Cand foamea invinge...

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Cand foamea invinge...

Mesaj de Vladut Mateianu »

Am hotarat sa deschid acest topic, exasperat de "pescarii sportivi" care fura peste cu nesimtire maxima. De 1 luna, de cand am deschis oficial balata Sulimanu, acest flagel pare sa ia amploare, iar din pacate nu gasesc antidotul ! :(

Astazi, un alt pescar a fost prins cu pestele ascuns (din fericire traia si l-am redat baltii), nu stiu ce metode legale sunt ptr pedepsirea celor vinovati de tentativa de furt, daca exista.

Oricum, de acum voi incepe sa le postez numele, nr de la masina si o poza, ptr ca macar de rusine sa-i fac. Daca stiu ce-i aia... :oops: :(
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
florinalin
pescar de competitie
Mesaje: 1024
Membru din: Dum Dec 09, 2012 13:21
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Cand foamea invinge...

Mesaj de florinalin »

este furt calificat sanctional de codul penal. le poti interzice pe viata accesul pe balta
A bad days fishing is better than a good day at work...

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Cand foamea invinge...

Mesaj de DumiD »

Masinile doar in parcare. La plecare anuntat paznicul si incarcatul bagajelor doar in prezenta lui. Fa-le poza si fa un "insectar" cum era pe vremuri in fata oricarei sectii de militie :lol:

Avatar utilizator
Ciuchi
Mesaje: 859
Membru din: Mie Sep 09, 2009 22:40
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Mesaj de Ciuchi »

Ai permis de port-arma?
La gioale tata cu alicele ca altfel n-ai cum sa educi romanul.
Doamneee, a dracu' natie de oameni suntem :(

Send from Galaxy SIII using Tapatalk
Daniel Ciuchendea

remuszx9
Mesaje: 59
Membru din: Lun Apr 08, 2013 15:02
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Cand foamea invinge...

Mesaj de remuszx9 »

Sa li se faca poze si sa se puna public intr-o baza comuna ,sa-i stie toti si sa vada dupa aia cine le mai permite accesul pe o balta privata!

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cand foamea invinge...

Mesaj de Digital »

Exista o metoda simpla :wink:
Camera +soft+scanner
La intrarea pe balta - la bariera pusa camera - persoanele aflate in vehicul se dau frumos jos din masina (toti) si zambesc in camera - daca printre ei exista o persoana sau mai multe persoane neagreate sau cu antecedente bariera ramane lasata iar ei fac cale intoarsa :wink:
Stima.
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Cand foamea invinge...

Mesaj de Alin Galbenu »

Pune multe "fake camera", in standuri, orientate in toate directiile, unele au si led :)
Cu o camera îndreptată spre ei, poate se gandesc mai mult inainte sa faca ceva de genul. Ca merge sau nu, asta vei sti doar tu.
E greu cu romanii..
Imagine

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cand foamea invinge...

Mesaj de ionut72 »

Vladut, metodele legale lasa de dorit. Da, teoretic, tentativa de furt este pedepsita de codul penal, dar, in practica, de regula, hotii nu patesc mai mult de o amenda administrativa. In plus, legislatia din Romania parca e facuta sa ajute hotul si in dauna proprietarului care n-are voie sa ... nimic: nici sa retina hotul in afara proprietatii (poti fi acuzat de sechestrare de persoane, e unul care face puscarie si din acest motiv, nu spui cine, persoana importanta), nici sa-l retii in interiorul proprietatii, ai mari sanse sa n-o poti face decat prin violenta si poti fi acuzat de vatamare corporala si, mai mult, daca hotul n-a parasit inca proprietatea, furtul ... nu s-a produs, nu-i asa?.

Ar exista cateva metode, dar nu sunt legale (si nu te sfatuiesc sa le aplici daca nu esti pregatit sa-ti petreci viata prin tribunale/puscarii): prins, legat de gard si batut cu biciul. Sau un glonte in rotule si invaliditate pe viata. Si, ma rog, variatiuni pe aceeasi tema.

In orice caz, darea hotilor in vileag public, cu poze ale indivizilor si masinilor ar ajuta, cred eu. Ca si interzicerea accesului acestora pe viata pe balta, alaturi de insotitori. Ca sa nu mai spun ca ar fi si o dovada de respect fata de pescarii cinstiti care-ti vin pe balta. Ca, unul care fura cu atat nonsalanta peste, n-are nici o jena sa-l fure si pe vecinul de stand, nu?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cand foamea invinge...

Mesaj de razvan u. »

Plin de haiduci pe aici... :D
Baieti nu mai e la moda smardoiala. Sunt pline tribunalele si puscariile....
Vladute,
E simplu: fara masini in stand si la plecare control la bagaje cand se incarca in masina.
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
george tomescu
Mesaje: 972
Membru din: Lun Oct 01, 2012 9:24

Re: Cand foamea invinge...

Mesaj de george tomescu »

chiar ma intrebam cat or sa reziste pana sa incerce si cu noua administratie ...
raspuns: nu mult

Vladut, inca e bine ca iti spun paznicii
cand or pune si astia "botu" ... :evil: va fi mai rau

solutii: gard :evil: , sarma ghimpata :evil: , masini in parcare , camere video, control la plecare etc.

in Romania nu merge decat cu forta ... stiu ca nu e legal ... dar ai sanse sa dea rezultate
in alte locuri e considerat furt si se sanctioneaza ca atare = puscarie
CS APS

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”