Campionatul national de pescuit la crap 2010

Desfasurare, clasamente, fotografii, discutii, polemici, propuneri, decizii.

Moderator: gor965

Scrie răspuns
EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Incep un topic nou , si vreau sa fiu bine inteles de catre toti pescarii care intentioneaza sa participe la Campionatul national de pescuit la crap 2010 si la formarea lotului national pentru Anglia 2010 .
Sincer m-am saturat sa tot incerc sa conving cluburile care si-au constituit Liga ca protocolul dintre AGVPS si APCR este in vigoare , propunerile facute de APCR in vederea restructurarii sunt corecte si aduse la cunostinta AGVPS , ca acest for general si-a reiterat sprijinul si sustinerea catre proiectul APCR , atit verbal cit si printr-un interviu public , ca noul statut este democratic si separa decizia in competitie , catre cei care o si onoreaza cu participarea , ca APCR se va afilia la AGVPS , ca noul sediu al APCR va fi cladirea din Calea Mosilor , samd .

Vreau sa spun ca avem multa treaba de facut . Rog cluburile care doresc sa participe la sedinta din 16 ianuarie sa se ocupe de partea juridica a acestei activitati :

1. proces verbal al unei sedinte a Adunarii generale proprii , prin care hotatasc afilierea la APCR
2. copii ( cu mentiunea cf cu originalul si stampila ) dupa actele asociatiilor - CIS , CIF , statut propriu
3. imputernicire semnata si stampilata pentru cel care va reprezenta clubul la sedinta din 16 ianuarie .
4. propuneri pentru ordinea de zi a sedintei ( la e-mail office@agencom.ro )

AGVPS doreste o singura entitate juridica cu care sa coordoneze competitia la crap . Celor care sunt rezonabili in gandire si care s-au lamurit care ste calea oficiala de participare la competitie , le sugerez sa imi trimita documentele mai sus mentionate pe adresa :

AGENCOM PANTRANS
str Birsanesti nr 28
sector 6
cod postal 062184
Bucuresti

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Sunt asteptate la constituire urmatoarele cluburi :

1.Imperial - Oradea
2.Carp West - Timisoara
3.Senior Crap - Bucuresti
4.Planet Crap - Piatra Neamt
5.APS Craiova
6.Green Lake - Chiroiu
7.Carp Mirror- Brasov
8.Natural Carp - Targoviste
9.Senzor
10.Hook - Buzau
11.CSS Deva
12.Ovidius - Constanta
13.Carping - Bucuresti
14.CARP CLUJ SOCIETY-Cluj
15.CS Crap - Arad
16.CS X-trail Timisoara
17.CS Banatul

De asemenea, cluburile care si-au exprimat intentia de a forma o liga de crap sunt invitate sa adere la noul APCR. Sau, de ce nu?, ele pot inscrie in campionatul national „selectionata ligii„ (daca formatiunea respectiva o sa capete personalitate juridica). Aceata ultima sugestie vine in intampinarea unei propuneri mai vechi a noii ligi , postata pe situl domniilor lor .

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de Vladut Mateianu »

Val Pangica jr scrie:Sunt asteptate la constituire urmatoarele cluburi :

1.Imperial - Oradea
2.Carp West - Timisoara
3.Senior Crap - Bucuresti
4.Planet Crap - Piatra Neamt
5.APS Craiova
6.Green Lake - Chiroiu
7.Carp Mirror- Brasov
8.Natural Carp - Targoviste
9.Senzor
10.Hook - Buzau
11.CSS Deva
12.Ovidius - Constanta
13.Carping - Bucuresti
14.CARP CLUJ SOCIETY-Cluj
15.CS Crap - Arad
16.CS X-trail Timisoara
17.CS Banatul

Pot sa vina si alte cluburi, chiar daca nu sunt pe lista...... Important este ca reprezentantul clubului sa aiba la el documentele cerute de Val Pangica.
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Un alt aspect important pentru sedinta din 16 ianuarie este cel al baltilor si datelor de concurs . Rog proprietarii sau admnistratorii de balti sa isi exprime intentia de a gazdui una sau mai multe etape din Campionatul national , in baza unui caiet de sarcini elaborat prin vot , in Consiliul de Administratie
Caietul de sarcini va prevede obligatoriu - regulile CIPS de amenajare a standurilor , BALIZAJ obligatoriu , acces , igiena , samd astfel incit baltile care vor organiza o etapa de CN sa aiba un minim logistic necesar la acest moment , comparativ cu ceea ce vedem pe afara . Efortul trebuie sa fie comun atit al pescarilor cit si al celor care vor sa isi inscrie balta in turneu , astfel incit imaginea CN sa fie bine promovata din toate punctele de vedere .
Nu pot spune decit atit - la vremuri noi - cerinte noi !
Nu cred ca ne incita o sponsorizare de citeva sute de euro , comparind acesti bani cu niste conditii civilizate de concurs si cu reguli universal aplicate , curatenie , balizaj , acces , densitate de peste necesara , samd .
In plus dat fiind data densitatea de concursuri anuntate si banii dati in avans - ii rog pe cei care gospodaresc baltile sa fie reticenti cu eventuale date libere de concurs care se pot intersecta cu concursurile deja anuntate . Sau, ma rog , o sa ii deranjez cu acest CN - cind vor dorii pescarii implicati si tare mie teama sa nu iasa interferente . Fara gluma , dar acum sa faci 1 etapa - prin aprilie - martie , e deja istorie .......
Hai sa cugetam cu totii ...

