Prima partida 2015

Moderator: Stefan B

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Prima partida 2015

Mesaj de Stefan B »

Intru cat maine se anunta o vreme foarte frumoasa ....cu 11 grade ...ma gandesc foarte serios sa abordez o partida scurta pentru cateva ore sa vad ...ce se intampla.

http://www.accuweather.com/en/ro/cascio ... 8055?day=2

Magura 9 ii asteapta si pe alti doritori ....daca vor sa iasa la aer ....cu prietenii .....nu garantez ...ca si misca crapul ....d-abia maine vad si eu .....

Ca si taxa ...60 lei/12 h

Rog frumos nu faceti rezervari on line .....pt ca, nu am net momentan la Magura 9 si nu au cum sa stie ....cine face rezervari !


Sa speram ca vedem si un pestisor .....

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prima partida 2015

Mesaj de jdmishere »

e dezghetata integral balta?
Dragos MARDARE
CS APS

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prima partida 2015

Mesaj de Stefan B »

jdmishere scrie:e dezghetata integral balta?
Da .....

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prima partida 2015

Mesaj de Stefan B »


Avatar utilizator
claudiue
Mesaje: 734
Membru din: Mar Iul 24, 2007 15:03
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de claudiue »

Duminică va mai fi deschisă balta?
Multumesc,

Sent using Tapatalk

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesaj de Stefan B »

claudiue scrie:Duminică va mai fi deschisă balta?
Multumesc,

Sent using Tapatalk

Da ....

Avatar utilizator
StefanCarp
Mesaje: 28
Membru din: Sâm Ian 24, 2015 22:28
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prima partida 2015

Mesaj de StefanCarp »

Fir intins !
Maine asteptam verdictul. Daca mustaciosii si-au scos coada la aparatul foto.

balan petrica
Mesaje: 283
Membru din: Sâm Feb 15, 2014 23:33
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Prima partida 2015

Mesaj de balan petrica »

ei,si?cum a fost?ceva capturi? :?:

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prima partida 2015

Mesaj de Stefan B »

Pe marti, saptamana tocmai ce se incheie astazi, vorbea cu partenerul meu Mihai sa program o iesire pentru aruncari ....sa ne mai intindem si noi putin fizicul ...sa ne dezmortim. In timp ce ne converesam ..."ii zic ...stai un pic sa vedem cu este vremea ...."prognoza era 11 grade .....moment in care ii zic, ce zici sa incercam un "crap" sa vedem cum sta treaba .... Zis si facut ...

Era o provocare mai grea, cu toate ca anul trecut am facut o prima iesire pe 20.01.2014, dar diferenta era ca, anul trecut lacul nu inghetase deloc ....iar acum tocmai mergeam dupa o gheata de 20 cm .....topita cam cu o saptamana in urma si cu pojghita de gheata subtire zilnic ....

Totul era stabilit, la 7 dimineata urma sa ne intilnim sa mergem catre primul pescuit pe anul acesta. De dimineata cand ma duc la masina, simt o temperatura calda ...decat cea obisnuita...si chiar asa era, masina imi indica o temperatura de 10 grade..., nu-mi venea sa cred .... Pana sa iesim din Bucuresti au inceput cateva picaturi de ploaie ...care s-au transformat intr-o mocaneasca serioasa. N-am cam intristat, nici unul din noi nu isi luase echipament pentru ploaie ....asa ca pe drum discutam ca mergem pana la Magura 9 si eventual daca nu se opreste ploaia ...luam micul dejun alaturi de o cafea calda si ne intoarcem.

Ploaia a continuat si cand am ajuns pe Magura 9, dar eu mai avea treaba la administratie ....si am mai pierdut timpul la o cafea. La 9.30 ii spun lui Mihai ....hai sa mergem pe pontoane ....ca s-a mai oprit ploaia ...si e pacat de ziua aceasta sa nu ne bucuram de un pescuit ....fie el cu rezultate sau fara .....

Cat timp am zabovit la Administratia Magurei 9, au aparut inca doi clienti ai Magurei, Andrei si partenerul lui ....n-am salutat si am inceput sa ne spunem cam ce strategii incercam....

L-am spus ca anul acesta voi incerca pe apa mare P1 si P 2, anul trecut in ianuarie fusesem in cealalta parte a lacului, pe P33, 34
Nu au stat mult pe ginduri si mi-a spus ca se duc ei in partea aceea ....fapt care m-a si bucurat pentru ca eram curios daca pestele sta cantonat sau a inceput sa se miste, sa caute hrana. Urma ca la finalul partidei sa vedem rezultatele.

Am inceput partida undeva pe la 10.30, am ales ca si nada un gorund bait obisnuit (3 kg - pt amandoi), completat cu 2 cutii de porumb la conserva si vreo 300 g de viermusi in doua culori, partea lichida am compus-o dintr-un CSL de 500 ml mai concentrat si o amorsa ....standard. Ca si monturi, am ales momitoare clasice, carlig nr 8, fir soft de 15 lb., pop-up 8 mm si un saculet langa pop-up.

Prima trasatura a avut-o Mihai (P1) in jur de ora 11.30-11.45, cand a aparut soarele alaturi de noi. A fost un comun in jur de 3 kg. Cam in 40 min mi-a plecat si mie o lanseta (P2), direct running ....auzeam tamburul cum desfasoara fir, eu fiind in cabanutza ...pregateam o omleta asortata .... In urma drilului ...m-am impritenit cu un crap comun sui ...lung...cu niste culori deosebite, avand o greutate in jur de 5-6 kg. Eram deja multumiti amandoi, ne felicitam pentru iesirea programata, cand statia lui Mihai indica un drop .... A mai aparut un mustacios, de data aceasta in jur 7-8 kg, frumos ....fotografiat si eliberat, bineinteles. Deja era ora 13.15 si planuisem sa stam cam pana pe la 15.00, dar soarele a disparut in nori in jur 14.15, moment in care am decis sa incepem sa stringem echipamentele. Pe parcurs ce strinsesem deja 2 lansete, aud statia care tocmai imi indica prezenta unui nou crap. De data aceasta a fost o salonta superba de 3-4 kg !

Toate trasaturile mele l-am avut la lansetele care erau aproape de malul celalalt, pe mijloc si trei sferturi ...nu am avut nici un bip !
Pe drumul de intoarcere, m-a sunat si Andrei ...care alesese cealalta parte a lacului si mi-a povestit ca ei au avut 3 prezentari, trei crapi intre 3-5 kg !

Concluzia ....crapul ..cauta mincare .....asa ca va doresc fir intins si va astept la Magura 9.

Urmeaza poze ...

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prima partida 2015

Mesaj de Stefan B »

Poze....
Fişiere ataşate
001.JPG
001.JPG (214.98 KiB) Vizualizat de 2976 ori
002.JPG
002.JPG (234.1 KiB) Vizualizat de 2976 ori
003.JPG
003.JPG (237.74 KiB) Vizualizat de 2976 ori
004.JPG
004.JPG (242.93 KiB) Vizualizat de 2976 ori
005.JPG
005.JPG (221.86 KiB) Vizualizat de 2976 ori
006.JPG
006.JPG (192.92 KiB) Vizualizat de 2976 ori
011.JPG
011.JPG (235.87 KiB) Vizualizat de 2976 ori
012.JPG
012.JPG (242.65 KiB) Vizualizat de 2976 ori
013.JPG
013.JPG (254.1 KiB) Vizualizat de 2976 ori
014.JPG
014.JPG (253.73 KiB) Vizualizat de 2976 ori

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MAGURA 9”