Daiwa Emcast A

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Daiwa Emcast A

Mesaj de Neamtul »

A folosit cineva aceasta mulineta? Eu m-am jucat cu una in magazin si mi-a lasat o impresie surprinzator de buna. Are frana foarte fina, sub doua ture de fluture de la deschis la inchis complet frana, 2 tamburi din metal, 6 rulmenti(nu 5 ca indescriere!), nu are joc in rotor, doar putin de tot la manivela, e finisata bine, solida, 660gr si culmea, pentru o Daiwa ruleaza foarte bine!
Ma mir ca nu o foloseste nimeni. pare sa fie o clasa peste Navi, Aerlex XTB sau alte mulinete de 100e. As fi tentat sa cumpar un set. In alte tari se gasesc sub 100e, bani la care nu am gasit nimic comparabil de la alti producatori.
Exista si o varianta pentru spod.
Fişiere ataşate
image.jpg
image.jpg (29.28 KiB) Vizualizat de 2248 ori

Avatar utilizator
CLAUMAR PESCAR
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 500
Membru din: Dum Sep 06, 2009 9:46

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de CLAUMAR PESCAR »

Intr-adevar se misca foarte bine pentru gama de pret in care este incadrata. De curand am avut placerea de a pune mana pe ultimul model de Daiwa Windcast QDA, care nu numai ca arata foarte bine, dar se si misca foarte bine, iar cel mai mare plus adus de Daiwa acestui model este pretul, ajungand in jurul pretului de 700 lei pe piata din Romania.
Claudiu Popa

http://www.daiwa.de/dw/de/produkte_1/bi ... rdrows2=10

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de Neamtul »

Tehnic vorbind, diferenta intre Windcsast QDA si Emcast A sunt destul de mici, numarul de rulmenti e chiar mai mare la Emcast. Windcast vine in plus cu frana ceva mai rapida, greutate mai mica, air rotor si raport de recuperare ceva mai mare, recupereaza cu ~20cm mai mult fir la o tura de manivela.
Cei de la Daiwa de o vreme se pare ca au inteles ca trebuie sa scoata mulinete bune si la preturi mai mici. :)
trebuie sa existe cineva pe forum care are macar Emcast A! :) La cum se misca si cum se simte in mana, e posibil sa fie best buy pana in 100e!

florin pocris
pescar de competitie
Mesaje: 1353
Membru din: Vin Sep 28, 2007 20:43
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de florin pocris »

buna ziua.
de Daiwa windcast z5000 ce parere aveti? as fi intentionat sa imi iau..

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de Neamtul »

Va fi inlocuita de Emblem QDA, care este varianta de lux al Windcast QDA! Stai pana in februarie cand ar trebui sa se gaseasca si la noi, mai ieftin chiar decat Windcast Z, care are un pret cam nejustificat. :wink:

Avatar utilizator
CLAUMAR PESCAR
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 500
Membru din: Dum Sep 06, 2009 9:46

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de CLAUMAR PESCAR »

Neamtul scrie:Tehnic vorbind, diferenta intre Windcsast QDA si Emcast A sunt destul de mici, numarul de rulmenti e chiar mai mare la Emcast. Windcast vine in plus cu frana ceva mai rapida, greutate mai mica, air rotor si raport de recuperare ceva mai mare, recupereaza cu ~20cm mai mult fir la o tura de manivela.
Cei de la Daiwa de o vreme se pare ca au inteles ca trebuie sa scoata mulinete bune si la preturi mai mici. :)
trebuie sa existe cineva pe forum care are macar Emcast A! :) La cum se misca si cum se simte in mana, e posibil sa fie best buy pana in 100e!
Ideea este ca nu se incadreaza pana in 100e, costand 586 lei. :

http://claumarpescar.ro/mulineta-daiwa- ... rch=emcast

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de Neamtul »

Ăsta este pretul la noi dar le poți comanda de afară și le iei cu 420lei. Transportul e maxim 30e pentru 4 bucăți. Emcast costa la fel ca Aerlex XTB, doar în România e diferență așa mare de preț. În mod sigur nu le cumpăr din Ro!☺

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de Neamtul »

