Shimano a castigat prin neparticipare!

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Încuiat
Marius Vintila
Mesaje: 48
Membru din: Lun Ian 02, 2012 11:45
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Shimano a castigat prin neparticipare!

Mesaj de Marius Vintila »

Ati inchis rapid discutia despre Shimano Vs Hakuyo,"gor965"....aia in care spuneai :
"In general, poporul asta din asta traieste...cu asta-si duce traiul...haz de necaz, bascalie, paine si circ! Stii ca cea mai buna emisiune de satira votata de public e Cronica Carcotasilor ? Stii ca in alte parti, ptr. satira, unii au fost impuscati ? E absurd ca pentru o gluma de genul asta sa caracterizezi un om ca arogant si ipocrit. Daca aveau pe cap sepci normale Hakuyo si palarii de paie Focs, intelegeam penibilul comparatiei, dar asa...am o rezerva ca pescarii in cauza au facut altceva decat o gluma !"
Da, prietene, cand o sa faca DM misto si circ despre Cola sau altceva, va fi funny. Altfel se numeste concurenta neloiala. Nu intelegi, este o chestiune de moralitate, de acele chestiuni despe care vorbesc strainii cand ne fac "romani infecti".
Daca tu esti multumit de DM si ce a facut el ptr tine nu inseamna ca si eu trebuie sa-l pup in....orgoliu ca si tine. Sa faca bascalie despre produsele lui, chiar daca autoironia ar insemna o noutate ptr unii dintre voi, dar ar fi mai corect asa. Si nu mai decide sa inchizi un topic sau un cont doar ptr ca el nu serveste un interes sau altul. Era o discutile libera, ori unii dintre noi nu s-a obijnuit cu o astfel de libertate in care fiecare sa exprime ce are de spus, sa comenteze si sa combata, ori dicutia deranja din punctul de vedere al unora care pierd si care au un interes ca aceasta discutie sa dispara.
Dan Mitranescu:
"Marius, IPOCRIZIE este sa jignesti un brand ( sau nume, cum vrei tu ) din pescuitul autohton , acuzand ca a participat la o gluma la adresa unor firme de afara."
Nu, Dane, aia a fost o josnicie penibila. Nu iti cer sa faci penitenta pentru gluma nesarata, si doar sa recunosti ca ai facut intentionat misto de firmele alea si ptr ca ai luat foc cand alti oameni au ceva de comentat despre Hakuyo si produsele care le comercializezi...aici provine ipocrizia.

Recunoasteti cand gresiti, chiar daca a fost intentionat la un momentdat. Imperfectiunea omeneasca defineste perfectiunea lui. Tu Dane, cu parere de rau, poate nu sunt singurul care-ti spune in ultimul timp...Te apreciez, te respect dar ai luat-o razna, fratiwere :).

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Shimano a castigat prin neparticipare!

Mesaj de gor965 »

Marius Vintila scrie:........Si nu mai decide sa inchizi un topic sau un cont doar ptr ca el nu serveste un interes sau altul. Era o discutile libera, ori unii dintre noi nu s-a obijnuit cu o astfel de libertate in care fiecare sa exprime ce are de spus, sa comenteze si sa combata, ori dicutia deranja din punctul de vedere al unora care pierd si care au un interes ca aceasta discutie sa dispara.
Mai nene, (nene o o forma de respect) topicul o luase razna, lumea incepuse sa se balacareasca, sa se jigneasca ... pai eu sunt prostu' vostru sa stau cu ochii toata ziua in monitor si sa va editez mizeriile ?! Am avertizat ca daca mai apar jigniri inchid topicul si m-am tinut de cuvant ! De cele mai multe ori, cand inchizi o polemica de-asta, apar nemultumitii care n-au apucat sa dea cu r@hat suficient in adversari ! Daca le dai voie la treaba asta, apar nemultumitii care spun ca sit-ul incurajaza discutiile astea de prost gust ! Cum o dai, moderatorii si staff-ul sit-ului sunt de vina ! Coane (tot o exprimare de bun simt este) cand o-i sta dumneata cat stau eu cu capul in monitor, sa faci cum crezi de cuvinta si sa-ti permiti sa tragi de urechi pe cine vrei ... cat timp n-ai vazut cum ajunsese sa se posteze in numele libertatii de exprimare de care pomenesti, stai linistit si nu ma acuza aiurea !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Shimano a castigat prin neparticipare!

