Hotaririle din sedinta extraordinara APCR - 05 dec 2009

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Hotaririle din sedinta extraordinara APCR - 05 dec 2009

Mesaj de EX-UL »

La sedinta au participat urmatoarele persoane :

1. Val Pangica
2. Andrei Vladeanu
3. Ene Ciprian
4. Claudiu Costache
5. Barbu Marius
6. Marius Din
7. Bonto Valentin
8. Dan Marinita
9. Sandu Podaru
10. Adrian Dulau
11. Dorin Tutiu
12. Cozma Claudiu
13. Marin Bogdan
14. Dan Petre
15. Costel Stanila
16. George Slave
17. Cornel Iacob
18. Genes Florin
19. Mircea Fatulescu
20. Gabi Tomulescu
21. Vladut Mateianu
22. Razvan Ulmeanu
23. Claudiu Popa
24. Virgil Manea
25. Costel Buhac
26. Dan Ovidiu Constantin
27. Yorgos
28. George Alexandru
29. Petre Iulian
30. David Nicu
31. Cornel Serbu – invitat

Ordinea de zi a fost :

1. Informare despre demisia d-lui Cornel Rosioru din functia de presedinte a APCR – motive , sanctiuni
2. Analiza activitatii d-lui Victor Oana , in calitatea de Director de turneu si Manager al delegatiei Romaniei la CM din Franta 2009 – cazul “valiza”
3. Raport de activitate al d-lui Andrei Vladeanu , in calitate de consilier tehnic al lotului national al Romaniei , la CM din Franta 2009
4. Analiza demisiei d-lor Bogdan Guguianu si Sorin Rudeanu din calitatea de Manager respectiv Capitan al lotului national al Romaniei , numiti de APCR , in timpul desfasurarii campionatului national .
5. Propunerea modificarii Statului APCR , in sensul transformarii acestei asociatii in asociatie de cluburi , persoane juridice . Discutarea si votarea noului statut al APCR .
6. Diverse

La punctul 1 pe ordinea de zi - s-a facut informare despre cazul "Cornel Rosioru" . Au luat cuvintul peste 20 membrii ai APCR , care in esenta au condamnat gestul facut , considerindu-l incompatibil cu functie de presedinte al APCR . S-a luat act de demisia d-lui Cornel Rosioru din functia de presedinte al APCR . S-a propus suspendarea pe termen de 3( trei ) ani de zile a d-lui Cornel Rosioru din orice activitate legata de participarea la Campionatul National de Pescuit la Crap . .Votul a fost majoritar , inregistrindu-se o singur vot impotriva – dl Constantin Buhac .
Totodata s-a votat in unanimitate faptul ca APCR va recupera suma lipsa in termen de maxim 6 luni de zile , banii urmind sa se intoarca in bugetul de competitie al APCR .

La punctul 2 pe ordinea de zi - S-a considerat cazul “valiza” un act de INDISCIPLINA grava ( atentie nu furt ..!!! ) si s-au facut propuneri de sanctionare a celor implicati . Prin vot s-a stabilit , cu 18 voturi pentru , 8 impotriva si 3 abtineri , suspendarea d-lor Victor Oana ( manager ) , Cornel Rosioru ( capitan ) si Andrei Vladeanu ( consilier tehnic ) , pentru o perioada de 1 (un) an de zile din orice functie numita , in componenta staffului lotului national de pescuit la crap . Ramine in schimb valabila posibilitatea ca acesti domni sa ocupe , prin calificare impreuna cu un lot de pescari , a functiei de capitan , ca singura functie pe care o pot castiga prin valoare sportiva .
Propunerea ca si sportivilor implicati precum si cea ca toti sportivii din lot , sa fie penalizati cu o mustrare , a fost respinsa cu 18 voturi impotriva , 7 voturi pentru si 4 abtineri

La punctul 3 pe ordinea de zi - d-l Andrei Vladeanu a facut o informare cu privire la problemele tehnice ( nada , strategie , etc ) aparute la CM din Franta 2009 . Expunerea a fost complexa , iar adunarea generala extraordinara a considerat unanim ca din acest punct de vedere nu au fost probleme . Mai mult decit atit , s-a dorit mentionarea expres in procesul verbal de sedinta ca sanctiunea primita de dl. Andrei Vladeanu la punctul 2 al ordinei de zi , nu are legatura cu prestatia tehnica si de expertiza a domniei lui , ci are legatura strict cu probleme de indisciplina in lotul national .

