Este corect?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
andrei_o88
Mesaje: 423
Membru din: Joi Mai 03, 2012 18:16
Puncte: 0
Localitate: Bistrita

Este corect?

Mesaj de andrei_o88 »

Este corect sa masori firul la bobinarea pe mulineta in contextul in care stii cat recupereaza mulineta pe tura,exemplu incarci mulineta cu umplutura si lasi liber cam 5 mm de la buza in cazul mulinetelor big pit ....Bblc recupereaza pe tura 116 cm asa spune producatorul ,....si sa calculezi dupa exemplul.

.......333 m fir ÷1.16m recupetare per tura =287 ture da erori mari dau aproximativ ok.....????

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: Este corect?

Mesaj de Dan Aron »

dacă ții cont și de o elongație a firului de x %, pare logic.
CS Senzor Team

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Este corect?

Mesaj de gor965 »

andrei_o88 scrie:....Bblc recupereaza pe tura 116 cm asa spune producatorul ,...

....
Cu tamburul plin...ca daca ai tamburul gol, nu mai recuperezi aceeasi lungim, la o tura !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: Este corect?

Mesaj de Dan Aron »

dacă faci media între lungimea recuperată cu tamburul plin și lungimea recuperată cu el gol, și ții cont și de elongația firului la tensiune constantă, cred că merge...
CS Senzor Team

Avatar utilizator
andrei_o88
Mesaje: 423
Membru din: Joi Mai 03, 2012 18:16
Puncte: 0
Localitate: Bistrita

Re: Este corect?

Mesaj de andrei_o88 »

Asa am sa fac .....sa vad ce iese....:-) teroare.......am mai facut dar nu am luat in calcul elongatia.....dar cu counter nu-mi place lavfire subtiri sare se blocheaza si altele aluneca firul si nu invarte rola.....bla bla bla

Laurpopica
Mesaje: 258
Membru din: Vin Dec 18, 2009 15:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Este corect?

Mesaj de Laurpopica »

Eu cantaresc cu un cantar de precizie ( 0,1 gr eroare) 50 ml de fir masurati exact. Se poate face acest lucru prin luarea unei role goale pe care o cantaresc ca atare si infasor pe aceasta cei 50 ml , fara a rupe firul insa, dupa care o cantaresc din nou. Diferenta reprezinta greutatea firului. In continuare dinfasor pe rola initiala cei 50 ml de fir si o cantaresc asa incarcata. Cu ea pe cantar, incep sa incarc tamburul iar cand acesta s-a umplut, citesc valoarea greutatii rolei cu fir ramas de pe cantar. Diferenta de greutate o transform in lungime stiind cat cantaresc cei 50 ml de fir. Este destul de precis. Nu iau in calcul elongatia care dupa parerea mea este neglijabila.

cipkill
Mesaje: 160
Membru din: Lun Feb 28, 2011 23:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Este corect?

Mesaj de cipkill »

Laurpopica scrie: dinfasor
???

elencu
Mesaje: 34
Membru din: Dum Mar 10, 2013 20:56

Re: Este corect?

Mesaj de elencu »

Laurpopica scrie:Eu cantaresc cu un cantar de precizie ( 0,1 gr eroare) 50 ml de fir masurati exact. Se poate face acest lucru prin luarea unei role goale pe care o cantaresc ca atare si infasor pe aceasta cei 50 ml , fara a rupe firul insa, dupa care o cantaresc din nou. Diferenta reprezinta greutatea firului. In continuare dinfasor pe rola initiala cei 50 ml de fir si o cantaresc asa incarcata. Cu ea pe cantar, incep sa incarc tamburul iar cand acesta s-a umplut, citesc valoarea greutatii rolei cu fir ramas de pe cantar. Diferenta de greutate o transform in lungime stiind cat cantaresc cei 50 ml de fir. Este destul de precis. Nu iau in calcul elongatia care dupa parerea mea este neglijabila.
Daca faci vorbire de 50ml, precis te-ai gandit la una "mica". Nu e problema, se mai intampla. Eu de obicei utilizez Smirnoff.

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2007
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Este corect?

Mesaj de Claudiu Garlea »

50 ml - metri liniari.


Daca esti ironic, imi cer scuze.


Cum pentru celalalte exista Master Card, pentru masurarea firului cu o marja de eroare foarte mica, exista counter-ul :

http://www.totalfishing.ro/counter-cormoran-p-7382.html


Sau role de 300 m ... metri liniari :D

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: Este corect?

Mesaj de Catalin Bujita »

In primul rand Hristos a Inviat!
In al doilea rand daca vrei sa-ti incarci tamburul exact ai nevoie de doi tamburi, incepi prin a bobina firul pe care-l doresti la suprafata, apoi firul de umplutura, cand ai terminat transferi totul pe al doilea tambur, astfel firul tau va fi de data asta la suprafata, iar tamburul este incarcat exact cat doresti. stiu ca e mult de munca dar nu am gasit altceva mai bun pana acum.
In al treilea rand, cantitatea de fir recuperata la o tura de manivela este aceasi indiferent daca tamburul este gol sau plin, exceptie daca ai mulineta de baitcasting unde conteaza dimensiunea mosorului, la cele cu tambur oscilant, se roteste pick-up-ul, acesta trage firul si il aseaza pe tambur, cantitatea de fir este functie de dimensiunea acestuia (distanta dintre axul tamburului si galet) si de raportul de recuperare (de cate ori se invarte pick-up-ul la o tura completa de manivela), dar nu trebuie sa o calculezi singur pentru ca ti-o indica producatorul :wink: , iar tamburul oscileaza doar pe directia fata-spate pentru o distributie uniforma a firului, el nu se roteste (ma refer strict la mulinare)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”