Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Mihai88
Mesaje: 17
Membru din: Lun Iul 24, 2017 18:51

Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Mihai88 »

Salutare!
Am achizitionat astazi batul din titlu, in urma unor recomandari. Specific, este editia 2018.
In descrierea lui pe internet scrie ca este de 3.5 lb(pe lanseta nu scrie nimic).
Folosesc de 2 ani ca spod tot un hakuyo de 3,90 5LB de care sunt mai mult decat multumit, am nadit cu toate tipurile de spomburi posibile incarcate la maxim fara nicio problema.
Aici am o problema. Sincer ca nivel de rigiditate MTX-8 ul este foarte aproape de spodul pe care il folosesc, cel putin asa il simt la mana, pare mult peste 3,5 LB cat scrie in descrierea lui. Urmeaza sa il folosesc sambata intr-o partida de 24h si sincer nu stiu cu ce gramaj sa il incarc pentru a nu avea surprize neplacute.
Multumesc

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de georgeRO »

Fa-i testul de curbura si verifica. Asa vezi si actiunea lansetei.

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Alexandru Popescu »

Mihai88 scrie:Salutare!
Am achizitionat astazi batul din titlu, in urma unor recomandari. Specific, este editia 2018.
In descrierea lui pe internet scrie ca este de 3.5 lb(pe lanseta nu scrie nimic).
Folosesc de 2 ani ca spod tot un hakuyo de 3,90 5LB de care sunt mai mult decat multumit, am nadit cu toate tipurile de spomburi posibile incarcate la maxim fara nicio problema.
Aici am o problema. Sincer ca nivel de rigiditate MTX-8 ul este foarte aproape de spodul pe care il folosesc, cel putin asa il simt la mana, pare mult peste 3,5 LB cat scrie in descrierea lui. Urmeaza sa il folosesc sambata intr-o partida de 24h si sincer nu stiu cu ce gramaj sa il incarc pentru a nu avea surprize neplacute.
Multumesc

te-ai gandit ca pana acum, punctele de reper pe care tu le ai de la alte bete sa fie cele gresit, iar cele de hakuyo sa fie cele mai apropiate de realitate? ma refer la batul de mai sus ca si multe altele.
...

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de pescarusull »

georgeRO scrie:Fa-i testul de curbura si verifica. Asa vezi si actiunea lansetei.
Pai si cum faci testul de curbura? Si daca totusi il faci, cum iti dai seama de actiunea lansetei ?
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Alexandru Popescu »

pescarusull scrie:
georgeRO scrie:Fa-i testul de curbura si verifica. Asa vezi si actiunea lansetei.
Pai si cum faci testul de curbura? Si daca totusi il faci, cum iti dai seama de actiunea lansetei ?

sunt ceva tutoriale pe youtube. incearca acolo si ai sa intelegi mult mai bine decat explicat aici.
...

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Buricu »

Fiind o lansată din 3 bucăți, ai un punct sensibil în plus fata de una cu 2 tronsoane de aceea e bine sa nu fortezi! Încearcă un plumb de 90 g + montura si vezi cum o încarci! Depinde mult si de stilul de aruncre: cu "zvac" sau cu accelerare numai pe finalul lanseului.
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

merlin21
Mesaje: 279
Membru din: Joi Iun 23, 2016 14:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de merlin21 »

Unde scrie ca este din 3 bucati? Fiind model din 2018 este din 2bc.

Am avut eu din 3bc si nu are nici o treaba ce zici, 120-130gr la plumb. La 90 de gr nici nu cred ca se indoia.

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Buricu »

MTX 8 de 3.5 lb este din 3 bucati ! In rest.... daca o incarca direct cu gretati mari....... nu stiu ce sa zic!?
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de Cucu Ionel »

Cred ca este vb. de aceasta lanseta https://danmitranescu.ro/lansete-crap/8 ... -2018.html
Ultima oară modificat Joi Mar 29, 2018 15:16 de către Cucu Ionel, modificat 1 dată în total.
Fir intins

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Hakuyo MTX-8 3907 Black Edition

Mesaj de DumiD »

Buricu scrie:MTX 8 de 3.5 lb este din 3 bucati ! In rest.... daca o incarca direct cu gretati mari....... nu stiu ce sa zic!?
Poate e aia de 3.60 din 2 bucati, e de 3.5

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”