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Inca o problema - foarte multi ma sunati si imi confirmati prezenta la 16 ianuarie - eu inca va rog din suflet trimieti pe posta actele necesare - ca sa nu lungim lucrurile ! Asta daca se doreste si crederfi in proiectul asta !

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Si mai fac inca o invitatie cluburilor care urmeaza sa se constituie in Liga de crap . Nu doresc sub nici o forma sa incepem un alt "razboi" dupa ce APCR se va oficiliaza prin statut , competente si adresa , strict legate de AGVPS , asa cum este public deja .
Invitam TOATE asociatiile cluburi din Romania care vor sa faca parte din desfasurarea CN - la aderare in data de 16 ianuarie . Nu doresc sa facem segregari pe orgolii , iar citeva cluburi precum Pelicanul si Carp Zone , strict interesati in fenomen , sa imi reproseze ca nu i-am invitat SINCER si CORECT la aderare initiala . Ma adresez direct lui Victor Oana si lui Dan Mitranescu - nu glumesc niciodata pe probleme serioase , acordul este dat atit verbal cit si prin canal TV , actele sunt in lucru , se lucreaza deja la un site nou strict pentru APCR , fronda voastra nu ajuta pescarii pe care ii reprezentati , samd - va asigur de cele mai bune intentii si apreciez experienta voastra in cele ce vor urma sa vina .
Va rog , fara patima , fara negarea continua a evidentei , cu respect fata de oamenii din jurul nostru - sa incercam sa legam ceva pina pe 16 ianuarie .
De acum , m-am spalat pe maini ca Pilat din Pont - si tot ce se va intimpla din 16 ianuarie .

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de mirceaef »

poate ca n-ar fi trebuit s-o fac dar uite ca azi dimineata m-a luat pe mine asa un elan primavaratic si m-am trezit postand iar. nu e nimic rau sa postezi pe un forum de pescuit mai ales cand se vorbeste de organizarea viitorului cn si despre dialog. ceeace este foarte rau este ca stiu ca nu pot schimba opiniile unor oameni, in special anumitor oameni, si ca, in general, romanul e predispus ca atunci cand discuta in contradictoriu, in loc de argumente, sa puna repede mana pe o lopatzica de ca#cat sa-i dea in oki preopinentului, indiferent cat de argumentat ar vorbi acesta. in consecinta o sa-mi spun si eu parerea, evident nu cu scopul de a obtura vederea cuiva, ci cu umila intentie de a-i face sa reflecteze un pic pe cei ce agita acum steagurile renasterii competitiei crapiste. caci de competitie vorbim, nu?!

acesta este raspunsul pe care m-am trezit eu sa i-l dau unui domn ce a lansat el voiniceste un apel la dialog, acum iarna, pt ca nu-i asa "asta vara, nu-i ca iarna" :
<< e bine si mai tarziu decat niciodata, florentine. unii dintre pescari remarcasera o ciudata apatie la membrii ctda inca de anul trecut, inca din vara, cand greseli grave si intentionate ale directorului de turneu au fost semnalate. atunci nu era bun dialogul? a fost mai productiva politica strutului?! sau mai mult, inca dinainte de inceperea turneului, cand multi pescari au fost de acord ca nu e normal ca anumite persoane sa fie si participanti, si organizatori, si membri ctda, si ... si .... atunci nu era bun dialogul?! ati facut cum ati vrut voi, cand ati vrut voi. ma refer la voi toti cei care ati condus turneul in 2009. dar cand turneul s-a terminat si nationala s-a intors glorios pomenita de ziare de scandal (ca de-astea nu avusesem in competitiile de crap) ati invitat pescarii la dialog, i-ati intrebat ce parere au despre turneul incheiat, ce greseli au de semnalat, ce nemultumiri au si ce si-ar dori pt viitor?! sau ati preferat sa va intalniti voi intre voi si v-ati dat voi feed-back unu' altuia. in urma analizei si recunoasterii unora dintre greselile comise in 2009 ce sanctiuni s-au dat, florentine? a stat cineva sa faca o analiza decenta a greselilor si inadvertentelor comise din 2004 incoace? ca sa nu mai fie repetate, florentine? ca sa nu mai reinventam roata la fiecare editie de cn. sau dialogul e bun numai cand au unii nevoie de el??? asa unidirectional si de obicei odata sau de doua ori pe an.