La punctul 4 pe ordinea de zi - s-a facut o scurta dezbatare in ccea ce priveste demisiile d-lor Bogdan Guguianu si Sorin Rudeanu , din functiile de manager respectiv capitan al lotului national de pescuit la crap , numiti de catre dl. Cornel Rosioru , presedinte in functie la acel moment ala APCR . Dl. Dan Petre si dl. Cornel Serbu au explicat ca gestul d-lui Sorin Rudeanu s-a datorat unor neintelegeri cu dl. Victor Oana , in probleme legate de bunul mers al turneului de calificare din 2009 si in jignirile publice aduse de dl Oana Victor personal d-lui Sorin Rudeanu , jigniri al caror raspuns a fost actul de demisie . Au fost luari de pozitie ai d-lor Marin Bogdan – “Bodo” , Andrei Vladeanu , Cornel Iacob , care si-a exprimat nemultumirea ca practic turneul a fost vaduvit de expertiza si competenta acestor doi pescari , rezultanta fiind o mai proasta performanta strict sportiva la CM din Franta 2009 , precum si prejudiciile de imagine aparute cu cazul “valiza” . S-a supus la vot , o eventuala sanctiune acordata d-lor Bogdan Guguianu si Sorin Rudeanu – iar membrii APCR au votat cu 14 voturi pentru , 6 impotriva si 7 abtineri , sanctionarea cu suspendarea din functii numite in Campionatul national de Pescuit la Crap , pentru o perioada de 1 ( un ) de zile din orice functie numita in Campionatul National de Pescuit la Crap . La fel ca si la celelate sanctiuni acordate , in probleme de lot , se precizeaza ca orice functie de capitan de lot national , castigata prin lupta sportiva in calificare , nu face obiectul acestei sanctiuni . S-a votat deasemena cu majoritate absoluta , drept conditie viitoare pentru stafful national , ca orice demisie ( de orice forma , care nu are atributul unei situatii de forta majora ) sa fie penalizata mai drastic , prin excluderea sportivului respectiv , timp de 1 an de zile din sistemul competitional de selectie nationala .

La punctul 5 pe ordinea de zi - s-a votat in unanimitate , schimbarea statului APCR in asociatii de cluburi ( asociatii ) - persoane juridice si s-a prezentat un proiect de statut ( care va fi publicat pe site in cel mai scurt timp posibil tehnic ) . Pe scurt , noul statut prevede posibilitatea derularii activitatilor de promovare a pescuitului la crap ( Cupa Cupelor , Cupa Copiilor , activitate pentru promovarea pescuitului catch & release cu metode moderne , samd ) cu toate cluburile membre ale APCR , precum si sistematizarea decizionala a cluburilor ( prin loturi de 8 pescari sau prin 4 echipe de cite 2 pescari - functie de sistemul ales de ei ) care CHIAR PARTICIPA la Campionatul National de pescuit la crap , in luarea deciziilor care ii privesc strict . Vladut Mateianu a anuntat o lista de 17 cluburi din tara care si-au exprimat dorinta de a face parte din APCR , prin lumina acestui statut . Noua (9) presedintii ai acestor cluburi au fost si ei prezenti la sedinta si au reiterat acest lucru.
S-a stabilit totodata sa se precizeze ca reguli obligatorii :
- 1 asociatie club membra a APCR poate participa la Campionatul National de pescuit la crap cu 1 singura echipa
- taxa anuala pentru asociatie club este de 900 lei / an
- taxa de participare ( pentru loturi de 8+1 sau 4 echipe de cite 2 pescari ) pentru Campionatul national de pescuit la crap - va fi stabilita de Adunarea Generala a asociatiilor cluburi membre si va avea drept referinta tara organizatoare , costurile deplasarii , in baza unui buget previzionat samd
- membrii ai APCR care pot deveni asociatii cluburi sunt cele care pot prezenta , pe baza unui tabel nominal si in baza unor legitimatii vizate , un numar de 9 pescari de crap , in baza votului Adunarii Generale .

S-a votat ca eu sa duc interimatul acestei asociatii , pina la prima Adunare Generala . S-a stabilit un termen limita ( maxim ) 16 ianuarie pentru semnarea noului statut de catre toate asociatiile cluburi care isi doresc sa participe la aceasta structura .
Noul statut va fi postat pe prima pagina din site - iar orice comentari legate de acest statut , venite din partea presedintilor de cluburi care isi doresc sa faca parte din asociatia APCR , va rog sa o faceti pe e-mailul office@agencom.ro . Aceste comentarii , propuneri si consideratii , impreuna cu vechiul statut si propunerea de nou statut vor fi analizate de o firma de avocatura , care va elabora pina la data limita propusa , o varianta legal aceptabila a vointei noastre comune .

