Pareri cort

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

sebastianvlad
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 22, 2017 12:49
Puncte: 0
Localitate: Tecuci

Pareri cort

Mesaj de sebastianvlad »

Salut. Am ajuns in momentul achizitionarii unui cort...dupa multe cautari..forumuri citite....tot sunt nehotarat.
Eu as alege Fox Royale 2 man bivvy...asta mi.a placut cel mai mult...am vazut in realitate doar varianta 1man...
De ce l.as alege...nu stiu neaparat...dar imi place ca design/dimensiuni/aerisiri..etc...si e ok si la pret..chiar daca trebuie sa.i cumpar si overwrap.
Intrebarile sunt urmatoatele:
- 2000mm face fata i romania? (Pescuiesc din apr/mai pana in sep/oct)
- trebuie neaparat winterskin pt perioada asta ? Face condens mult ?
- cum se comporta pe furtuna mare..rezistenta....ok?
- cum se comporta in timp ?

Nu prea as vrea sa urc bugetul pr cort...

Merci !
Astept sfaturi/pareri de la cei care il detin

Avatar utilizator
Mihai.Popescu
Mesaje: 428
Membru din: Dum Feb 14, 2016 17:54
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Pareri cort

Mesaj de Mihai.Popescu »

In aceasta dilema am fost si eu, dupa parerea mea impermeabilitatea de 2000 este prea putin! Eu am optat pentru un cort Pelzer Portal Dome, impermeabilitate 8000 si in plus strans are 107 cm lungime, pt mine dimensiunea redusa la transport conteaza, din cate imi amintesc Fox-ul are 135-140 cm strans, sper sa nu gresesc.
Daca nu vrei condens iti trb winterskin!

Spor!

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Pareri cort

Mesaj de petre iulian »

- trebuie neaparat winterskin pt perioada asta ? Face condens mult ?

face condens fara ....in perioada rece :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Driscu Radu
Mesaje: 304
Membru din: Mar Ian 24, 2012 8:10
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Pareri cort

Mesaj de Driscu Radu »

Salut sunt in aceeiasi "oala" cu tine caut de ceva timp un cort bun si eventual complet(cu tot cu winterskin), dar sa fie cat mai bun sub raport pret calitate si dimensiuni.Sincer nu as da nici 900 lei nici 1400-1500 lei pe un cort de sub 8000 impermiabilitate, ca sa nu mai zic de 2000-2500.Ce am vazut interesant ca pret si ca dimensiuni recent mi-a atras atentia acest cort http://www.totalfishing.ro/cort-chub-cy ... 68571.html .Pare un raport calitate pret foarte bun si membrana de 10000.Numai bine.

Avatar utilizator
Mihai.Popescu
Mesaje: 428
Membru din: Dum Feb 14, 2016 17:54
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: Pareri cort

Mesaj de Mihai.Popescu »

Driscu Radu scrie:Salut sunt in aceeiasi "oala" cu tine caut de ceva timp un cort bun si eventual complet(cu tot cu winterskin), dar sa fie cat mai bun sub raport pret calitate si dimensiuni.Sincer nu as da nici 900 lei nici 1400-1500 lei pe un cort de sub 8000 impermiabilitate, ca sa nu mai zic de 2000-2500.Ce am vazut interesant ca pret si ca dimensiuni recent mi-a atras atentia acest cort http://www.totalfishing.ro/cort-chub-cy ... .html.Pare un raport calitate pret foarte bun si membrana de 10000.Numai bine.
Singura problema la cortul mentionat de tine este inaltimea, la 1,35m este cam mic, ti-as recomanda ceva mai inalt, crede-ma ca este vb de comfortul tau! Eu la 1.90 si 103 kg corturile sub 1,60 le-am exclus din start.