Pana la urma ca sa iti faci o parere obiectiva, iti iei mulineta acasa si vezi ce si cum. Azi am facut rost de o Emcast Surf 5000A(identica cu Emcast 5000A) si o voi pastra cateva zile sa ma joc cu ea. Am avut azi in mana si Aerlex XTB, care teoretic este concurentul principal in aceasta gama de pret.
Mulineta recupereaza 89cm fir la un tur complet al manivelei, raportul de recuperare este unul de forta, adica 4,1. Mulineta are sistem cast-lock care blocheaza mulineta daca deschizi pickup-ul. Componentele sunt de calitate, nu lasa impresia de ieftin. Ca greutate nu stiu ce sa zic dar in mana se simte la fel de usoara ca un Oryx 60. Tamburul la Daiwa e ceva mai lung decat la Okuma dar e mai ingust, mai conic. Frana are nevoie de 1,5 rotatii pentru a ajunge de la strans complet la deschis, suficient ca pestele sa poata lua fir fara sa traga echipamentul in apa. :) Varianta Surf vine cu bucsa de teflon la galet, varianta pentru crap tin minte din schema ca are rulment. Aceasta este singura diferenta intre aceste mulinete si bineinteles culoarea difera, Varianta Surf este arginie cum au fost Ultegrele XSA! Cred ca nu e mare lucru sa ii mai pun un rulment la galet sa fie 7 la numar! :) Diferenta de calitate intre Aerlex XTB si Emcast Surf este destul de evidenta daca le iei in mana pe amandoua. Amandoua ruleaza bine dar Aerlex are joc la rotor din fabrica pe cand Daiwa....nu are deloc. Pickup-ul nu se poate rabata in orice pozitie ca la Daiwa, ca sa faca click trebuie sa nimeresti pozitia corecta, la Daiwa nu conteaza pozitia, sistemul pare mult mai bun. Daiwa este ceva mai usoara decat Aerlex si ca marime este cam cat concurentii de pe piata, se situeaza undeva intre Okuma Oryx 60 si Aerlex, corpul la Daiwa fiind ceva mai lung. La rulmenti Daiwa are 6 iar Shimano are 3 dar amandoua ruleaza destul de bine, codas la acest capitol este Aerlex XTA care se misca mult mai greu decat varianta noua. Maine vreau sa trag fir pe tambur sa vad cum aseaza firul. De aruncat nu stiu ce sa zic. Cred ca arunca la fel ca toate. Eu arunc 140m si cu Okuma si cu Navi/Aerlex si cred ca si asta arunca la fel. Nu cred sa conteze atat de mult mulineta. Am remarcat faptul ca la Shimano piulita care strange rotorul e din duraluminiu si lipseste surubul care impiedica slabirea piulitei. La Daiwa piulita este din bronz si bineinteles ca are acel surub care impiedica slabirea piulitei, interesant. Axul cel mai gros il are Aerlex(aproximativ 0,5-1mm mai gros decat la Emcast) dar la Daiwa este totusi mai gros decat la Okuma. Una peste alta mulineta imi place, pana acum mi-a lasat o impresie neasteptat de buna. Daca ar fi sa aleg, as lua Emcast Surf fara discutie.
Inca o chestie! Cine vrea sa-si ia Aerlex XTB, atentie mare ca tamburii de la Aerlex XTA si Navi nu se potrivesc! Lipsa tamburului de rezerva chiar il consider o problema.

Jucandu-ma cu mai multe mulinete azi, am remarcat o alta mulineta care pana la urma cred ca va iesi invingatoare(si nu, nu este Shimano si nici Daiwa!). Este vorba despre o mulineta bine cunoscuta dar pe care multi nu o cumpara din motive...probabil subiective. Eu o voi cumpara saptamana aceasta si o sa ii fac un mic review! Este o mulineta de forta cu tambur longcast care da un sentiment de forta gen tanc rusesc, un sentiment pe care nu l-am mai simtit de pe vremea cand aveam Axeon AXS, BBLC, Infinity!
Inca nu dezvalui despre ce model este vorba pana nu o am acasa. E o mulineta mult mai potrivita pentru tavaleala, agatatura sau dunare(as zice ca e buna si la somn) decat orice fabrica Shimano sau Daiwa la acesti bani. :) Sambata va povestesc mai multe! :wink:

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Daiwa Emcast A

Mesaj de osc1or »

