INTRECERE INTRE CLUBURI/ASOCIATII/GRUPARI

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

INTRECERE INTRE CLUBURI/ASOCIATII/GRUPARI

Mesaj de andrei vladeanu »

observ cu mare bucurie ca in Romania se dezvolta rapid ideea de pescuit la crap in forme organizate. cluburile, asociatiile, magazinele, etc, asteapta sezonul viitor cu loturi de pescari care vor concura sub diferite egide.
suntem noi, APCR. pe urma mai sunt:
- echipa Big Fish
- clubul Pelicanul
- echipa Aquamania
- echipa Tancabesti
- asociatia pescar4ever
si cu siguranta mai sunt, ori am omis eu, ori inca nu le cunosc.
lansez astazi o provocare domnilor: Adriano Musaro, Victor Oana, Sorin Podaru, Vlad Parfene, Alexandru Trentea, etc, pentru un concurs de pescuit la crap pe echipe!
taxa, premiile, locatia, nr. de echipe ale fiecarei grupari, regulamentul, etc urmeaza sa fie stabilite de catre capitani.
acest concurs ar putea deveni unul anual, de traditie, pentru ca - sunt convins - ca de-acum inainte numarul loturilor de crapisti va fi din ce in ce mai mare.
astept...
The One Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Nu cred ca se baga nimeni Andrei . O sa vezi ! E prea relevant acest concurs pentru discursul si atitudinea diferitelor asociatii sau cluburi "de crap" . Ai vazut raspunsul si la provocarea cu castingul .

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

la ce te referi val prin "discursuri si atitudine"?
eu cred ca multi vor accepta provocarea.
daca sunt barbati...
The One Team

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

daca ....................

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Barbati or fii Andrei. Tu cred ca-ai facut provocarea pescarilor. Aici e mai greu. Sa dai sfaturi la gaini pe ce parte se sparge boaba e una, sa participipi la o competitie e alta.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

@Andrei

de la o vreme concursurile au devenit desuete .
Cica se pot afirma pescari EXPONENTIALI si fara sa participe la concursuri !!!!
Moda acum este numai pescarul si balta , linga un rest traznit de salcie , cu nevasta linga el , la schimbat bilele din dip , cu bigudiuiri in cap , incalzind lapte pentru ala mic la un foc de pungi de PVA , avind si grija de gratarul pe care se coc linistiti 3 coceni de porumb ,1 vanata vesteda ( asta nu provoaca arsuri ! ) si 3 ardei kapia .
La el , la congregatie , i s-a spus ca lucrarea diavolului este ravnirea la ce i se cuvine de drept altcuiva si el a transpus acest percept in a nu a mai participa la nici un concurs de pescuit crap. Drept urmare a ales calea usoara , in care nevasta adauga in plus la 300 ml lapte pentru ciortan , 3 picaturi Black Pepper de la Nutrabaits si 1/2 atract de la SBS .
Cazarea familiei si galeriei nu se face in cort pentru ca s-a dovedit stiintific ca Fox Continental Easy Dome atrage intr-un mod nejustficat tintzarii , cea mai buna solutie fiind un soi de prepeleac din cetina de brad .
Pescarul nostru nu foloseste rod-pod ci un amestec de cracane de brad si frasin care nu amortesc asa usor si nu putrezesc repede in ceata diminetiii pe balta . In loc de swingere foloseste tetine de la biberoanele lui ala mic - cu tot cu lantul aferent .
A citit despre boilies , dar pentru ca laptele praf este scump si suzetele s-au scumpit de la ultimele accize , foloseste un amestec bomba de gainat de pasare , trigga activ recomandata de pe alte situri , resturi de boabe de porumb copt , saminta de la vinete si de la ardeiii kapia rosii si niste atract cu 50 % betaina HCl de la farmacia din colt .
A chibzuit destul si a trebuit sa recunoasca ca niste diminetii linistite pe balta , dimineti in care mai poate "colabora" cu sotia ( doarme ala mic ! ) , fac mai mult decit 5-6 capitali de noapte . Capitalii astia a citit el ca ii prinde oricine , la boilies de casa ; daca faci un sondaj pe situri , media pestelui prins de fiecare pescar este de peste 10 kg .
Atunci unde atita graba !? Mai bine o gaura umeda de gospodina decit sa ne udam noi pe maini , plus ca si miroase pestele asta de zici ca e afrodisiac ! Cine a mirosit o lipoveanca stie de ce vorbesc ! ? :lol: :lol:


Vrei sa continuuuuuuu ? :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

daaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
The One Team

Avatar utilizator
ronaldo
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 28, 2005 14:29

Mesaj de ronaldo »

Vladene, Vladene...

