Recomandare marker

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Recomandare marker

Mesaj de freespirit »

Desi nu am folosit pana acum o lanseta dedicata de tip marker, care ar fi recomandarile? Aproximativ dintre producatorii amintiti pentru spod-uri, dar nu numai...si ca si mulinete, tot cam ace(l)easi...!? :)
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1633
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Recomandare marker

Mesaj de mihai florescu »

Buna ziua

Eu folosesc spodul Shimano Beastmaster si pentru sondat si pentru nadit.
http://www.totalfishing.ro/lanseta-shim ... 23234.html

In trecut am folosit pentru sondat o lanseta Shimano Forcemaster 3.6m si 3.25lbs si separat spodul Beastmaster.Pierdeam timp sa clipsez spodul dupa marcajul facut facut pe marker si in acelasi timp nu era la fel de senzitiv.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Recomandare marker

Mesaj de Andrei91 »

Orice spod, actiune rapida il poti folosi pe post de marker, doar mulineta sa fie inarcata cu fir textil.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare marker

Mesaj de freespirit »

Andrei91 scrie:Orice spod, actiune rapida il poti folosi pe post de marker, doar mulineta sa fie inarcata cu fir textil.
Adica, si pentru nadire, si pentru sondare, se poate folosi doar firul textil? Sau doar la sondare textil si la nadire celalalt tambur, doar cu inaintas si mono? Textilul cum ar trebui sa fie? Diametrul optim? Dar firul? Mai rotund in sectiune, mai plat, mai matasos, mai rigid sau aspru? Eu mai aveam firul acela de la Penn, de 0,32 mm, pe care l-am folosit la plantat de multi ani, pe tot tamburul, pe rezerva am mono cu inaintas...la fel trebuie procedat si cu mulineta de nadire si sondare?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Recomandare marker

Mesaj de Andrei91 »

Se poate folosi firul textil,doar ca ai nevoie de un inaintas tot textil daca folosesti lanseta pe post de spod, adica liniea principala sa fie un textil de 16 de exemplu , iar pentru inaintas folosesti un 30 .. inaintas de preferat sa fie mai batos pentru ca atunci cand sondezi sa poti ridica markeru mai usor de pe fund cand dai fir de pe tambur ..

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare marker

Mesaj de freespirit »

Andrei91 scrie:Se poate folosi firul textil,doar ca ai nevoie de un inaintas tot textil daca folosesti lanseta pe post de spod, adica liniea principala sa fie un textil de 16 de exemplu , iar pentru inaintas folosesti un 30 .. inaintas de preferat sa fie mai batos pentru ca atunci cand sondezi sa poti ridica markeru mai usor de pe fund cand dai fir de pe tambur ..
Corect, nu e nevoie sa aiba rezistenta(grosimea firului principal) prea mare, desi...in caz ca se agata...mai rar se intampla sa se agate altceva decat carligul, totusi, am patit-o sa se agate si plumbul, chiar si inline, in niste daramaturi, bolovani de la un dig rupt...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Alexandru.B
Mesaje: 94
Membru din: Dum Aug 30, 2015 10:32
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Recomandare marker

Mesaj de Alexandru.B »

freespirit scrie:
Andrei91 scrie:Se poate folosi firul textil,doar ca ai nevoie de un inaintas tot textil daca folosesti lanseta pe post de spod, adica liniea principala sa fie un textil de 16 de exemplu , iar pentru inaintas folosesti un 30 .. inaintas de preferat sa fie mai batos pentru ca atunci cand sondezi sa poti ridica markeru mai usor de pe fund cand dai fir de pe tambur ..
Corect, nu e nevoie sa aiba rezistenta(grosimea firului principal) prea mare, desi...in caz ca se agata...mai rar se intampla sa se agate altceva decat carligul, totusi, am patit-o sa se agate si plumbul, chiar si inline, in niste daramaturi, bolovani de la un dig rupt...
Folositi carlig la marker?? :D
If time is money, I'll spend my money on time.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Recomandare marker

Mesaj de Andrei91 »

E destul de rezistent textilul de 16, plus ca cu un fir gros nu o sa reusesti sa lansezi destul de mult ..

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare marker

Mesaj de freespirit »

Alexandru.B scrie:
freespirit scrie:
Andrei91 scrie:Se poate folosi firul textil,doar ca ai nevoie de un inaintas tot textil daca folosesti lanseta pe post de spod, adica liniea principala sa fie un textil de 16 de exemplu , iar pentru inaintas folosesti un 30 .. inaintas de preferat sa fie mai batos pentru ca atunci cand sondezi sa poti ridica markeru mai usor de pe fund cand dai fir de pe tambur ..
Corect, nu e nevoie sa aiba rezistenta(grosimea firului principal) prea mare, desi...in caz ca se agata...mai rar se intampla sa se agate altceva decat carligul, totusi, am patit-o sa se agate si plumbul, chiar si inline, in niste daramaturi, bolovani de la un dig rupt...
Folositi carlig la marker?? :D
Tocmai asta subliniam, ca mai rar se agata altceva decat carligul, nu era vorba de marker sau altceva, doar ca daca mi s-a intamplat sa mi se agate in daramaturi si plumbul inline(am spus clar ca nu am folosit marker sau spod), ma gandesc ca a fost nevoie de rezistenta firului de pe tamburul pentru plantat ca sa recuperez montura, atunci fiind cu carlig, in cazul unui marker, chiar si fara carlig, tot s-ar fi agatat, pe locul acela...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare marker

Mesaj de freespirit »

Care ar fi si alte pareri sau recomandari? LRM si alte variante!?
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”