Probleme montura

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Probleme montura

Mesaj de Ursu Florin »

Va salut, am facut o partida de 48 de ore pe Ruganesti la care am avut foarte multi pesti scapati dupa intepare.
Atasez o poza cu montura sa va dati cu parerea despre ce este gresit la ea. Pana acum am pescuit cu acelasi tip de rig si nu am avut probleme, diferenta era ca foloseam plumb in line.
Am incercat sa leg alte carlige la care am atasat cate un line aligner, dar se tot sucea firul de par dupa el, cand scoteam montura din apa firul de par era rasucit dupa carlig. ( fir de par destul de lung pentru 2 bile )
Fişiere ataşate
20180504_172854.jpg
20180504_172854.jpg (43.4 KiB) Vizualizat de 3610 ori
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Probleme montura

Mesaj de bogdanpesc »

Incearca cu fir monofilament....amnezia
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Cucu Ionel
Mesaje: 475
Membru din: Vin Ian 20, 2006 19:25
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Probleme montura

Mesaj de Cucu Ionel »

Ptr. a nu se incurca, aceasta montura se face cu fir rigid, fluorocarbon sau amnezia, inclusiv firul de par. Urmareste pozele postate de George (Gor) de la concursuri, mai arata cateodata si monturile folosite de pescari, poti sa-ti faci o idee cum trebuie sa-ti faci montura.
Fir intins

Avatar utilizator
Alex Coclet
Mesaje: 241
Membru din: Lun Noi 08, 2010 15:31
Puncte: 0
Localitate: 1 Decembrie Green City

Re: Probleme montura

Mesaj de Alex Coclet »

Montura din imagine este una cu plumb pierdut, nu elicopter. Nu vad de ce ar trebui folosit florocarbon sau amnezia neaparat. Oricum se poate folosi fir cu camasa si la cea elicopter, fara probleme.
Incearca un alt fir, eventual unul cu camasa pe care il decojesti 1 cm langa carlig.
O alta posibilitate ar fi ca varnisul de ghidaj sa fie mult mai larg decat carligul + firul, rezultand un efect de rotatie al firului de par. :D

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Probleme montura

Mesaj de Ursu Florin »

Ce grosime recomandati pentru monofilament? Doresc sa folosesc o montura cat mai simpla, fara line aligner, un simplu varnis pe carlig si eventual o protectie pe nod din tub termo.
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Probleme montura

Mesaj de Andrei91 »

In primu rand pentru a rezolva problema cu incurcarea foloseste un fir cu camasa, in al doilea rand daca scapi pesti schimba modelu de carlig, foloseste ceva cu “deschizatura mai larga” mai ales daca ai doua bile pe firul de par, orienteaza-te catre un wide gape sau un curve cu deachizatura mai larga.

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Probleme montura

Mesaj de georgeRO »

Aceiasi montura o folosesc si eu dar cu carlige wide. Eu zic ca au pus gura pesti mici, rupti in gura sau mancau apatic. In prima faza, daca pescuiai in mal, puteai sa incerci ori un rig mai lung ori stop la impactul cu apa, apoi scurtata distanta de la carlig la bila, carligul destul de agresiv il agata oricum.

Avatar utilizator
Ursu Florin
Mesaje: 263
Membru din: Mar Apr 14, 2015 23:36
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Probleme montura

Mesaj de Ursu Florin »

Din distanta dintre bila si carlig cam greu sa mai reduc, este cam de 1 cm.
O sa incerc cu un monofilament doar ca nu stiu ce grosimw sa pun.
Din om "faci" pescar usor, dar din pescar nu mai ai cum sa "scoti" om.

tudor1995
Mesaje: 22
Membru din: Sâm Oct 21, 2017 21:09

Re: Probleme montura

Mesaj de tudor1995 »

Eu iti recomand firul cu camasa Skinless de 25 lb de la PB, daca il decojesti 1 cm de la carlig si ii pui un pufulete solubil intre carlig si momeala, garantat nu o sa mai scoti montura incurcata...

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: Probleme montura

Mesaj de eugen dragnea »

Pesti scapati = apa relativ rece,pestii se hranesc mai "greoi"+pesti foarte multi mici+montura prea voluminoasa si cu fir de par extrem de lung : se agatau superficial in buza sau chiar pe exterior (ai scos pesti agatati asa?)
Montura incurcata = pesti foarte multi mici + montura prea voluminoasa si cu fir de par extrem de lung : pestii absorb cele 2 bile dar nu au gura asa de mare sau sorbul atat de puternic sa ia si carligul care se loveste de buza si il scuipa,dupa cateva incercari carligul se impleteste cu firul de par si eventual chiar si cu rig-ul (asta o verifici prin recuperari imediat dupa lansare si astfel vezi daca se incurca in aruncare sau in apa)
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”