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Mesaj de cornel rosioru »

Continua povestea Val. :lol: :lol: :lol:
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Hai sa o luam altfel , dar strict legat de scarba melodramatica a unora pentru concursuri .
De fapt la ce sa vina ei la un concurs de pescuit crap , atunci cind se stie ca acolo se string numai burtosi , ciriclii , ghertoii si toti bogatasii cu firme si timp liber la discretie ( sic ! ) ? Ce sa vada ?
Sa-i numere lui Rosioru ghiulurile de pe deget si sa-i vada lantul ala de la gat , gros cit siretul de la pantofi , plus sculele alea bengoase cu care lasa sa arunce orice curios de pe balta ? Sa-i vada pe Vladeanu & Mateianu cum prind regulat 150 kg la fiecare concurs ? Sa-l vada pe Maty cum pescuieste singur 70 din 72 ore si scoate crapii cu mina ca la stationar ? Sa-l vada pe tata Nitzu cum pescuieste cu carlige de caras nr 8 si scoate crapi de 15 kg ? Sa-i vada pe Yamaha , Iacob sau Burada cum se lupta cu malul celalalt la aruncari ? Sa-l vada pe Coco care daca e treaz nu prinde , daca s-a aburit nu il mai opresti ? Samd - si imi cer scuze ca nu i-am pomenit pe toti .
Pai ce invataminte poti sa tragi ? Mai bine stai cu curul pe o perna mare si scrii pe Forumuri . Nu iti mai tai unghiile la mina niciodata ca le roade tastaura . Si incepi frate sa scrii cu baietii despre lucruri pe care nici macar nu le-ai vazut daramite sa le fi incercat pe un mal de apa .
Dar esti expert si incerci sa dovedesti ca pescarii astia "de concurs" scriu numai pentru ca nu au ce face pe acasa , incercind sa te convinga pe tine ce minunat se simt si se intrec ei . Prosti !
Pai se compara un concurs de crap cu o partida scurta de pescuit facuta cu nea Tica de la scara 2 ? Cind pleci cu el la pescuit deja totul devine o lupta pe viata si pe moarte , cu stres si adrenalina cit in filmele cu Matrix . Pai in primul rind pregatirile sunt crunte - spargi pusculitza copilului , iei ceva din banii de intretinere aia de ii tine nevasta intre sapunuri in sifonier , ciupesti si ceva de la piata si spui nevestii ca s-a stricat ceva la masina si ai nevoie de citeva sute de mii sa o repari ( "stii mama ca e veche si Didina noastra si uite ca m-a lasat ..... , bla , bla" ) Ti-ai facut ceva bani pentru nada . Dar nu poti sa-i risipesti pe toti pe 3-4 kg de boilies ready made de la vreo firma macar engleza . Nu , e prea mult ! Incepe lupta cu Forumurile si cu retetarul . Nea Tica are el o reteta veche de porumb dar nu ti-o da si tie - bulangiul . Trebuie sa intri iar in vorba cu tzacanitii astia de crapari de concurs . Astia iti raspund la ce ii intrebi , dar nici tu nu intrebi prea des , ca iti pierzi imaginea de taliban de site . De bine de rau incropesti ceva boilies de casa activ si niste cinepa fiarta in grog de bere . Deja nu mai dormi cu 1 noapte inainte de balta , nu de emotie ci de mirosul din casa . Noroc cu nevasta-ta ca a plecat la maica-sa cu aia mici .
Si uite asa stai si iti pregatesti sculele , toata noptea . Le iei cu gingasie din husa de foaie de cort , verifici abtibildurile alea cu Century , pe care le ai de la un prieten vaporean , ingrosi cu carioca pe mulinete S-ul de la Shimano si iti verifici firele . Ai vreo 4 noduri ca ai pus fire din resturi , dar macar sunt fire bune , doar asa au afirmat circarii aia cu concursurile lor .
Dimineata umfli rotile la masina , mai scrii ceva pe Forum , ca ai o unghie incarcanata care te doare si mai vroiai sa o tocesti si in final il iei pe nea Tica si faci echipa cu el , pentru 1 zi plina . Balta e aleasa functie de restul de bani ramasi de la nada ( in general nu mai scumpa de 300 k )
Pe balta nici nu pescuiesti cu cine stie cu ce dorinta . E deja prea greu sa ansamblezi sculele , sa pui toate chestiile astea intr-o ordine functionala , se mai rupe o montura , cine dracu mi-o leaga la loc , ca am lasat desenele acasa , in avertizoare mi s-au scurs bateriile , boilesurile s-au activat iar cinepa se scurge prin gaurile de la racheta . Prea complicat fir-ar sa fie ! Si ce usor era acasa cind faceam eu recenziile alea de scule pe Forum . Am dat la un moment dat si un inventar strict necesar unui pescar de crap adevarat . Doamne unde am gresit ! Dar lasa ca ma scot cind ajung iarasi la calculator si sa vezi ce ii ard pe gainarii astia de competitie .
Pai astia nu spun Domne si cit de greu este sa stai pe balta macar 1 zi , cu tot calabalicul asta de fire , carlige , lansete , rachete , cobre , boilies , dipuri , etc , etc . Nu e corect si de aia nici nu vreau sa ma intilnesc cu ei . Sunt ascunsi si perversi ! Pai ca ei prind si eu peste , dar nu ma incurc eu cu mofturi de astea !


PS - va mai dau si episodul 3 , dar dupa Revelion . La Multi Ani !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”