petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de robyvan »

Salutare, pentru toti cei care au credite in valuta, si nu numai, este deja prea mult ceea ce se intampla.....va rog semnati petitia:
http://www.petitieonline.com/denominare ... hf_eur_usd
Multumesc.
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
Marian Constantin
Veteran
Mesaje: 3266
Membru din: Lun Feb 15, 2010 22:21
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de Marian Constantin »

Am semnat ....
X-treme Baits
https://www.facebook.com/XtremeBaits2013?ref=hl
Campion National 2015 la individual
Powered by Shimano

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de Lao »

Dar cand au facut credite si i-au rugat in lei nu au vrut. Au vrut numai in euro si franc elvetian.

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de gabi1 »

Mai bine semnam o petitie sa nu mai platim impozite ca semneaza 25 milioane...ce parere aveti. :wink:
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de ionut72 »

Eu nu sunt de acord! Sunt impotriva unei astfel de masuri. Si va voi spune si de ce: constitutional vorbind, pentru ca nu se pot face discriminari intre persoane (fie ele persoane fizice sau juridice), ganditi-va doar la 2 chestii ce se pot intampla:

1) Ce ati zice daca, similar, si bancile se vor adresa curtii constitutionale si ar cere ca si "depozitele la termen" in euro, dolari etc sa zicem, sa fie returnate la cursul istoric (din momentul incheierii contractului)? Eu, ca banca, asta as face in sec 2 (asta ramane intre noi ca nu vreau sa le dau idei) :D

2) Daca se accepta treaba asta vreau si eu franci elvetieni "la cursul istoric"! Nu se aproba, in sec 2 ridic exceptie de neconstitutionalitate.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de gor965 »

Lao scrie:Dar cand au facut credite si i-au rugat in lei nu au vrut. Au vrut numai in euro si franc elvetian.
Crezi ca i-a rugat cineva sa ia creditul in lei ? Nu i-a rugat nimeni, ptr. ca mai toti bancherii stiu cum sta treaba cu creditul in valuta. Ai o dobanda mica si un risc valutar imens...banca se protejaza ptr. orice variatie de curs prin dobanzi, comisioane si taxe, iar clientul plateste toata factura ! E de discutat cat de moral e sa-ti duci clientii la sapa de lemn, la fel cum e de discutat daca e corect ca statul sa intervina in favoarea doar a anumitor imprumutati. Cu ani buni in urma creditele in lei aveau dobanzi uriase fata de cele in valuta, asa ca cine si-a platit ratele in lei e discriminat de o masura ce ar salva doar platitorii de rate in valuta.
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de ionut72 »

Crezi ca i-a rugat cineva sa ia creditul in lei ?
Nu i-a rugat Georgica, dar creditul in lei a existat ca alternativa pe care bancile au prezentat-o atunci clientilor. Ce e drept in lei se putea imprumuta o suma mai mica.
Ai o dobanda mica si un risc valutar imens...
Mai exact, banca nu a dat credite cu dobanda mai mica, ci le-a oferit intr-o moneda cu dobanda de referinta mai mica. In euro sau in franci, marja bancii tot aceeasi a fost. Diferenta pe care o citeste un client la ghiseu reprezinta indicele de care e legata dobanda, adica un fel de medie a costului de finantare pentru banca.

Cat despre riscul valutar si intelegerea corecta si completa a contractului de credit, imi aduc aminte ca am discutat in acea perioada cu ... sa nu exagerez ... cateva sute de persoane (destui dintre ei mi-au cerut inclusiv sa-i ajut sa ia bani mai multi de la banca prin masluirea adeverintelor de venit, adica sa declar ca le dadeam salarii mai mari decat in realitate). Credeti sau nu, am vorbit la pereti.

Ce e amuzant pentru mine acum e ca, inclusiv in cazul acelor persoane, lipsa de cunostinte in domeniul financiar pare sa scuze, in mintea lor, decizia pe care au luat-o. Unul singur cu care, coincidenta, m-am intalnit alaltaieri (nu mai am angajati de vreo 4 ani), m-a luat in brate si m-a pupat: sefu, sa traiesti o mie de ani, iti aprind zilnic o lumanare la biserica, ca n-ai vrut atunci sa ma lasi sa masluiesc actele. Voiam un credit in franci elvetieni ...
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de tecsi78 »

robyvan scrie:Salutare, pentru toti cei care au credite in valuta, si nu numai, este deja prea mult ceea ce se intampla.....va rog semnati petitia:
http://www.petitieonline.com/denominare ... hf_eur_usd
Multumesc.
Robi, mai jos gasesti un link la o decizie finala si irevocabila a unui proces din Ungaria, in care contractul de imprumut cu banca a fost declarat nul, poate gasesti ceva util in material: http://hitelsikerek.hu/wp-content/uploa ... 3%89va.pdf

Ps.cred ca stii maghiara :D

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de robyvan »

tecsi78 scrie:
robyvan scrie:Salutare, pentru toti cei care au credite in valuta, si nu numai, este deja prea mult ceea ce se intampla.....va rog semnati petitia:
http://www.petitieonline.com/denominare ... hf_eur_usd
Multumesc.
Robi, mai jos gasesti un link la o decizie finala si irevocabila a unui proces din Ungaria, in care contractul de imprumut cu banca a fost declarat nul, poate gasesti ceva util in material: http://hitelsikerek.hu/wp-content/uploa ... 3%89va.pdf

Ps.cred ca stii maghiara :D
multumesc mult, il vom analiza.
slowly we rot- by Obituary

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: petitie online Denominarea in Lei a creditelor in valuta

Mesaj de Sionut »

gor965 scrie:
Lao scrie:Dar cand au facut credite si i-au rugat in lei nu au vrut. Au vrut numai in euro si franc elvetian.
Crezi ca i-a rugat cineva sa ia creditul in lei ? Nu i-a rugat nimeni, ptr. ca mai toti bancherii stiu cum sta treaba cu creditul in valuta. Ai o dobanda mica si un risc valutar imens...banca se protejaza ptr. orice variatie de curs prin dobanzi, comisioane si taxe, iar clientul plateste toata factura ! E de discutat cat de moral e sa-ti duci clientii la sapa de lemn, la fel cum e de discutat daca e corect ca statul sa intervina in favoarea doar a anumitor imprumutati. Cu ani buni in urma creditele in lei aveau dobanzi uriase fata de cele in valuta, asa ca cine si-a platit ratele in lei e discriminat de o masura ce ar salva doar platitorii de rate in valuta.
Gresesti aici si bancile sunt foarte afectate de aceasta crestere (cresc creditele neperformante). Si banii dati credite, nu au fost ai bancii respective,
ci imprumutati la randul lor.
CS APS

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”