sfat mulinete

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
cristirac1980
Mesaje: 667
Membru din: Joi Dec 05, 2013 8:51
Puncte: 0
Localitate: baia-mare
Contact:

sfat mulinete

Mesaj de cristirac1980 »

salutare
ii rog pe cei mai experimentati s ama ajute in alegerea unor mulinete pt pescuitul la distanta...
consider ca tehnica o am dar nu imi dau seama care ar fi mai ok mulinetele, cele mai usoare sau mai grele?
cele cu baitrunner pe fata sau pe spate?
mentionez ca pescuiesc doar lansat , bugetul ar fi undeva la 350 ron/mulineta noua si/sau second...

multumesc anticipat

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: sfat mulinete

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut.

Tehnica este pe primul loc, apoi o mulineta cat mai usoara si cu o asezare a firului cat mai buna, te poate ajuta. Referindu-ne strict la casting/lansare, Nu are nicio importanta pe care parte a mulinetei este frana :))
Parerea mea este ca, frana frontala, este mult mai comoda si usureaza si mulineta, intrucat dispare mecanismul de baitrunner. Sunt multe mulinete care se incadreaza in bugetul tau, Okuma Axeon, Caperlan Adonis, Shimano Aerlex. In acelasi timp te poti uita pe forum, Shimano Ultegra XTB sau XSB, Navi sau Biomaster XTA.
Daca te hotarasti la o mulineta cu BR, atunci Shimano BBLC, modelul vechi este cea mai buna alegere. Se gasesc pe forum la un pret mai mult decat bun.Dar are aproximativ 200g in plus fata de majoritatea mulinetelor mentionate mai sus.
Imagine

rinvid2000
Mesaje: 102
Membru din: Lun Mar 24, 2014 11:08
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: sfat mulinete

Mesaj de rinvid2000 »

Am avut okuma axeon 60 .... acum am shimano xsc 10000 .... crede-ma difera cer pamant ... lejer cel putin 20m in plus la acelasi fir , acelasi bat .... etc

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1630
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: sfat mulinete

Mesaj de mihai florescu »

cristirac1980 scrie:salutare
ii rog pe cei mai experimentati s ama ajute in alegerea unor mulinete pt pescuitul la distanta...
consider ca tehnica o am dar nu imi dau seama care ar fi mai ok mulinetele, cele mai usoare sau mai grele?
cele cu baitrunner pe fata sau pe spate?
mentionez ca pescuiesc doar lansat , bugetul ar fi undeva la 350 ron/mulineta noua si/sau second...

multumesc anticipat
In bugetul mentionat eu iti recomand Okuma Axeon, o mulineta care si-a demonstrat valoarea in timp.

http://www.totalfishing.ro/advanced_sea ... ords=axeon

ritesco
Mesaje: 244
Membru din: Mie Mai 27, 2015 12:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: sfat mulinete

Mesaj de ritesco »

Si eu am avut aceasi dilema cu putin timp in urma si am optat pentru Hakuyo TD6000,usoara,frana rapida,aseaza bine firul,eu sunt multumit ..
Eu bine,Tu ?

cristirac1980
Mesaje: 667
Membru din: Joi Dec 05, 2013 8:51
Puncte: 0
Localitate: baia-mare
Contact:

Re: sfat mulinete

Mesaj de cristirac1980 »

Alte pareri?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”