asa retoric, la modul general, sistemul e de vina la noi? sau oamenii care conduc sistemul? acum descoperim gaura de la covrig? pai se stia de ani de zile ca sistemul cel mai echilibrat este pe loturi de 8+ sau -. nu este perfect si avand in vedere ca suntem pana la urma romani cu siguranta avem capacitatea si inteligenta sa facem praf orice sistem, florentine!!!

sa-ti spun un secret, pe care-l stiu cei mai multi dintre cei cu veleitati de conducere a pescuitului de competitie la noi: singura optiune logica si pertinenta a momentului actual este crearea acelei federatii sportive care sa adune laolalta cluburile sportive cara sa poata veni cu un regulament unitar, coerent, care sa poata propune de la an la an un comitet de organizare si pe care, tot de la an la sa-l poata trage de urechi, atunci cand este cazul sau, de ce nu, sa-l felicite pt medalia obtinuta la cm si care la modul general sa organizeze aceasta activitate sportiva, competitionala. dar asta ar insemna la renuntam la circul anual ce debuteaza in mod normal in fiecare decembrie si se termina cu putin timp inainte de prima mansa a calificarilor.

ps. vorbesc in nume propriu. opiniile mele nu reflecta in nici un fel opiniile clubului al carui membru sunt (cred, habar n-am)
si tot in nume propriu, greseli s-au tot facut din 2004 incoace, unele au fost corectate de la an la an, alteori s-au inventat unele noi. dar volumul de incompetenta si indiferenta atinse in 2009 vor putea fi cu greu intrecute in viitor. desi ... la noi nu stie niciodata. uneori putem da dovada de un optimism debordant.
>>

as mai adauga ceva. sau as sublinia.
1. nu sistemul a creat balamucul din sistemul nostru competitional. ci obtuzitatea unora.
2. in tonele de dialog revarsate peste forumuri in ultimele luni, pe tema cn-ului, n-am mai citit de mult o opinie de continut, argumentata, ceva relevant pt desfasurarea viitoarelor editii de cn. acum se spala chiloti murdari si fiecare e cu atat mai vesel cu cat descopera o pata mai mare si mai inchisa la culoare! in general, mai sunt si mici exceptii.
3. nu am vazut din 2004 incoace o analiza pertinenta, de substanta, a greselilor sau inconsecventelor comise. nu cu scopul de a lua gatul cuiva, in special in anii de inceput ar fi fost imposibil sa nu se comita greseli, ci cu scopul de a indrepta lucrurile pe viitor. de a nu mai comite aceleasi greseli an de an. ei bine, in 2009 au fost comise multe din greselile din trecut, stiute, acceptate, si li s-a adaugat o lista intreaga de greseli noi, zemoase, numa' bune pt digestia pescarului de rand.
4. putem merge mai departe, intr-un fel sau altul va fi organizat si acest cn ... si urmatorul dar atat timp cat nu vom avea curajul si decenta de a privi inapoi, de a ne intelege propriile greseli si de a ne curata de pietrele de moara care zac pe la gatul unora, nu vom putea cladi ceva stabil, de durata. vom asista an de an la aceeasi ghiogareala si in esenta cam cu aceeasi actori.

5. o opinie cumplit de personala: nu-mi place agvps. ii consider o asociatie ajunsa de utilitate publica pe seama relatiilor politice, fara nici un merit si care in decursul timpului si-au dovedit suficient incompetenta. faptul ca trebuie sa batem la usa lor pt a ne inscrie la cm e una. sa mergem sa facem sluj afiliati la usa lor si sa-i delegam pe ei arbitru in disputele de orgoliu din lumea pescarilor de crap, mi se pare o derizorie intoarcere in timp. lasati apcr-ul asa cum e, cu protocol cu tot. sistemul a functionat ani de zile, asta vreti voi sa schimbati acum? asta e problema in organizarea cn? adica noi nu putem fi judecatorii propriilor realizari si insuccese. mergem la agvps, ca pe ei ii califica cv-ul. in fond in aproape jumatate de secol au reusit sa faca din stationar presul de sters pe picioare al elitei europene. va spun eu, in caz ca nu realizati. protocolul cu agvps a fost singurul lucru care a functionat perfect pana acum!!! asta-i ultima problema cu care ne-am putea bate capul ani de zile de acum incolo.

si la fel de personala. infiintati federatia romana de crap. sportiva. la ans. indiferent cat o sa dureze! pana si persoanele cu handicap au inregistrata in romania "federatia sportiva romana a persoanelor cu handicap". nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cred ca suntem mai handicapati chiar si decat handicapatii!!!
Epure-Fusu Mircea
Carping Club

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Interesanta opinie . Sincer !

