Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

radudoctor86
Mesaje: 196
Membru din: Dum Feb 02, 2014 22:35
Puncte: 0
Localitate: Alba Iulia

Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de radudoctor86 »

Buna, as dori niste pareri referitoare la achizitia unui model din cele mentionate mai sus. Ma intereseaza plusuri si minusuri. Specific ca nu sunt un pescar de competitie dar nu as vrea sa fiu limitat de bat daca am nevoie de distanta. Ma intereseaza daca merita diferenta de pret intre top si class . Multumesc anticipat.

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de marian_popescu »

Și pe mine mă bântuie gândul ăsta și cred că e o abordare sănătoasă sa ai un set de lansete care sa acopere cat mai multe cerințe. Cu un bat care te ajuta sa obții distanta poți pescui și aproape. Pe când, atunci când vrei sa pui naditorul pe malul de vizavi cu un 3 lbs...

De velocity am cunoștință de mai multe bucăți rupte. De mxt-uri, nici macar de unul. Și nu mă lăsa inima sa dau atâția bani in plus pe velocity doar că e mai frumos decât 14-le
In schimb class-ul, parcă e din alta poveste. Daca as avea bani de class, probabil că mi le-aș lua. Posibil să mă orientez, din cauza limitărilor de buget, către 14. Daca strâng suficienti bănuți, urmează top-ul
Nu mă interesează discuțiile gen "class-ul e doar pt cei 2% care îl pot incarca". Cat timp nu îți atârnă burta de genunchi sau nu te tii de bblc că sa nu te ia vântul pe sus (a se înțelege o conditie fizica potrivită unui om activ, în putere), cu răbdare și antrenament, cred că oricine se poate bucura de calitățile unei lansete gen class. Desigur, întotdeauna unii vor putea mai mult decât alții, dar sa nu cădem în extreme

Madalin Dirla
Pescar de competitie
Mesaje: 2194
Membru din: Sâm Oct 04, 2008 9:45
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Madalin Dirla »

Mtx 14 e super bat raport calitate/pret.
Recomand!

Avatar utilizator
Eduard Mosneanu
Mesaje: 279
Membru din: Lun Mar 27, 2017 18:59
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Eduard Mosneanu »

Class > Velocity > Top ( p-asta din urma-l stiu doar din feedbackuri ) .
Acum conteaza si cum te ntelegi tu cu ele, o sa gasesti persoane carora le place velocity mai mult, si persoane care recomanda Class`ul :cry:
Incearca le p-amandoua, poate ai prieteni care le detin, si decizi singur, dupa.
Gone fishing....

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Alin Galbenu »

Si de ce e , Velocity > Top ?
Imagine

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de marian_popescu »

O întrebare fără răspuns, se pare

marian_popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iul 20, 2009 23:28
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de marian_popescu »

Pentru că top nu are reclama lui velocity

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de surgeon »

Eu cred ca top este peste velocity... Chiar și mtx 14 este peste velocity... Părere personală...

Trimis de pe al meu VTR-L09 folosind Tapatalk
Sa va dea Dzeu sanatate!

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de nit_matias »

fiecare are dreptul la parerea lui, am vazut si aruncat cu mtx si am avut velocity de 3,9 si 3,5 lb. Ambele sunt lansete foarte bune, dar in drill velocity este mai buna, iar in aruncare mtx14 se incarca mai greu, dar nu atinge neaparat distante mai mari decat velocity. Ideea e ca mtx este o lanseta mai din topor, dar cu niste calitati foarte bune ale blancului, cu un finisaj care nu este cel mai fericit. Supletea blancului la Velocity este un lucru care impresioneaza, mtx este mai gros si putin mai prost finisat.

Ambele sunt bete bune, stiu si de mtx14 rupt, stiu si de velocity rupt. Ca si customer service MTX are un plus datorita dlui Dan Mitranescu, care ofera suport in multe conditii.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano tribal velocity , mtx top sau mtx class????

Mesaj de Dan Mitranescu »

nit_matias scrie:fiecare are dreptul la parerea lui, am vazut si aruncat cu mtx si am avut velocity de 3,9 si 3,5 lb. Ambele sunt lansete foarte bune, dar in drill velocity este mai buna, iar in aruncare mtx14 se incarca mai greu, dar nu atinge neaparat distante mai mari decat velocity. Ideea e ca mtx este o lanseta mai din topor, dar cu niste calitati foarte bune ale blancului, cu un finisaj care nu este cel mai fericit. Supletea blancului la Velocity este un lucru care impresioneaza, mtx este mai gros si putin mai prost finisat.

Ambele sunt bete bune, stiu si de mtx14 rupt, stiu si de velocity rupt. Ca si customer service MTX are un plus datorita dlui Dan Mitranescu, care ofera suport in multe conditii.
Cateva precizari :
1. Diferenta comportamentului in drill ( pentru cine considera ca o lanseta mai bleaga este mai buna in drill... ) este direct proportionala cu diferenta in aruncare. Adica nu are cum sa fie la fel in aruncare si mai buna in drill.

2. "Supletea blank-ului" la MTX 11 impresioneaza pana la lacrimi ( o lanseta tot de 3,5lbs care a castigat concursuri in mana unui aruncator bun, in timp ce altele din categorie se rupeau ! ), dar face din aceasta lanseta sa fie cea mai prost vanduta din gama,( nici nu cred ca mai stie cineva de ea ). Si garantat este mai placuta decat oricare alta in drill. Totusi drillul este perceput asa cum trebuie de majoritatea pescarilor : important este sa ai cu cine sa il faci. Deci folostinele sa stea in banca lor cand vorbim de distanta. ( de MTX11 spun )

3. Poate nu ne-am actualizat informatiile, dar MTX14 are acum inele pe care inca nimeni nu si le permite ( poate de la 1500 lei in sus, nu am verificat ) Plus ca am terminat si cu capitolul "frumusete". A costat 10 lei frumusetea si 10 lei plusul de la inele. Lanseta este impecabila ca finisaje si aspect general. Imi cer scuze celor care vad pescuitul de la 4m in fata, pentru cei 20 lei suplimentari alocati frumusetii, dar trebuia sa rezolv si asta.

4. MTX14 este cea mai "rezistenta" din gama MTX. Anul trecut au venit pentru varfuri 5 Class-uri si un singur MTX14, in conditiile in care MTX14 sunt ca numar de bucati de de 10 ori mai multe decat Class pe piata. Niciuna dintre lansete nu are topic deschis cu pagini intregi de lansete rupte si garanti ioc.
Legat de garantie, nu este meritul meu ( multumesc pentru apreciere ).

Scuzati pentru continuarea deturnarii topicului, dar nu pot sa las lucrurile fara explicatii.

Sa continuam: CE ARE SAU CE NU ARE MTX TOP, ca despre asta este vorba ? Cum este cu drillul, cu frumusetea, cu aruncatul, ... Chestii din astea.
Chiar imi doresc sa vad care sunt limitele discutiilor. :)

Class-ul nu cred ca intra in discutie. Ala clar este o nenorocire in drill si nu cred ca poate sa il incarce cineva. :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”