Mulineta spod

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Mulineta spod

Mesaj de Chryys »

Nu gasesc foarte multe informatii despre Okuma X-Spot Spod & Marker 80 in afara de descrierea produsului. Oscilez intre ea si Shimano Aerlex 10000 XTB Spod, la care am vazut ca e "problema" cu sarit-ul de pick-up, probabil aceeasi categorie ca si cu taiatul de galet la ultegre. Deci nu voi avea probleme cu ea.

In 95% din cazuri o folosesc pentru sondat/nadit, foarte rar ca o lanseta in plus.

Recomandari intre cele 2? sau alte recomandari pana in 100 euro.

Multumesc

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Mulineta spod

Mesaj de gabi1 »

"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Chryys
Mesaje: 163
Membru din: Joi Iun 19, 2014 12:51
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Mulineta spod

Mesaj de Chryys »

Super, mi-a scapat ala.

akerman
Mesaje: 9
Membru din: Joi Mar 16, 2017 10:54

Re: Mulineta spod

Mesaj de akerman »

Wychwood Dispatch 7500
Vine echipata cu 200m fir textil
Eu o detin si merge foarte bine. Daca esti din Arad ne putem intalni si ii faci o proba

nicuB
Mesaje: 375
Membru din: Lun Mai 16, 2011 20:57
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Mulineta spod

Mesaj de nicuB »

Dintre cele 2 eu as alege mulineta shimano. N-am vazut-o live pe cea de 10000 (am Aerlex 7000), dar sigur e mai inchegata decat okuma.
Cum spuneam si in topicul pus de gabi1, okuma este aproape la fel de grea ca shimano, are jocuri...... si e cam butucanoasa (cel putin fata de Aerlex 7000).
Avantajul mulinetei X-Spot este ca recupereaza mai mult fir la un tur de manivela (daca n-o fi si asta gargara, cum e cu greutatea)

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Re: Mulineta spod

Mesaj de vali003 »

Am folosit Okuma la doua iesiri , nu am fost in incintat. Acum am Shimano spod ,nu sare pick up-ul daca il deschizi in pozitia corecta , iti recomand Shimano .

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”