Avatar utilizator
Vali Bonto
Mesaje: 336
Membru din: Lun Oct 09, 2006 15:57
Puncte: 0
Localitate: Targoviste

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de Vali Bonto »

mirceaef scrie: si la fel de personala. infiintati federatia romana de crap. sportiva. la ans. indiferent cat o sa dureze! pana si persoanele cu handicap au inregistrata in romania "federatia sportiva romana a persoanelor cu handicap". nu vreau sa jignesc pe nimeni dar cred ca suntem mai handicapati chiar si decat handicapatii!!!
Ideea nu e noua.
S-a incercat crearea Federatiei Romane de Crap inca din 2006.
Atunci dl Cornel Rosioru facea un anunt:
"APCR,Clubul Pelicanul,impreuna cu asociatiile din Oradea, Timisoara, Mehedinti, Baia-Mare, Arad, Sibiu, Brasov, Pitesti, Craiova, Constanta, Giurgiu si Iasi anunta infiintarea FEDERATIEI ROMANE DE PESCUIT SPORTIV LA CRAP. "

Topicul exista aici :http://www.crapmania.ro/forum/viewtopic.php?f=10&t=1330
De ce nu s-a finalizat proiectul....asta nu stiu sa-ti raspund..!

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Campionatul national de pescuit la crap 2010

Mesaj de EX-UL »

Vin si eu si spun alte citeva realitati :

- exista deja o Liga de Crap si un APCR - nu stiu daca este util sa existe 2 astfel de institutii cu acelasi obiect de activitate , pentru ca este evident ca lumea pescarilor de competitie este vaduvita de prezenta unei tabere la CN , iar acest lucru nu este de natura sa bucure pe nimeni .
- daca se pleaca de la principiul 1 club = 1 lot = 1 vot , daca voteaza numai cluburile care isi INSCRIU si PLATESC prezenta la CN si NU toate cluburile care se inscriu in oricare din cele 2 asociatii federative ( la numar ... sau pentru experienta viitoare ) , in ceea ce priveste desfasurarea turneului anual , daca va exista putere disciplinara asumata de cei care organizeaza si acceptata de cei care participa , daca patronii de balta accepta un caiet de sarcini UNIVERSAL , in ceea ce priveste organizarea unui concurs din turneu , daca arbitrajul va fi indepedent , samd - sincer nu stiu de ce trebuie sa fie 2 asociatii ! Fie ea si Liga de Crap , dar sa fie organizata si condusa statutar ...., cf acestor "daca" de mai sus .
- interferentele legate de "abuzurile" lui Oana , Vladeanu , Rosioru , Pangica , Cotelici , si mai cine vreti voi trebuiesc judecate statutar de pescari , iar deciziile luate de acestia prin vot liber ( sau secret ) trebuiesc asumate corect de oricine si nu dezavuate prin crearea altei Ligi , altui Apcr , samd .

Din aceste motive ne-am propus sa refacem APCR - prea multa viclenie si rea credinta am vazut la dezvoltatorii Ligii si nu ii cred in stare sa puna corect in pagina ( statutar ) aceste principii . Am cautat sa pun in pagina ( in statutul APCR ) tocmai reguli statutare care sa nu mai permita ca una sa vorbim si alta sa facem , sa nu mai venim la vot cu "corul de uratori" care nu au pescari nici pentru 1 concurs de 2+1 runner , sa nu mai dea Victor Oana din maini pe Darvari si sa indice pescarilor unde sa pescuiasca ( sau daca va face asa sa fie clar ca isi scoate balta din concurs pentru 1-2 ani ) , sa aiba si Serbu verticalitate si rusine si sa stie ca una vorbeste la telefon si alta scrie pe situri , sa il mai lasam pe Cotelici sa isi urmeze tratamentul , pe Pangica sa se plinga la AGVPS , pe Vladeanu sa scrie la reviste , pe Mateianu sa isi conduca acest Forum , samd , samd .
Daca aceste lucruri statutare sunt acceptate de noi si de ei , denumirea APCR nu mai conteaza . Concret , vorbesc in nume personal , se cedeaza 4 litere cu greutate , in schimbul unui sistem viabil , pentru perioada lunga , dedicat pescarilor si nu INTERESELOR de orice fel .
Statutar , sunt diferente mari intre Liga si noul APCR . Aici e buba ! Si asta ar trebuii sa discutam , cit mai este timp .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Campionatul National de Pescuit la Crap”