Avatar utilizator
ch1oru1988
Mesaje: 148
Membru din: Joi Apr 07, 2016 20:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri cort

Mesaj de ch1oru1988 »

Salut , am detinut acest cort si din punct de vedere al impearmeabilitati si rezistentei este ok , am avut cetava partide cu ploi si vant puternic si nu a fost nicio problema , am avut chiar o partida de 48 ore ploaie continua si a rezistat cu succes , dimensiuni bune intra 2 paturi lejer sau un pat, scaun masuta . Condens face daca nu detii winterskin si se strange cam greu daca esti singur . Una peste alta este un cort bun si rezistent . Singurul disconfort este inaltimea .

mihai florescu
pescar de competitie
Mesaje: 1621
Membru din: Lun Ian 10, 2005 14:28
Puncte: 0
Localitate: Rosiori de Vede

Re: Pareri cort

Mesaj de mihai florescu »

In bugetul mentionat daca ar fi sa aleg un cort de o persoana as alege STI Twin Skins MK2:
-forma "patrat" pentru a maximiza spatiul dar in acelasi timp va oferi si stabilitate pentru vreme rea.
- materialul exterior :10000mm H.H. 210D nylon.
- materialul interior :10000mm H.H. 210D nylon + plasa anti-tantari.
- cusaturi sigilate/impermeabile.
- geamuri interioare cu plasa pentru o buna ventilatie si pentru evitarea condensului
- barele de sustinere din aluminiu folosit in industria aerospatiala ultralight 6061.
- set cuie extrem de rezistente confectionate din otel.
- groundsheet detasabil din PVC.
- set cuie extrem de rezistente confectionate din otel.
- fermoar multi-position
- Dimensiuni: 250X270X130cm.
- greutate: 11.8kg.
- husa pentru transport inclusa
http://www.totalfishing.ro/cort-jrc-sti ... 42535.html

sau

Umbrela cort Wychwood HD MHR Brolly System
http://www.totalfishing.ro/umbrela-cort ... 67034.html




dac ar fi sa aleg un cort de doua persoane as alege Cort Anaconda Cusky Dome 170:
Cortul Anaconda Cusky Dome este construit pe un cadru din aluminu robust, cu toate partile de conexiune intarite.
- realizat din material durabil 210D nylon.
- groundseet din PVC.
- set cuie pentru fixare cu filet din metal inclus(15buc.)
- fermoare rezistente.
- plasa de insecte pe usa pe cele doua ferestre, si in spate pentru a ajuta si fluxul de aer.
- fereastra din fata este de asemenea prevazuta cu plasa pentru insecte si folie din PVC transparenta.
- rezistenta hidrostatica de 8000mm coloana de apa.
- greutate: 10.3kg
- inaltime intrare: 145cm
- dimensiuni: inaltime 170 cm x latime 269 x adancime podea 250cm
- livrat în sac de transport realizat din poyester 600D + PVC, rezistent la apa.
- dimensiuni transport: 125x30x30cm
http://www.totalfishing.ro/cort-anacond ... 55642.html
Winter Skin Anaconda Cusky Dome 170
http://www.totalfishing.ro/winter-skin- ... 64104.html

sebastianvlad
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 22, 2017 12:49
Puncte: 0
Localitate: Tecuci

Re: Pareri cort

Mesaj de sebastianvlad »

Salut la toata lumea !

Imi face cu ochiul si acest cort.. chub cyfish 2man dome ....are capsula....
http://www.anglingdirect.co.uk/chub-super-cyfish-dome
Daca tot are capsule...mai e nevoie si de winterskin....precizez ca nu il folosesc intre noiembrie-martie...
Referitor la foxul amintit de mine...face condens mult fara skin in perioada mai sus precizata ??

Multumesc !

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Pareri cort

Mesaj de Chryys »

Am un chub, un anaconda si un nash(ultimul netestat inca). Dar toate corturile cu 1 strat fac condens si vara, dar nu e nimic de speriat. Nu am simtit ca am nevoie de un strat suplimentar, toata ideea e sa nu te atingi de el. Daca e intins bine probabil ca rezista si un cort de 2000, dar recomand sa cauti ceva peste 5000mm cel putin. Anaconda are bete foarte subtiri si fragile fata de chub/nash, nu il pot recomanda.

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri cort

Mesaj de razvan u. »

Luați în calcul și Pelzer All Weather Mansion.
Google it.
C. S. PELICANUL

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”