Mesaj de gabi1 »

Mariusica,
Daca te consideri vreun etalon moral sau filozof esti in eroare, nu te recomanda nimic(varsta/mapa profesionala).
Daca ti-ai propus doar sa canti ondulat ai pierdut si acest tren, "Floarea din gradina" si Marioara Murarescu sunt istorie.
Mai exerseaza in Bazar sa-ti termini ucenicia...
Aveti sensibilitati si angoase de domnisoare de pension, parol!!
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Shimano a castigat prin neparticipare!

Mesaj de Vladut Mateianu »

Acum am citit si eu topicul cu scandalul... :D
Pacat ca nu se poate discuta civilizat si constructiv, as fi vrut sa intervin si eu, sunt printre primii care au adus scule de crap scumpe in Romania (Fox, Harrison, Shimano, etc) si stiu mai bine de cat multi de pe aici cam carui gen de clienti le erau adresate....

PS Abia ce mi-am vandut lansetele de "firma". Nu dau nume ca nu este important, dar erau vreo 8000 de lei bagati....
O sa-mi iau Hakuyo Class luna aceasta cu buget mult mai mic. Am vazut live ce pot, sper ca si in mana mea sa fie la fel.. :D Aaa, era sa uit. Pun abtibild cu CENTURY peste Hakuyo, sa nu ma fac de ras pe balti, plus ca da bine ! Parol ! :wink: :mrgreen:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano a castigat prin neparticipare!

Mesaj de viper28 »

Ce am vrea noi de la Hakuyo este sa isi mentina marketingul din anii trecuti. Acum daca cineva recomanda Shimano sau orice alta firma nu dureaza mult si apar comantarii gen: MTX14 face acelasi lucru la bani mai putini, MTX Class doboara avioane. Nu le neaga nimeni "potentele", doar ca marea majoritatea a vizitatorilor de pe forum nu sunt pescari de competitie. Nici pe departe nu pot folosi un Class la capacitate maxima, sa poata zambi cand scot plumbul din pamant in dreptul placutei de la 190m. Poate aceea mult discutata "placere in dril" chiar este cautata de anumite persoane. Poate sunt eu nebun, DAR ACEL SENTIMENT ESTE ESENTA PESCUITULUI (in pescuitul de placere, nu la nivel competitional). Am avut MTX14, chiar sunt super lansete la pretul lor. Acum am trecut pe alte lansete (nu mentionez nume). Cu aceste lansete pescuiesc la aceeasi distanta comparativ cu MTX14.

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Shimano a castigat prin neparticipare!

Mesaj de gor965 »

Vladut Mateianu scrie:Acum am citit si eu topicul cu scandalul... :D
Pacat ca nu se poate discuta civilizat si constructiv, as fi vrut sa intervin si eu, sunt printre primii care au adus scule de crap scumpe in Romania (Fox, Harrison, Shimano, etc) si stiu mai bine de cat multi de pe aici cam carui gen de clienti le erau adresate....

PS Abia ce mi-am vandut lansetele de "firma". Nu dau nume ca nu este important, dar erau vreo 8000 de lei bagati....
O sa-mi iau Hakuyo Class luna aceasta cu buget mult mai mic. Am vazut live ce pot, sper ca si in mana mea sa fie la fel.. :D Aaa, era sa uit. Pun abtibild cu CENTURY peste Hakuyo, sa nu ma fac de ras pe balti, plus ca da bine ! Parol ! :wink: :mrgreen:
Vladut, imi pare rau ca n-ai apucat sa intervi insa nu e prima data cand asist la clinciuri de genul asta si cam stiu cand e cazut sa inchid robinnetul. Cu editarea sau cu mutatul postarilor aiurea nu merge ... e prea mult de munca sa stai dupa toti ...uneori nu apuci sa muti postarile la fel de repede pe cat se scrie ! Topicul daca are un sambure de adevar si poate dezvolta o discutie normala, se poate redeschide dupa ce le mai scade "colesterolul" unora! Nu e normal sa jignesti si apoi sa spui ca forum ca e de r@hat ptr. ca permite jignirile ! Pai pana sa le suporte forumul, jignirile sunt scrise de cei fara bun simt ...si ei le scriu in mod constient, nu ptr. ca au vreo datorie "morala" sau ptr. ca sunt obligati ! Pur si simplu se trezeste utilizatoru X sa-i spuna lui Y ca e kknar, pupincurist, lingau, prost, si urmeaza sa-i ia familia si etc...ca de', e un forum liber ... si moderatorii E adormiti, ori bulangi ! Cam asta e ... cand e sa ceri unora sa dea dovada de diplomatie, bun simt, respect, multi au impresia ca-i injuri !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Shimano a castigat prin neparticipare!

