Păreri Century C2-D Command Distance

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
grasile
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Dec 26, 2009 11:46
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Păreri Century C2-D Command Distance

Mesaj de grasile »

Va rog sa ma ajutati in decizia mea de a cumpara niște lansete.
Am cochetat o perioada cu Free Spirit Hi s ive, dar sunt greu de cumpărat întrucât nu prea sunt pe stocuri.Am trecut la Hi-s 200 dar sunt totuși cam rigide iar Hi- s 220 nu am ținut in mâna si la câte am înțeles, sunt mai moi decât Hi-s 200.
Momentan, m am oprit la Century C2 sau Century C2-D ca principale opțiuni pentru sezonul 2016.

Cei care aveti sau ați avut aceste modele, va rog sa le descrieți in câteva cuvinte, eventual comparativ între ele sau cu modelele de la Free Spirit.

Menționarea ca nu sunt pescar de competiție, sunt doar pescar pasionat la care 15 m de aruncare au fost necesari in multe situații.

Cu mulțumiri.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Păreri Century C2-D Command Distance

Mesaj de freespirit »

grasile scrie:Va rog sa ma ajutati in decizia mea de a cumpara niște lansete.
Am cochetat o perioada cu Free Spirit Hi s ive, dar sunt greu de cumpărat întrucât nu prea sunt pe stocuri.Am trecut la Hi-s 200 dar sunt totuși cam rigide iar Hi- s 220 nu am ținut in mâna si la câte am înțeles, sunt mai moi decât Hi-s 200.
Momentan, m am oprit la Century C2 sau Century C2-D ca principale opțiuni pentru sezonul 2016.

Cei care aveti sau ați avut aceste modele, va rog sa le descrieți in câteva cuvinte, eventual comparativ între ele sau cu modelele de la Free Spirit.

Menționarea ca nu sunt pescar de competiție, sunt doar pescar pasionat la care 15 m de aruncare au fost necesari in multe situații.

Cu mulțumiri.
Parerea mea, fara sa vorbesc despre alte lansete, daca ti s-a pus pata pe Hi-S'ive, pe care le am si eu, de 3,90/inel 50 mm, sa mai ai rabdare si sa le urmaresti, ori, sa le comanzi din afara...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Re: Păreri Century C2-D Command Distance

Mesaj de vali003 »

C2 am avut si le-am vindut rapid ,mult prea moi ,nu sint lansete sa dai cu ele la 120-130 m ,
HI-S-IVE de 13 ft ,3,5 lb le folosesc de 3 ani , super lansete se incarca usor ,drill foarte placut ,nu trebuie sa fii super aruncator pentru a da 100-120 m.C2D nu le-am vazut ,deci nu stiu .Personal iti recomand Free Spirit .Ar mai fi o sugestie- Abisfer DD3,5 ori 3,8 lb . facute pe comanda de Silviu Florescu .

Avatar utilizator
grasile
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Dec 26, 2009 11:46
Puncte: 0
Localitate: Baia Mare

Re: Păreri Century C2-D Command Distance

Mesaj de grasile »

Da, mi au plăcut si mie Hi-s iveurile, problema este ca nu prea se găsesc nici in Romania nici in Ungaria doar in Austria.As prefera sa cumpar cu garanție din RO.

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Păreri Century C2-D Command Distance

Mesaj de mariusangler »

C2 sunt mai usor de incarcat decat Free Spirit hi-s 200 sau 220.Hi S 220 e chiar mai rigida decat Hi-s 200.His Sive sunt mai usor de incarcat insa nu de toti pescarii,necesita si ele ceva tehnica.
In videoclip Mark Hutchinson reprezentant Free spirit si unul dintre cei mai buni aruncatori din Anglia,aruncand cu HI-S 220 in stil OTG,Se vede clar efortul depus la incarcarea lansetei .
In al doilea clip,se vede clar ca aruncand peste cap lanseta nu se incarca cum ar trebui.
https://www.youtube.com/watch?v=hM8brBq3vo8
Mad carp Team

Avatar utilizator
alin_f
Mesaje: 198
Membru din: Mie Ian 13, 2010 17:02
Puncte: 0
Localitate: Viena - Turda
Contact:

Re: Păreri Century C2-D Command Distance

Mesaj de alin_f »

daca iti perminte bugetul atunci iti recomand C2-D varianta cu inele K-fuji titanium. parerea mea e ca in afara de pret nu ai ce sa le reprosezi din orice punct de vedere, se incarca cel mai bine cu 120g, sunt destul de usoare 416g, distanta de la maner pana la mandrina este mult mai mare decat la C2 ;) le pescuiesc din primavara anul asta si sunt foarte multumit. echipate cu niste mulinete ca lumea si cu un fir de 0,25 ajungi la distante la care doar visai.. :))

Avatar utilizator
alin_f
Mesaje: 198
Membru din: Mie Ian 13, 2010 17:02
Puncte: 0
Localitate: Viena - Turda
Contact:

Re: Păreri Century C2-D Command Distance

Mesaj de alin_f »

:wink:
Fişiere ataşate
c2d3.jpg
c2d3.jpg (299.6 KiB) Vizualizat de 2070 ori
c2d.jpg
c2d.jpg (328.4 KiB) Vizualizat de 2070 ori

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”