Scoateti-ma din ceata ! Help

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Bogdanblg
Mesaje: 38
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:08
Puncte: 0

Scoateti-ma din ceata ! Help

Mesaj de Bogdanblg »

Salutare colegi. Doresc achizitionarea unor "scule" pentru pescuit, pana acuma am pescuit cu no name. Acuma doresc ceva bun. Insa am tot citit aici despre shimano ultegra ( 14000) xsb/xtb/ xsd/xtd Iar la xsb si xtb au si terminatia "Ci4+" dar si pretul mai mare. 230€ iar celelalte sunt 149€ . Deja sunt in ceata, nu stiu ce sa mai aleg. Lamuriti-ma cum sta treaba. Citisem aici pe forum ca trebuie sa mai adaugi nustiu ce șaibă, sa nu faca firul nu stiu cum... (cum il face? De ce il face asa daca e noua, de ce nu e bine sa faca forul asa . iar ca unele au probleme la galet ( nu stiu ce e aia ). Nu vreau sa dau atatia bani si sa "iau teapa" un tip mi-a recomandat shimano speedcast, ce diferenta eintre speedcast si ultegra ? Iar despre lanseta merg pe shimano tribal velocity de 3.90 - 3.5 lbs. Dar cu mulinetele sunt intr-o ceata totala. Poate s-a mai discutst subiectul acesta, am tot citit aici pe forum, dar inca nu sunt lamurit.. multumesc frumos !!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Scoateti-ma din ceata ! Help

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut.
Se tot discuta de cativa ani incoace. Trebuie doar sa citesti.
La gama Shimano, Nu se mai fabrica decat XSD sau XTD. REstul le poti gasi prin bazar.
Cele cu terminatia Ci4, sunt - teoretic - modele superioare, prin calitatea materialelor folosite. De aici si pretul mai piperat.
Toate mulinetele vin cu saibe incluse in pachet, pentru ca, folosind diametre diferite de fire, mulineta aseaza firul diferit. Cu acele saibe, putem regla asezarea firului sa fie conica/concava.
Problemele la galet nu am avut pana acum, si tind sa cred ca este din vina utilizatorului. Desi as prefera oricand metal in loc de plastic!
Imagine

Avatar utilizator
sportiv7pescuit
Mesaje: 185
Membru din: Mar Mai 08, 2012 8:43
Puncte: 0
Localitate: Campina
Contact:

Re: Scoateti-ma din ceata ! Help

Mesaj de sportiv7pescuit »

Chiar am un prieten care merge pe un ansamblu mulineta Shimano Speedcast 14000XTB + lanseta Shimano Tribal Velocity , produse cu raport calitate-pret foarte bun din punctul meu de vedere. Daca vei cauta pe net vei vedea ca dintre modelele noi la modelul speedcast au eliminat problema la galet,dar diferente sunt destule intre ea si alte modele (greutate,rulmenti,infasurarea firului pe tambur,etc).

Bogdanblg
Mesaje: 38
Membru din: Mar Feb 23, 2016 2:08
Puncte: 0

Re: Scoateti-ma din ceata ! Help

Mesaj de Bogdanblg »

Deci,ce ma sfatuiti sa aleg?? La mulinete?

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Scoateti-ma din ceata ! Help

Mesaj de Alin Galbenu »

Cea mai scumpa, pe care ti-o permiti.
Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”