Mesaj de gor965 »

viper28 scrie:...... Acum daca cineva recomanda Shimano sau orice alta firma ......
Uite o chestie oarecum ciudata ... cum de au disparut din discutii celelalte firme ... Sert, Prowess, Prologic, Cormoran, Daiwa, Maver, Chub, Century, Harrison, Greys, Fox, Nash, KKarp, Anaconda, JRC, etc. ? :?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Osiris
Mesaje: 550
Membru din: Mar Dec 08, 2009 22:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano a castigat prin neparticipare!

Mesaj de Osiris »

Si asa..... zeii (moderatori sau admini) acestor forumuri lasa libera exprimare cu un mare pumn in gura.
Nu credeam ca termenul "lingau sau pupincurist" este un termen atat de jignitor, fata de altele mult mai grave .... tipul (gen) acela cu morti, familii, mame, etc., etc. (caci limba ramana este cea mai bogata cand vine vorba de expresii vulgare si jigniri)
Se pare ca am (ati) trait degeaba 25 de ani in asa zisa democratie, nu se vede absolut nimic, libertatea cuvantului este la mana oricarui moderator sau administrator.
George nu am nimic personal cu nimeni de pe acest forum, daca verifica cineva postarilie mele, nu imi place sa intru in polemici cu nimeni, dar cand este vorba de DM toata lumea o ia razna, fie ei simpatizanti, fie ei ....cei 10 persoane care ... deh, dusmani, si se umple forumul de niste porcarii mai mari ca noi.

Inteleg ca Mitranescu da bani grei pt a-si face publicitate, dar totul are o limita, orice discutie despre vreun articol sau "scula" de pescuit se reduce doar la hakuyo, de parca nu mai exista nici o alta firma in Romania.
Vezi Baracuda, vezi Senzor, care este de asemeni o firma romaneasca care face exact acelasi lucru ca si Mitranescu dar de ceva mai mult timp si nu isi fac o asemenea publicitate agresiva.
Nu stiu daca exista vreun topic cu ei pe aici si sa fim seriosi, o gramada de oameni au avut cel putin o lanseta sau o mulineta de la ei, desi foarte putini recunosc asta.
Noi nu scriem aiurea aici, dar deja grandomania asta cu "inventia apei clade" cred ca derajeaza multa lume, sa nu uitam de unde a plecat vestitul PELZER MTX, scuze Hakuyo MTX.

P.S. Si NU, nu sunt platit sa fac publicitate, prin munca mea imi permit sa cheltui cati bani vreau pe "scule de pescuit" de firma. Si cei carora nu le convine si habar nu au despre ce vorbesc, sa se duca la munca, nu la intins mana. Eu muncesc pe rupte si nu permit nimanui sa-si bata joc de mine si munca mea, ca nu este el in stare sa produca bani si sa-si ia "scule de firma".

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Shimano a castigat prin neparticipare!

Mesaj de Levi »

[quote="Vladut Mateianu"] (Fox, Harrison, Shimano, etc) si stiu mai bine de cat multi de pe aici cam carui gen de clienti le erau adresate....quote]

Celor care doresc extravaganta pe balta cu toate ca nu le pot incarca?

Osiris
Mesaje: 550
Membru din: Mar Dec 08, 2009 22:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano a castigat prin neparticipare!

Mesaj de Osiris »

gor965 scrie:
viper28 scrie:...... Acum daca cineva recomanda Shimano sau orice alta firma ......
Uite o chestie oarecum ciudata ... cum de au disparut din discutii celelalte firme ... Sert, Prowess, Prologic, Cormoran, Daiwa, Maver, Chub, Century, Harrison, Greys, Fox, Nash, KKarp, Anaconda, JRC, etc. ? :?
Pai daca Mitranescu & co. (simpatizantii), indreapta toata discutia spre hakuyo, nu poti sa vorbesti despre alta firma, ca deh... "e" scumpe si proaste.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”