Rusine big fish

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

radudoctor86
Mesaje: 196
Membru din: Dum Feb 02, 2014 22:35
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Rusine big fish

Mesaj de radudoctor86 »

Rusine ptr magazinele care dau oferte false de black friday. Oferta big fish la mulineta shimano xta lc de la 1570 la 799, mai au tupeu sa zica si ca au 49 la suta reducere. Intr o normalitate ar trebui facuta puscarie pt falsa publicitate.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Buna dimineata!
Chiar asteptai sa vina Mos Craciun? :)

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Rusine big fish

Mesaj de pescarusull »

Asta se practica de ani de zile.
Ma mir ca ai observat abia acum.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

radudoctor86
Mesaje: 196
Membru din: Dum Feb 02, 2014 22:35
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Re: Rusine big fish

Mesaj de radudoctor86 »

Nu i vorba de craciun sau ca am observat tarziu doar ca deja e batator la ochi. Ar trebui marginalizate magazinele astea si poate schimbata legislatia ca in Statele Unite , ce zici in reclame sa fie real.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Rusine big fish

Mesaj de ionut72 »

radudoctor86 scrie:Nu i vorba de craciun sau ca am observat tarziu doar ca deja e batator la ochi. Ar trebui marginalizate magazinele astea si poate schimbata legislatia ca in Statele Unite , ce zici in reclame sa fie real.
Oho, mai e mult pana departe! Greu de schimbat legislatia , din moment ce, in toata partea asta de lume (Europa) se practica vrajeala in reclame. Iti spun ca ma lovesc de chestia asta lucrand in fenomen.

Dar, toata treaba, are si o explicatie. Exemplu: vinzi un fir monofilament. Ai 2 sanse sa-l vinzi bine in Romania. Ori scrii pe cutie o rezistenta la rupere fantasmagorica (90% dintre clienti la asta se uita prima data), ori il supradimensionezi real. Cand ai ghinionul sa intalnesti un fir care chiar respecta toate specificatiile declarate, sau unul din state, unde chestiile astea nu se intampla (ca se lasa cu amenzi, daune in justitie si faliment), ai mari probleme in a-l vinde. De ce? Pai, simplu, deoarece publicul s-a obisnuit ca un fir, fals declarat de 0,18, sa aiba 6,7, ba chiar si 10 kg rezistenta la rupere la nod! :D

Inclusiv Danny Fairbrass, intr-unul din episoadele Korda Masterclass afirma, public si nestingherit, ca firele Korda, de regula, sunt supradimensionate in raport cu inscriptia de pe ambalaj, deoarece publicul se simte mult mai confortabil asa, stiind ca se poate baza pe firul ala in situatii mai dificile de pescuit.

Acuma, desigur, firmele care fac chestia asta ca si cele cu reducerile fictive, practica inselaciunea, dar si cleintii au o parte din vina cand se mai lasa inselati de astfel de metode in 2016.

E ca la samsarii de masini: exista sub 0,1% sanse ca o masina din 2007, adusa recent din Germania, sa fi parcurs doar 120-130000 de km. Pai nu? :)
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Rusine big fish

Mesaj de DumiD »

Imi pare ca au adoptat tactica nordfishing77 unde toate produsele sunt reduse cu 40-60% dar culmea costa la fel sau mai scump ca in alte parti. Pentru faptul ca au ambalat cascadoria asta ca "reducere" de black friday eu voi boicota acest magazin pe viitor. De ce sa cumpar cu 1149 big baitruner "redus" cu 50% de la bf cand il iau cu acelasi pret de la tf neredus? Kudos pentru efort totusi, au pierdut ceva zile sa inventeze preturi duble la fiecare articol....

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de osc1or »

Macar de nu ar mai trimite newslettere clientilor fideli... e o rusine (ca de obicei) acest black friday la Big Fish.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Rusine big fish

Mesaj de robyvan »

Nici cu claumar nu mi-e rusine.....
XS1 reduse de la 1600 la 900....... :lol: :lol: :lol: :lol:
si multe altele....
slowly we rot- by Obituary

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Rusine big fish

Mesaj de Chryys »

La marelepescar am vazut reduceri pe bune, chiar daca sunt produse putine.

Avatar utilizator
Ovidiu Bunea
Mesaje: 347
Membru din: Mie Iul 16, 2014 11:34
Puncte: 0
Localitate: Titu, Dambovita
Contact:

Re: Rusine big fish

Mesaj de Ovidiu Bunea »

Pentru ceea ce ma intereseaza pe mine, Fox NTx-R, am vazut reduceri foarte bune, sub 4000 la toate magazinele de specialitate :D
We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”