Inel plecare 50

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
vali s.
Mesaje: 450
Membru din: Mie Noi 04, 2009 17:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Inel plecare 50

Mesaj de vali s. »

Salutare frati pescari,


care este avantajul inelului de plecare de 50? Doresc sa achizitionez 4 lansete, care-mi plac teribil, dar nu au inel de plecare de 50, ci de 40. Vazand ca este o moda acum si ca tot mai multi pescari considera acest aspect tehnic foarte util, va rog sa ma ajutati : este musai ori ba?

Multumesc anticipat!
Mr. Fish

Avatar utilizator
sandu p
Mesaje: 175
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 20:24
Puncte: 0

Re: Inel plecare 50

Mesaj de sandu p »

nu e musai,ia-le cu incredere
CARP IS NOT CRAP.

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Inel plecare 50

Mesaj de Andrei I »

hotzescu scrie:Salutare frati pescari,


care este avantajul inelului de plecare de 50? Doresc sa achizitionez 4 lansete, care-mi plac teribil, dar nu au inel de plecare de 50, ci de 40. Vazand ca este o moda acum si ca tot mai multi pescari considera acest aspect tehnic foarte util, va rog sa ma ajutati : este musai ori ba?

Multumesc anticipat!
In principiu un inel de 50 ar trebui sa ajute in aruncare prin reducerea frecarii. Mai exact, conul descris de desfasurarea firului de pe tambur in aruncare "se freaca" catre varful lui de primul inel. Daca inelul este de 50 frecarea e mai mica. Totusi e o chestie relativa dat fiind faptul ca o mulineta cu tambur mare va descrie evident un con cu cercul aferent bazei mare si inaltimea conului lunga. Daca ai o mulineta mai mica evident circumferinta la baza conului e mica...inaltimea conului e mica si implicit frecarea firului cu inelul fie el si de 40 e destul de mica. Deasemena conteza distanta la care primul inel e pozitionat fata de mulineta...astfel un inel de 50 situat prea aproape de mulineta..e o alegere mai proasta decat un inel de 40 situat mai departe de mulineta.

Eu as lua varianta cu inel de 40. Odata pt ca iti plac tie lansetele, doi pentru ca avantaju;l oferit de inelul de 50 e discutabil si oricum prea mic, si trei pentru ca un inel de 50 e destul de vulnerabil la transport.

Achizitie norocoasa!
Milionar excentric

circus
Mesaje: 16
Membru din: Lun Noi 02, 2009 21:04

Re: Inel plecare 50

Mesaj de circus »

daca ai varianta cu inel de 50 si cea cu 40, ia cu 50 ca vei vedea diferenta la aruncari ! Inel de 40 mm se purta pe vremuri ! :D

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14706
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Inel plecare 50

Mesaj de gor965 »

circus scrie:daca ai varianta cu inel de 50 si cea cu 40, ia cu 50 ca vei vedea diferenta la aruncari ! Inel de 40 mm se purta pe vremuri ! :D
Ce vorbesti !?...teoria dumitale sta in picioare ptr. orice tip de blank ?...cu orice tip de actiune ?...cu orice configuratie de inele ?...cu orice marime de mulineta folosita ?
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
Doeat
pescar de competitie
Mesaje: 2428
Membru din: Lun Mar 09, 2009 12:13
Puncte: 0
Localitate: Arad
Contact:

Re: Inel plecare 50

Mesaj de Doeat »

si eu am studiat problema asta si am ajuns la concluzia ca ii mai importata distanta dintre mulineta si pozitionarea inelului de plecare decat marimea lui. Ar putea spune cineva care este lungimea optima sau preferabila dintre inelul de plecare si mulineta ... daca cineva isi pune problema la ce mulineta sa zicem un bblc.
Roland K.
KRap-Baits RO

Avatar utilizator
Sionut
Mesaje: 963
Membru din: Joi Dec 11, 2008 22:15
Puncte: 0
Localitate: Popesti

Re: Inel plecare 50

Mesaj de Sionut »

Andrei I scrie:



Eu as lua varianta cu inel de 40. Odata pt ca iti plac tie lansetele, doi pentru ca avantaju;l oferit de inelul de 50 e discutabil si oricum prea mic, si trei pentru ca un inel de 50 e destul de vulnerabil la transport.
4. O lanseta echipata cu inel de 50 la plecare, este mai grea decat una cu inel de 40. :wink:
CS APS

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: Inel plecare 50

Mesaj de ValiRom »

Asta cu inelul de 40... care nu mai e la moda a fost tare :))

Am vrut sa-l completez pe Andrei dar mi-a luat-o inainte Ionut, ceea ce spune el despre greutate este perfect adevarat, si de obicei diferenta este de aproximativ 20 g, dar nu asta e problema defapt, problema este ca pe langa o mica modificare a actiunii blank-ului, rata de revenire a varfului se modifica destul de mult.
Este perfect adevarat ca, conteaza mai mult distanta intre mulineta si primul inel, dar sa nu uitam totusi ca inelele de 50 sunt foarte bune, dar pe blank-uri create pentru distante extreme .

Eu personal am de 50, dar numai din cauza ca am auzit si eu ca nu mai e la moda ala de 40 :lol: :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
sergiu_q
Mesaje: 60
Membru din: Lun Sep 15, 2008 18:56

Re: Inel plecare 50

Mesaj de sergiu_q »

Sionut scrie: 4. O lanseta echipata cu inel de 50 la plecare, este mai grea decat una cu inel de 40. :wink:
nu ca iar incepem.....stii cat cantareste o lanseta de casting (500-900 de grame pt bete de 4-4.20)? (500-900 de grame pt bete de 4-4.20)
pentru betele de crap diferenta de greutate intre cea cu inel de 50 si cea cu inel de 40 este de 3-5grame
deci hai sa uitam de chestia cu greutatea ca nu are nici o relevanta cand vorbim de diferenta de inel de plecare.
restul e cancan :) iar andrei a dat o explicatie cat se poate de corecta din punctul meu de vedere.

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: Inel plecare 50

Mesaj de ValiRom »

E... aici te-ai grabit un pic, diferenta aia de aprox 20 de grame, nu reprezinta inelul de 50 minus inelul de 40 , gandestete ca pe langa inelul de 50 se modifica si urmatoarele inele pana la cel de 16 si de aici diferenta de aprox 20 g.
Unele din lansetele bune de crap cantaresc 380 de grame, deci 20 grame reprezinta 5.26 %.
Deci, pentru distanta eu sunt pro inel de 50, dar daca acesta este pus pe un blank caruia nu i se potriveste neaparat si este pus doar pentru ca asa este la moda... atunci nu ajuta cu nimic, chiar dinpotriva.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”