Reabilitare bocanci pescuit

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de freespirit »

Salutare tuturor, am o pereche de bocanci pentru pescuit, varianta inalta, de la Prologic, cu limba cusuta de bocanci pana sus, in asa fel incat am putut intra in apa pana aproape de inaltimea maxima a bocancilor fara sa-mi intre niciodata inauntru! Toate bune, pana toamna trecuta, cand, dupa vreo 6 ani, cand n-am prea avut grija de ei, recunosc, intrand in apa cu gonflabila, m-am trezit ca Titanic-ul, ei, nu chiar, dar cu ciorapii plini de apa, si am patit-o acum vreo luna, cand am ajuns la stationar, si dimineata, de la roua, aceeasi problema, nu mi-a venit sa cred! Abia acum, ca romanul, am inceput sa ma gandesc la ce puteam sa fac pentru a nu mai ajunge sa "iau apa"! Cum ati procedat intr-o situatie similara? Pe langa vaporizatoarele cu solutie impotriva umezelii pentru incaltaminte, pe langa tratamentul pe care l-am aplicat altor perechi de incaltaminte, de la piele naturala pana la piele sintetica, cu care am avut succes, mai ales pentru intretinere si durabilitate, cu lapte de maini/ten Doina, care face de ras orice crema sau solutie pentru incaltaminte(am folosit aceeasi varianta si pentru gecile de piele, pentru posete si genti din piele naturala sau sintetica, cu aceleasi rezultate benefice), ce as mai putea incerca pentru reabilitarea proprietatii hidrofobe(de a respinge apa) a bocancilor mei(si nu numai)?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de shahjaban »

acuma nu vreau sa fiu rautacios ...dar stii ca suntem o societate de consum ??? :D
Dragos C. - Brasov

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de freespirit »

shahjaban scrie:acuma nu vreau sa fiu rautacios ...dar stii ca suntem o societate de consum ??? :D
Depinde de fiecare, si de cat accepta fiecare! :) Eu, de obicei, "primesc" ceea ce vreau, sau gasesc...:)...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de bogdan5 »

Eu, de obicei, "primesc" ceea ce vreau, sau gasesc...:)...
Mai putin "solutii" pentru bocanci & senzori... :wink: :D
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de freespirit »

bogdan5 scrie:
Eu, de obicei, "primesc" ceea ce vreau, sau gasesc...:)...
Mai putin "solutii" pentru bocanci & senzori... :wink: :D
Pana acum nu stiu daca am avut una sau doua exceptii, pentru ca am foarte multa rabdare, si nu ma descurajeaza nimic, iar in cazul de fata, ma rog, cazurile, abia m-am apucat de cautat, de cateva zile! Cine ma cunoaste stie ca am gasit lucruri pe care nu le gasea nimeni, numai pe continentul arctic nu am ajuns cu cautarile! De cateva ori am ajuns sa contactez cumparatorii, in cazurile in care se cumparase ultimul produs, si i-am convins sa-mi vanda produsul respectiv, si tot am ajuns sa obtin ceea ce doream! Asa ca...cine rade la urma...rade mai bine... :twisted:
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de bogdan5 »

freespirit,
Cred ca ti-am mai spus, nu exista bocanci eterni, apreciez insa entuziasmul tau legat de cine rade "la urma"... :lol: :lol:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de freespirit »

bogdan5 scrie:freespirit,
Cred ca ti-am mai spus, nu exista bocanci eterni, apreciez insa entuziasmul tau legat de cine rade "la urma"... :lol: :lol:
Nu era vorba de bocanci eterni, in cazul de fata arata foarte bine, chiar si talpa, nu se vede a fi uzata mai mult de 10%, asa ca inca nu si-au incheiat "misiunea"!
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de bogdan5 »

freespirit scrie: inca nu si-au incheiat "misiunea"!
Proba suprema: Afganistan!! :D :lol: :lol:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de Albert »

bogdan5 scrie:
freespirit scrie: inca nu si-au incheiat "misiunea"!
Proba suprema: Afganistan!! :D :lol: :lol:
Pentru impermeabilitate :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de DumiD »

ia-ti ciorapi de neopren. o alta solutie, pentru oamenii cu initiativa care isi repara/confectioneaza singuri cele trebuincioase, ar fi niste pungi alimentare trase peste ciorapi si lipite de glezne cu banda adeziva.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”