Neamtul scrie:Pana la urma ca sa iti faci o parere obiectiva, iti iei mulineta acasa si vezi ce si cum. Azi am facut rost de o Emcast Surf 5000A(identica cu Emcast 5000A) si o voi pastra cateva zile sa ma joc cu ea. Am avut azi in mana si Aerlex XTB, care teoretic este concurentul principal in aceasta gama de pret.
Mulineta recupereaza 89cm fir la un tur complet al manivelei, raportul de recuperare este unul de forta, adica 4,1. Mulineta are sistem cast-lock care blocheaza mulineta daca deschizi pickup-ul. Componentele sunt de calitate, nu lasa impresia de ieftin. Ca greutate nu stiu ce sa zic dar in mana se simte la fel de usoara ca un Oryx 60. Tamburul la Daiwa e ceva mai lung decat la Okuma dar e mai ingust, mai conic. Frana are nevoie de 1,5 rotatii pentru a ajunge de la strans complet la deschis, suficient ca pestele sa poata lua fir fara sa traga echipamentul in apa. :) Varianta Surf vine cu bucsa de teflon la galet, varianta pentru crap tin minte din schema ca are rulment. Aceasta este singura diferenta intre aceste mulinete si bineinteles culoarea difera, Varianta Surf este arginie cum au fost Ultegrele XSA! Cred ca nu e mare lucru sa ii mai pun un rulment la galet sa fie 7 la numar! :) Diferenta de calitate intre Aerlex XTB si Emcast Surf este destul de evidenta daca le iei in mana pe amandoua. Amandoua ruleaza bine dar Aerlex are joc la rotor din fabrica pe cand Daiwa....nu are deloc. Pickup-ul nu se poate rabata in orice pozitie ca la Daiwa, ca sa faca click trebuie sa nimeresti pozitia corecta, la Daiwa nu conteaza pozitia, sistemul pare mult mai bun. Daiwa este ceva mai usoara decat Aerlex si ca marime este cam cat concurentii de pe piata, se situeaza undeva intre Okuma Oryx 60 si Aerlex, corpul la Daiwa fiind ceva mai lung. La rulmenti Daiwa are 6 iar Shimano are 3 dar amandoua ruleaza destul de bine, codas la acest capitol este Aerlex XTA care se misca mult mai greu decat varianta noua. Maine vreau sa trag fir pe tambur sa vad cum aseaza firul. De aruncat nu stiu ce sa zic. Cred ca arunca la fel ca toate. Eu arunc 140m si cu Okuma si cu Navi/Aerlex si cred ca si asta arunca la fel. Nu cred sa conteze atat de mult mulineta. Am remarcat faptul ca la Shimano piulita care strange rotorul e din duraluminiu si lipseste surubul care impiedica slabirea piulitei. La Daiwa piulita este din bronz si bineinteles ca are acel surub care impiedica slabirea piulitei, interesant. Axul cel mai gros il are Aerlex(aproximativ 0,5-1mm mai gros decat la Emcast) dar la Daiwa este totusi mai gros decat la Okuma. Una peste alta mulineta imi place, pana acum mi-a lasat o impresie neasteptat de buna. Daca ar fi sa aleg, as lua Emcast Surf fara discutie.
Inca o chestie! Cine vrea sa-si ia Aerlex XTB, atentie mare ca tamburii de la Aerlex XTA si Navi nu se potrivesc! Lipsa tamburului de rezerva chiar il consider o problema.

Jucandu-ma cu mai multe mulinete azi, am remarcat o alta mulineta care pana la urma cred ca va iesi invingatoare(si nu, nu este Shimano si nici Daiwa!). Este vorba despre o mulineta bine cunoscuta dar pe care multi nu o cumpara din motive...probabil subiective. Eu o voi cumpara saptamana aceasta si o sa ii fac un mic review! Este o mulineta de forta cu tambur longcast care da un sentiment de forta gen tanc rusesc, un sentiment pe care nu l-am mai simtit de pe vremea cand aveam Axeon AXS, BBLC, Infinity!
Inca nu dezvalui despre ce model este vorba pana nu o am acasa. E o mulineta mult mai potrivita pentru tavaleala, agatatura sau dunare(as zice ca e buna si la somn) decat orice fabrica Shimano sau Daiwa la acesti bani. :) Sambata va povestesc mai multe! :wink:
Un review super! Felicitari!
Din pacate, din ce in ce mai rare astfel de postari pe Crapmania...
P.s. trebuie sa fie un Penn mulineta secreta :)

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk
Critic echilibrat

Neamtul
pescar de competitie
Mesaje: 1296
Membru din: Vin Iul 03, 2009 0:41
Puncte: 0
Localitate: Timis

Re: Daiwa Emcast A

Mesaj de Neamtul »

Multumesc pentru apreceri! :)
Pai cum altfel sa stie pescarii ce si cum, ca multi nici nu stiu ce exista pe piata. Exista mai multe firme pe piata care produc echipament interesant. Stai numai sa imi revin putin financiar ca o sa apara review-uri si la cateva bete cu preturi pentru omul de rand. :)
Penn am avut. Nu ca nu ar fi bune dar caut sa mai schimb producatorii.
E ceva mai slab cotat pe piata! :) In orice caz, e o mulineta care are c..ie! :wink: :)
Sper sa apuc pana sambata sa cumpar o bucata.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”