Avertizori Prologic + Swingeri Hakuyo !

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Avertizori Prologic + Swingeri Hakuyo !

Mesaj de Filip Mihai »

Buna seara dragi pescari !

Am si eu o problema, am setul de avertizori Prologic SMX WTS 2015 si swingeri hakuyo, ideea e ca exact in momentul asta sunt live la pescuit, prima oara cand folosesc avertizorii Prologic, ideea e ca in momentul trasaturii se aprind swingerii fara problema, dar stau aprinsi doar in momentul trasaturii (e mult zis aprinsi, e mai mult o palpaiala) apoi se sting, swingerii i-am folosit in trecut cu avertizorii tot hakuyo si dupa ce se termina trasatura, mai stateau 15-20 secunde aprinsi, imi poate spune cineva daca se poate rezolva si cum ?!

Va multumesc !!

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Avertizori Prologic + Swingeri Hakuyo !

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Filip Mihai scrie:Buna seara dragi pescari !

Am si eu o problema, am setul de avertizori Prologic SMX WTS 2015 si swingeri hakuyo, ideea e ca exact in momentul asta sunt live la pescuit, prima oara cand folosesc avertizorii Prologic, ideea e ca in momentul trasaturii se aprind swingerii fara problema, dar stau aprinsi doar in momentul trasaturii (e mult zis aprinsi, e mai mult o palpaiala) apoi se sting, swingerii i-am folosit in trecut cu avertizorii tot hakuyo si dupa ce se termina trasatura, mai stateau 15-20 secunde aprinsi, imi poate spune cineva daca se poate rezolva si cum ?!

Va multumesc !!
asa sunt senzorii-emit impuls doar la trasatura.
n-ai ce sa faci-naspa moment :(
catch&release

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori Prologic + Swingeri Hakuyo !

Mesaj de Dan Mitranescu »

Singura varianta este sa umblii in avertizori si sa pui in paralel alimentarea ledului de la avertizor care ramane aprins cu alimentarea mufei de la avertizor.
Nu merge intotdeauna datorita alimentarii diferite intre ledul de la avertizor si cel de la swinger, dar stiu ca multi au reusit sa treaca asa peste aceasta problema. Un electronist poate sa dea un raspuns mai sigur.

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Avertizori Prologic + Swingeri Hakuyo !

Mesaj de Filip Mihai »

Va multumesc mult pentru raspunsuri ! :)

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Avertizori Prologic + Swingeri Hakuyo !

Mesaj de dancalinescu »

Asta cu "raman aprinsi 20 sec dupa trasatura" e practic o functie a avertizorului (existenta de altfel si pe banalii avertizori de 15 lei din Dragon). Ciudat ca Prologic, la preturile pe care le practica, nu ofera o astfel de functie.
Exact cum a zis si Dan mai sus, singura solutie este sa umbli in avertizor dar acesta e doar un lazy fix, nicicum o solutie "eleganta". :)

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Avertizori Prologic + Swingeri Hakuyo !

Mesaj de Filip Mihai »

dancalinescu scrie:Asta cu "raman aprinsi 20 sec dupa trasatura" e practic o functie a avertizorului (existenta de altfel si pe banalii avertizori de 15 lei din Dragon). Ciudat ca Prologic, la preturile pe care le practica, nu ofera o astfel de functie.
Exact cum a zis si Dan mai sus, singura solutie este sa umbli in avertizor dar acesta e doar un lazy fix, nicicum o solutie "eleganta". :)
Am gasit si solutia eleganta...in primavara, JRC Radar se numeste solutia ! :D

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Avertizori Prologic + Swingeri Hakuyo !

Mesaj de jugarucristian »

Jrc doar pe trasatura iti lumineaza swingerul, nu o sa iti raman aprins ;)
C.S SENZOR TEAM

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de surgeon »

Jrc dsi...are doua intrări...la una probabil este pe impuls si arata doar pe trăsătură fără să rămână aprins swingerul, la cealaltă rămâne aprins swingerul cat sta si avertizorul..eu folosesc jrc dsi cu Fox...si am observat asta.

Trimis de pe al meu HTC One M8s folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

Filip Mihai
Mesaje: 227
Membru din: Mie Iul 01, 2015 14:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Avertizori Prologic + Swingeri Hakuyo !

Mesaj de Filip Mihai »

jugarucristian scrie:Jrc doar pe trasatura iti lumineaza swingerul, nu o sa iti raman aprins ;)
Nu mai ma deranjeaza neaparat asta, nu mi se pare o asa problema, oricum, vorbim despre alta calitate ! :)

Avatar utilizator
jugarucristian
CS SENZOR
Mesaje: 1216
Membru din: Vin Feb 15, 2013 10:18
Puncte: 0
Localitate: Corbeanca
Contact:

Re: Avertizori Prologic + Swingeri Hakuyo !

Mesaj de jugarucristian »

Pai ai spus ca ai gasit solutia la problema ta si problema ta era ca nu ramane swingerul aprins dupa trasatura, ci doar in timpul trasaturii...
Iar eu ti-am spus ca si jrc fac la fel...
In fine, sa ii stapanesti sanatos si spor la cumparaturi ;)
C.S SENZOR TEAM

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”