Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

msimarian
Mesaje: 84
Membru din: Mie Mai 02, 2012 10:27
Puncte: 0
Localitate: cluj napoca

Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A

Mesaj de msimarian »

Vreau sa achizitionez acest model de la Shimano dar inainte as vrea sa vad parerile celor care o folosesc deja.Momentan am vechiul model de BBRLC si as vrea sa vad daca merita facut pasul.
Multumesc anticipat!

msimarian
Mesaje: 84
Membru din: Mie Mai 02, 2012 10:27
Puncte: 0
Localitate: cluj napoca

Re: Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A

Mesaj de msimarian »

Oare chiar nu pescuieste nimeni cu modelul acesta?

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A

Mesaj de osc1or »

Eu am BBLC XT-A. Sunt foarte multumit de ele.
Infasoara firul foarte bine, ruleaza foarte bine, par foarte puternice.
Cred ca modelul ci4 este cam acelasi lucru doar ca este mult mai usor. (deci un alt avantaj, chiar major!!)
Critic echilibrat

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A

Mesaj de bogdan5 »

Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A

Mesaj de George-Alexandru »

Salut,

Detin astfel de mulinete...este o mulineta usoara care ruleaza bine.Insa are o mare problema pentru cei care sunt obisnuii cu frana de la modelul vechi.In varianta originala la aceasta mulineta pentru a slabi firul in drill este nevoie de 6,7 ture de fluture,chiar si asa mulineta nu are o plaja lina si apar probleme in momentul in care se pescuieste cu fire subtiri pentru ca este foarte dificil sa reglezi frana la o presiune constanta riscand multe rupturi in apropierea malului cand pestele se intoarce brusc.

Problema se rezolva usor inlocuind arcul din interiorul fluturelui cu o bucsa care va reduce plaja la o tura jumate.

O alta problema intalnita la noile modele de shimano o reprezinta bucsa din material plasic de langa galet care la folosirea firelor subtiri in anumite situatii este predispusa la formarea unui sant in momentul in care dupa aruncare incercam repede sa scoatem burta firului,de la frecarea rapida,daca firul nu cade repede pe galet aceea bucsa se taie si va agata foarte des firul.Am inteles ca se gasesc...si eu trebuie sa schimb una care momentan am intors o pe partea cealalta ca sa nu mai am probleme pana o inlocuiesc.

O zi placuta si daca mai ai intrebari nu ezita!
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A

Mesaj de petre iulian »

Am facut greseala anul asta la un concurs de cei mai mari 10 pesti la Doripesco sa merg cu aceste mulinete noi -noute ....deh... varful de gama .... :oops:

A trebuit sa pescuim cu fire subtiri asa ca frana era un lucru foarte important la acest stil de pescuit ,mai ales ca pescuiam si cu bete de 4,2 lb ...adica pari :oops: . In prima noapte ne-a dat un `dulap si cand sa-l ridicam la minciog a avut o plecare si culmea ca nu in viteza si-a pocnit firul .....si dus a fost pestele .... :oops: . Ziceai ca suntem niste incepatori..... Cum o patise colegul de echipa am zis ca a gresit el ....Am contolat frana si era ok in prima faza dar tot nu eram impacat cu gandul ca a gresit asa grav si-am tot tras de fir sa vad daca frana lucreaza uniform si la un moment dat am observat ca se bloca ...... :oops: :oops: .Asta este zic ,data viitoare avem mai multa grija cu frana . A doua noapte se repeta figura cu plesnitul firului dar de data asta sar in apa si apuc inaintasul care inca plutea pe apa si scot un crap pe la 10 kg ....Pe la ora 4 dimineata cand era mai frig afara(la munte e frig si vara noaptea ) mai aduc un peste la mal si iar plesneste firul si iar sar in apa ,dar de data asta ma duc pana la gat dar reusesc sa apuc inaintasul si scot un crap de aproximativ 12 kg .Frana era slaba dar se bloca si trosnea imediat firul cand simtea pestele malul si se intorcea .... :oops: Parca eram blestemati ca la crapi mai mici nu aveam probleme cu pliciuri ...Deja nu mai aveam haine de schimb pentru inca un salt in apa si de frica sa nu-mi mai rupa alt peste la mal am desfacut frana aproape de tot si cand ma apropiam de mal cu pestele tineam un deget pe tambur ca sa pot recupera din distanta si asa am pierdut o gramada de timp aiurea.....Ma gandeam numai la geanta in care aveam 8 mulinete BBRLC modelul vechi care o lasasem acasa .....Cu pestele din prima noapte pierdut intram si noi siguri in podium .... :oops:


