar daca-l mai tineam o zi cu mine. Cam asta a fost o "expeditie" la Hobaia in luna mai , luna in care nu am mai pescuit pana acum in ultimii 3-4 ani. Pozele vor veni ca nu prea stiu sa le pun si tre sa apelez la cunostinte...chestii d'astea. Fir intins!
Fişiere ataşate
DSC00045.jpg
asta e ala "micu"
(49.04 KiB) Descărcat de 3121 ori
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de cornelserbu »

frumoasa si interesanta partida...felicitari !!!
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Gabi Tomulescu »

tot el...
Fişiere ataşate
DSC00047.jpg
(49.66 KiB) Descărcat de 3114 ori
DSC00046.jpg
(50.43 KiB) Descărcat de 3114 ori
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Gabi Tomulescu »

uitati si vedeta...

nu Bodo ...de crap vorbesc :D :D
Fişiere ataşate
crap hobaia 3.jpg
(135.63 KiB) Descărcat de 3027 ori
crap hobaia 2.jpg
(140.29 KiB) Descărcat de 3028 ori
crap hobaia.jpg
(141.16 KiB) Descărcat de 3026 ori
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Vali Vesa »

Ooooo... Bravo Gabi !!!
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Madalin Dirla »

Felicitari Gabi!!
Pe ce sector ai pescuit,vreau sa fac o partida de 48 h acolo .
Nu am mai fost pe Hobaia si de aceia te rog sa imi dai si mie ceva info!
Fir intins si sa auzim de bine!

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Gabi Tomulescu »

mult'am...am pescuit pe ultimul loc unde este permis pescuitul recreativ/sportiv pe Hobaia. acu cum s-au zapacit sectoarele astea nu mai stiu exact ce e. candva au fost B-uri candva C-uri...
Dupa incalzirea asta a vremii pestele a inceput sa circule bine...din pacate si tenii si novacii asa ca daca vreti romanesti aveti mare grija la abordare...eu am reusit sa-i tin departe nu de tot da oricum 4 teni si 21 de romanesti...in conditiile in care tenii de la hobaia mananca boiliesuri cu mare placere.
Bucuria mea este ca a inceput si Hobaia sa dea pesti mari, astfel incat la fiecare pescuit sa ai satisfactia catorva pesti mai rasariti. Prea o privea lumea ca pe o patrie exclusiv a ciortanilor. Si daca s-ar putea pescui pe toata suprafata baltii ar iesii bucati impresionante...dar ce sa faci trebuie inteleasa si conducerea baltii ca se fereste de fenomenul ..."retine tot ce prinzi"...aici e treaba de mentalitate a pescarilor.
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de cornel rosioru »

Gabi, ai pescuit pe fostul B7, iar cei ce au luat bucata de 16kg cu cele 10 bile de la tine, pe fostul A4. :D
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de cornel rosioru »

Garantez ca Hobaia nu a scos inca surprizele. Nu spun mai mult pt. ca suna a lauda. Las placerea pescarilor sa constate.
Gabi a avut o medie de 8 kg. Veti auzi de medi mai mari.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Gabi Tomulescu
Mesaje: 1008
Membru din: Sâm Feb 25, 2006 23:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Gabi Tomulescu »

Maestre stiam ca B7 a fost un loc minune, pescuit de Cipica la o editie de Calificari din anii trecuti...ori Cristi si Piticu care au fost la acele Calificari spuneau la acel loc era la vreo 300-400 m mai in dreapta...dupa golf.

Ma rog conteaza mai putin cum se numeste locul...poate ar trebui denumite locurile ca la Tancabesti numai ca aici nu prea sunt repere... salcii abea se pun...corcodusi nici vorba...mai mult porumb, lucerna...d'astea


Baietii aia nu au facut poza cu pestele? daca da s-o bage aici
The One Team Romania
Event Promoter IBCC

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”