Tuning mulinete okuma :Axeon,DCI 80, X 80 Spod&marker

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Tuning mulinete okuma :Axeon,DCI 80, X 80 Spod&marker

Mesaj de Naghi Adrian »

AXEON : 1.)un rulment 7x5x3,5 la galet 2.)doi rulmenti 6x3x2,5 worm shaft 3.)un rulment 12x8x3,5 in locul bucsei plastic la pinionul dintat al axului 4.)pasla din tambur schimbata cu teflon sau carbotex 5.) se inlocuieste arcul din fluture cu o bucsa din bronz,alama sau fier si gata frana rapida. DCI 80: 1.)un rulment 12x8x3,5 in locul bucsei la pinionul dintat al axului 2.)doi rulmenti 6x3x2,5 la worm shaft 3.)pasla din tambur shimbat cu teflon sau carbotex X 80 Spod&marker 1.)un rulment 17x9x5 la ax manivela pe partea dreapta 2.)doi rulmenti 7x5x3,5 galet 3.)un rulment 12x8x3,5 in locul bucsei plastic la pinionulndintat al axului 4.)doi rulmenti 6x3x2,5 worm shaft 5.)pasla din tambur cu teflon sau carbotex Dupa cum se observa cotele rulmentilor sunt acelasi la trei mulinete OKUMA.

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Tuning mulinete okuma :Axeon,DCI 80, X 80 Spod&marker

Mesaj de Naghi Adrian »

Am trimis topicul de doua ori rog moderatorul sa stearga unul. Multumesc .

rezolvat, daca pui si cateva poze e excelent!

Tritoiu Dragos
Mesaje: 327
Membru din: Lun Apr 14, 2014 23:30
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tuning mulinete okuma :Axeon,DCI 80, X 80 Spod&marker

Mesaj de Tritoiu Dragos »

Si in tambur mai poti pune rulmenti , 3 bucati-8x3x2,5---identici cu cei pentru galet din cate am inlocuit eu, si recuperezi de acolo 2 bucse de bronz, din care una este exact ce trebuie pentru frana rapida.

bambusache
Mesaje: 20
Membru din: Lun Aug 29, 2016 0:11

Re: Tuning mulinete okuma :Axeon,DCI 80, X 80 Spod&marker

Mesaj de bambusache »

Salutare.Pentru Okuma LongBow 665 nu ii poti face nici un upgrade???

mironalin
Mesaje: 36
Membru din: Joi Mar 26, 2015 15:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Tuning mulinete okuma :Axeon,DCI 80, X 80 Spod&marker

Mesaj de mironalin »

Interesant subiect, cateva poze ar fi si mai lamuritoare. De unde pot cumpara rulmentii? Multumesc.

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Tuning mulinete okuma :Axeon,DCI 80, X 80 Spod&marker

Mesaj de Naghi Adrian »

Pentru toate Okuma lb poti schimba pasla cu teflon si arcul din fluture cu o bucsa petru a avea o frana mai rapida .Se poate si la poverliner.

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Tuning mulinete okuma :Axeon,DCI 80, X 80 Spod&marker

Mesaj de Naghi Adrian »

Rulmentii?: I-am comandat de pe net .Sunt persoane care vind la bucata sau!!!scrii pe net rulmenti mici pentu NAVOMODELE sau AEROPLANE si vezi ce gasesti.Nu stiu daca pot sa scriu numele FIRMEI pentru a nu face reclama.O sa incerc sa pun o fimare cu tot procesul de lucru,daca ma lasa moderatorul.

HENRICH
Mesaje: 136
Membru din: Lun Noi 09, 2015 22:55
Puncte: 0
Localitate: Carei

Re: Tuning mulinete okuma :Axeon,DCI 80, X 80 Spod&marker

Mesaj de HENRICH »

O intrebare banala:-upgrade de ce nu se face in fabrica????,dupa ce dam o gramada de bani pe mulinete,inca mai cheltuim si pe rulmenti,discuri... :(

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Tuning mulinete okuma :Axeon,DCI 80, X 80 Spod&marker

Mesaj de pescarusull »

HENRICH scrie:O intrebare banala:-upgrade de ce nu se face in fabrica????,dupa ce dam o gramada de bani pe mulinete,inca mai cheltuim si pe rulmenti,discuri... :(
Pentru ca ar trebuie sa dai o gramada de bani pe mulinete + contravaloarea rulmentilor + adaos comercial + manopera. Ar ajunge o okuma sa coste mai mult decat ultegra. :lol:
Fa si tu singur socoteala si vezi cum iesi mai ieftin.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Naghi Adrian
Mesaje: 129
Membru din: Dum Iul 27, 2014 22:24
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare
Contact:

Re: Tuning mulinete okuma :Axeon,DCI 80, X 80 Spod&marker

Mesaj de Naghi Adrian »

Manopera?O faci tu ,fara aluzie la nimic,nu te costa nimic.Rulmentii nu te costa asa mult maxim 15 lei rulmenti simpli 4 buc, rulmentii mici ,nu cei ceramici sau cei de firma.Rabdare trebuie si tutun.Nu fac comentarii de ce nu se pun mai multi rulmenti din fabrica ,dar sunt si alte firme cara au preturi foarte mari si trebuie sa faci tuuning si la alea.Eu am considerat ca daca pot sa-mi usurez '' munca''pe balta le voi modifica.Este o chestie psihologica cred. Cel mai mult am simtit modificare la functionare la X80 laDci 80 este imperceptibila PARCA MERG mai lin/

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”