La doua saptamani un nou concurs de pescuit tot pe calitate dar de data asta pe Moara .Scoate George Alexandru (coechipierul ) din geanta iar aceste mulinete Ci4+XTR-A (ale lui )... :shock: Ma si gandeam ce-am patit dar de data asta eram pregatit si cu batranele bbrlc-uri .Stiam ca a modificat ceva la frana si am pescuit de proba sa vad cum se comporta :!: . Dupa 3 zile de pescuit cu ele am ajuns la concluzia ca tot bbrlc-urile sunt mai bune :D :D . Si modificate ,daca pestele pleaca in viteza ,tot are tendinta sa se blocheze frina :oops: . Ca sa fie mai palpitant (zici ca sunt sodo-`matzochist :lol: ) maine plec la un concurs pe Corbu tot de calitate ,unde vom folosii 10 mulinete Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A, echipate cu fir de 0,20 , dar de data asta o sa avem niste bete mai moi adica Sonik sk4 :wink: .Am ajuns la concluzia ca cei care au testat aceste mulinete inainte sa le bage pe piata au pescuit numai cu fire groase .....si mai au o problema ca atunci cand ia fir pestele ,nu se aude caraitul ala cu,care suntem obisnuiti toti si te uiti ca fraierul la tambur daca se invarte si cat de tare se invarte sa sti ce viteza are pestele cand ia fir .....Aici tot o greseala din fabricatie ,ca atunci cand e tamburul gol si-l incerci se aude ceva mai slab dar cand e tamburul cu fir nu se mai aude nimic ....Cred ca au testat acel sunet cu un tambur gol ....Se remediaza si asta ca George a remediat si asta cu `caraitul dar merita oare sa cumpar un produs nou si sa incep sa fac modificari ca sa pot pescui cu ele in conditii decente ????.

o sa vedem ce mai patesc si de data asta ......dar oricum sunt pregatite batranele bbrlc-uri sa intervina :wink: ....
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
soare_33
Mesaje: 218
Membru din: Joi Sep 08, 2011 18:37
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A

Mesaj de soare_33 »

Foarte interesante comentariile voastre si eu mă gândeam sa schimb bbrlc-urile mele cu modelul ăsta nou, dar din cele spuse de către voi mai sus...........rămân la bătrânele, dar mult mai bune BBRLC. Sau cel puțin pana se modifica din FABRICA aceste probleme întâmpinate de către voi
LogiCarp Team

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A

Mesaj de osc1or »

Am uitat sa spun si eu de problema cu franele.
Eu am schimbat arcurile din fluturi cu bucsi si 2 saibe din fiecare tambur cu saibe de textolit.
Acum frana lucreaza impecabil. (ceva mai bine decat lucra la modelul vechi, am pescuit si cu bblc vechi vreo 2 ani).

Problema cu galetul de plastic mentionata de George inca nu am intalnit-o.
Critic echilibrat

rotita
Mesaje: 148
Membru din: Mie Noi 10, 2010 20:43
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A

Mesaj de rotita »

F adevarat ce a spus Iulian am patit-o si eu dar am remediat problemele astfel :arcul de la fluture l-am schimbat cu o bucsa de aluminiu, am obtinut frana rapida ... problema legata de felul in care ruleaza tamburul in dril si blocarea lui se datoreaza saibelor din interiorul tamburului, acestea sunt 3 de pasla si 3 de tabla intercalate intre ele, cele de pasla au tendinta sa se lipeasca din cauza ca sunt gresate,in felul acesta ingreunand rularea lina a tamburului sulutia fie eliminarea, sau inlocuirea lor (eu le-am lasat doar pe cele de tabla).In felul acesta am obtinut frana rapida si un reglaj ff fin al tamburului!! legat de problema de la galet o solutie ar fi sa se tina firul cu degetele in timpul recuperarii.
Fire intinse Iulian !! problema tamburilor o poti rezolva si pe balta cu ajutorul unei surubeltinte.
ACS Dudi Baits

Avatar utilizator
George-Alexandru
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1705
Membru din: Mie Dec 06, 2006 14:44
Puncte: 0
Localitate: Bucharest

Re: Shimano Big Baitrunner Ci4+XTR-A

Mesaj de George-Alexandru »

Cu exceptia acestor probleme care se pot remedia cu costuri minime,in rest mulineta este vis...aseaza firul perfect si ruleaza minunat.
George Alexandru
General Manager 4Carp
Presedinte C.S. Green Lake
ViceCampion National 2014

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”