Avatar utilizator
Bogdan Guguianu
Mesaje: 60
Membru din: Dum Ian 09, 2005 12:39
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hotaririle din sedinta extraordinara APCR - 05 dec 2009

Mesaj de Bogdan Guguianu »

Numirea mea si a lui Sorin Rudeanu a fost votata de comitetul de organizare al turneului AVP, formata de presedintii de cluburi, intr-un act semnat si stampilat de catre acestia si nu de catre presedintele APCR. Bogdan Guguianu si Sorin Rudeanu nu sunt membri APCR. De aceea eu contest aceasta sanctiune. Numele nostru a fost folosit de catre Andrei Vladeanu ca si argument pt. a obtine acest turneu la sedinta cluburilor si consider ca aceasta este o razbunare personala a sa. Va solicit sa-mi transmiteti in scris aceasta sanctiune pentru ca vreau sa o atasez la plangerea in instanta pe care vreau sa o fac.
Am tolba plina !

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Hotaririle din sedinta extraordinara APCR - 05 dec 2009

Mesaj de oanavictor »

Bogdan Guguianu scrie:Numirea mea si a lui Sorin Rudeanu a fost votata de comitetul de organizare al turneului AVP, formata de presedintii de cluburi, intr-un act semnat si stampilat de catre acestia si nu de catre presedintele APCR. Bogdan Guguianu si Sorin Rudeanu nu sunt membri APCR. De aceea eu contest aceasta sanctiune. Numele nostru a fost folosit de catre Andrei Vladeanu ca si argument pt. a obtine acest turneu la sedinta cluburilor si consider ca aceasta este o razbunare personala a sa. Va solicit sa-mi transmiteti in scris aceasta sanctiune pentru ca vreau sa o atasez la plangerea in instanta pe care vreau sa o fac.

Numirea mea a fost facuta si votata de catre presedintii de cluburi care au participat la organizarea turneului .
Nu am fost propus de rosioru .
Nu am fost si nu sunt membru apcr .
Am fost cel ce a descoperit si a facut publica infractiunea lui rosioru.
Consider ca este o razbunare a lui vladeanu si mateianu avand drept scop deturnarea opiniei pescarilor de la cauzele majore a-le conducerii apcr-ului [furt ,fals,uz de fals,stare de ebrietate la festivitatea de premiere si la banchetul de sfarsit ........despre nada si tactica ............cu alta ocazie ...........cu martori credibili .

rog sa se transmita in scris aceasta sanctiune [SA VEDEM CINE ARE CURALUL SA SEMNEZE SI SA STAMPILEZE ASA ABERATIE!!!!!!!!!!!!!
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hotaririle din sedinta extraordinara APCR - 05 dec 2009

Mesaj de EX-UL »

Un bob zabava d-le Oana . Scrisoarea va veni semnata AGVPS , la propunerea APCR . Nu avem incontro - am fost anul acesta in cadrul protoculului semnat . AGVPS poate sa mareasca perioada de suspendare sau sa va absolve ( sincer , ma indoiesc ! ) . Sa nu ne jucam cu vorbele .

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: Hotaririle din sedinta extraordinara APCR - 05 dec 2009

Mesaj de oanavictor »

Val Pangica jr scrie:Un bob zabava d-le Oana . Scrisoarea va veni semnata AGVPS , la propunerea APCR . Nu avem incontro - am fost anul acesta in cadrul protoculului semnat . AGVPS poate sa mareasca perioada de suspendare sau sa va absolve ( sincer , ma indoiesc ! ) . Sa nu ne jucam cu vorbele .
APCR =FALS..........APCR =UZ DE FALS ...........APCR =DELAPIDARE ..........
DOMNULE PANGICA ......NU STIU CUM PUTETI ACOPERII TOATE ACESTEA SI SA MAI SI PRIMITI PROTOCOLUL CU AGVPS ..........SINCER ......MA INDOIESC CA DOMNUL SELARU MAI POATE PUNE BOTU LA VRAJEALA ASTA IEFTINA ........CRED CA TE SUPRAAPRECIEZI .
IN LOCUL TAU INAINTE SA FI ACCEPTAT ACEASTA FUNCTIE A-SI FI CERUT DECONTURILE APCR-ULUI PE 2005,2006,2007 SI 2008 :!: :!:
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hotaririle din sedinta extraordinara APCR - 05 dec 2009

Mesaj de EX-UL »

Pentru ca nu pot modifica mesaje vechi , fac o precizare in sensul in care doresc ca in cazul lui Bogdan Guguianu , Sorin Rudeanu si Victor Oana - care nu sunt membrii ai APCR , cuvintul "sanctiune" sa aiba inteles nuantat si exact asa trebuie interpretat - faptul ca acesti pescari nu vor mai fii numiti de catre APCR in functiile de conducere mentionate , legate de campionatul national de pescuit la crap , pentru o perioada de 1 an de zile . Practic masura este aceasi , exprimarea este nefericita in cazul celor trei pescari .
In cazul Cornel Rosioru este exact o sanctiune acordata unui membru al asociatie noastre si cuvintul trebuie citit si inteles ca atare .
Fac aceasta mentiune in urma discutiei telefonice avute cu Bogdan Guguianu si nu are legatura cu postarile d-lui Oana .

PS - apropo d-le Oana , dar d-l Selaru nu prea pune .... ce sugerati dvs - ve cer un pic de decenta in exprimarea publica .

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hotaririle din sedinta extraordinara APCR - 05 dec 2009

Mesaj de cornelserbu »

daca la cea mai mica amenintare cu justitia, apcr isi modifica total atitudinea, sunt curios ce va face la o amenintare cu fiscul...mai bine sa nu vina asa ceva, fiindca in anii trecuti sumele erau mult mai mari si probabil la fel si tentatia...
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
Cristi_Ionita
Mesaje: 307
Membru din: Mar Apr 01, 2008 10:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hotaririle din sedinta extraordinara APCR - 05 dec 2009

Mesaj de Cristi_Ionita »

Domnule Oana,dumneavoastra ati descoperit falsul?

Daca era asa de ce nu ati spus de la inceput?

Ati postat doar copiile,fara sa mentionati in vreun moment ca ar fi vreun fals.Mai mult decat atat,cand cativa "maimutoi" si-au dat cu parerea ca ar fi un fals in cele doua acte,ati tacut!Am asteptat cateva zile sa lamuriti situatia-nu ati facut-o.Logica mea de maimutoi ma duce cu gandul ca ati stiut de fals in momentul postarii.

Degeaba incercati sa ponegriti numele APCR(apropo eu nu sunt membru,deci nu am de ce sa ii tin partea),presedintele ei a gresit si acum suporta consecintele...

Ganditi-va la alta strategie sa "dati" in APCR ca asta nu tine :)

Va scrie sincer,un maimutoi.
In viata sunt lucruri mult mai importante decat banii...doar ca iti trebuie o grama' de bani ca sa le cumperi.

BARICADA CARP CLUB

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Hotaririle din sedinta extraordinara APCR - 05 dec 2009

Mesaj de cornelserbu »

Cristi_Ionita scrie:Domnule Oana,dumneavoastra ati descoperit falsul?

Daca era asa de ce nu ati spus de la inceput?

Ati postat doar copiile,fara sa mentionati in vreun moment ca ar fi vreun fals.Mai mult decat atat,cand cativa "maimutoi" si-au dat cu parerea ca ar fi un fals in cele doua acte,ati tacut!Am asteptat cateva zile sa lamuriti situatia-nu ati facut-o.Logica mea de maimutoi ma duce cu gandul ca ati stiut de fals in momentul postarii.

Degeaba incercati sa ponegriti numele APCR(apropo eu nu sunt membru,deci nu am de ce sa ii tin partea),presedintele ei a gresit si acum suporta consecintele...

Ganditi-va la alta strategie sa "dati" in APCR ca asta nu tine :)

Va scrie sincer,un maimutoi.
cristi, iar te grabesti ca fata mare la maritat...nu de alta, dar ai o logica destul de precara...

daca oana n-ar fi insistat sa primeasca si sa posteze acele ordine de plata, n-ar mai fi fost nevoie de fals, iar rosioru isi vedea linistit de conducerea apcr asa probabil cum a facut si in ceilalti ani...

da-mi un motiv palpabil pentru care logica ta de "maimutoi" (faci pe martirul si nu-ti sta bine), te duce cu gandul ca oana stia de fals in momentul postarii...sa sti ca si eu si probabil si altii ca mine, am ramas stupefiati cand voi ati descoperit falsul si nu am fost in stare sa mai spunem nimic, cat despre oana, eu cred ca inainte de a posta ceva, a vrut sa afle din gura lui rosioru ce este cu acel ordin de plata fals...nu am logica de "maimutoi", dar asa cred ca s-a intamplat
Cornel Serbu
Friends Carp Team

serbtudor
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 21:20

Re: Hotaririle din sedinta extraordinara APCR - 05 dec 2009

Mesaj de serbtudor »

daca s-ar investi macar jumatate din energia asta in ceva constructiv...cred ca acum eram mai bine organizati si decat LPF...
SENIOR CRAP CLUB

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”