Pareri despre LANSETA Shimano,Select .3.9m

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Atofanei Vlad
Mesaje: 6
Membru din: Vin Noi 10, 2017 11:57

Pareri despre LANSETA Shimano,Select .3.9m

Mesaj de Atofanei Vlad »

Salutari tuturor, as vrea sa achizitionez un set de 3 lansete si nu sunt hotarat asa ca apelez la voi dragi pescari. Nu vreau sa vad critici ca X e cea mai buna sau Y are nustiu ce as dori o parere sincera si cat mai la subiect.
Ce parere aveti despre TX2 INT si Potenza de la Select.
Pescuit : Din aruncat, de preferat sa pot pune si saculeti mici de pva + pasta.
Calitatea blankului si a materialelor folosite in fabricarea lansetelor.
Placerea in drill si un control bun din varf(amortizarea trasaturilor).(nu vreau lansete rigide)
Rezistenta in timp a lansetei.(exfoliere,coscovire a lacului la inele,mandrina,inele,maner etc...)
Ambele lanseta sunt asemanatoare ca si pret plus minus cativa lei.
Am vazut cum arata TX2 INT si mi-a lasat o impresie buna dar Potenza nu am avut cum si materialele folosite la Potenza sunt mai de calitate decat la TX2?
Daca chiar se respecta panza 1k si 3k. Cei care aveti astfel de lansete sau ati avut astept o parere.
Nu tin sa am Shimano sau orce alta firma consacrata dar sunt si producatori romani care produc lansete la un pret decent si folosesc (cred) materiale mai bune ce la gasim la alte firme la pret dublu.
Va multumesc si astept parerea voastra sincera.

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Pareri despre LANSETA Shimano,Select .3.9m

Mesaj de delcea_sergiu »

Salut Vlad!

Shimano TX2 nu o stiu, dar cu Potenza am aproximativ 30 zile de pescuit sezonul acesta. 90% din timp am pescuit plantat, dar am si o sesiune de 72h de casting cu ea si un mini-antrenament la castingul Select Baits din iarna, asa ca sper sa fie de ajutor ce pot spune despre lanseta. Mentionez ca sunt un aruncator cel mult mediocru.


Ref materiale - Potenza foloseste atat carbon unidirectional cat si pinza 3K. Carbonul unidirectional ii da o "coloana vertebrala" solida. Este o lanseta bine construita, cu o actiune permisiva (cred ca este progresiva, sau o semi-rapida putin mai moale cam asa as caracteriza-o eu). Eu am aruncat la casting undeva peste 140m constant, cu plumb de 100 gr care este sigur suboptim (Cred ca lanseta trebuie incarcata undeva la 110gr). In situatie reala de pescuit am dat cu plumbi de 90-100 si saculet de dimensiuni medii - atingeam clipsul la 80-90m fara niciun fel de efort. Ce am simtit tot timpul este ca lanseta are o rezerva de putere destul de mare si ca in mana unui aruncator poate scoate mult mai mult. In acelasi timp pentru mine ca aruncator mediocru, Potenza ofera o actiune medie ce corecteaza lacunele de tehnica. In partida in care am aruncat cu ea am folosit fire de 0.35. Din ce am vorbit cu producatorul este foarte posibil ca lanseta sa duca si spomb mic si midi, deoarece are un test de curbura mare 3.75 lbs (eu inca nu am testat-o dar este in plan).

In ceea ce priveste controlul pestilor - lanseta este o combinatie foarte buna de rezerva de putere si varf permisibil. Am scos pesti de la 3 la 24kg fara sa simt vreodata lipsa de control. In conditii de pescuit ceva mai riscante (agatatura), lanseta are suficienta putere sa poti pune presiune si sa-ti scoti pestele. La mal, varful atenueaza destul de bine socurile, nu este in mod cert o lanseta "moale" dar nici foarte rigida. Daca exagerezi cu presiunea poate sa se comporte ca o lanseta rigida (eu am tendinta sa trag foarte tare de pesti), dar nu este trasatura ei principala. Mentionez insa ca 90% din drilluri le-am facut cu fire groase de 0.35 sau 0.4, inca nu am pescuit-o cu fire subtiri dar nu-mi imaginez ca ar putea fi vreo diferenta.

Ref finisaje si alte detalii - in mod evident gusturile difera. Pana acum mie Potenza mi se pare o lanseta aratoasa, cu finisaje negre, foarte elegante. Nu are blankul slim daca asta este ceea ce cauti. Versiunea noua are logo-ul redus ca spatiu si mie imi pare ca arata putin mai bine. Mandrina este solida, eu folosesc mulinete grele - ultegra XTB veche si BBLC model vechi, pana acum nu am vazut niciun semn de uzura si cei care ma cunosc stiu ca nu sunt bland cu echipamentul. Inelele la fel sunt foarte elegante si solid construite (am avut si 2 rupturi in aruncare din cauza unor bucle, nu am vazut urme pe inele inca). Singurul defect de pana acum - la o lanseta ata de matisaj care incastreaza logo-ul s-a decolorat. E drept insa ca aceasta lanseta a trecut prin focurile unei partide de o saptamana pe Varlaam B13, un stand care solicita echipamentul destul de mult. Din ce am vorbit cu producatorul se poate rezolva fara probleme defectul si nu pare a fi o problema generala ci doar ceva specific unei singure lansete.

Sper sa te ajute in alegere. Fir intins!

Avatar utilizator
Lucian Manea
Mesaje: 695
Membru din: Lun Ian 31, 2011 15:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pareri despre LANSETA Shimano,Select .3.9m

Mesaj de Lucian Manea »

Salut Vlad,

Iti pot confirma ca in structura lansetei este inclus si carbon 3k.

De asemenea, in calitate de producator roman, te asigur ca servisarea ulterioara (fie din vina clientului sau din vina producatorului) este una rapida. Iti dau un exemplu recent : ieri a venit un client la magazin pentru achizitionarea a 4 lansete Elite-D. In aceasta dimineata ne-a sunat ca dupa ce a luat fetita de la scoala, aceasta a trantit portiera masinii si a reusit sa sectioneze un varf de la una dintre lansete. Peste cateva ore s-a prezentat (din nou) la magazin pentru a ridica si plati noul varf.

Daca vrei sa vezi sau sa testezi lanseta, imi poti scrie in privat.

Numai bine,
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food

costi02
Mesaje: 252
Membru din: Lun Mai 03, 2010 19:16
Puncte: 0
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Pareri despre LANSETA Shimano,Select .3.9m

Mesaj de costi02 »

Referitor la TX2, am eu. Am 2 velocity si mi-am completat setul cu 1 tx2, avand in vedere ca velocity nu se mai gaseste. Personal am fost foarte incantat de TX2, am dat cu usurinta 120m cu plumb de 100g, in conditiile in care sunt aruncator mediocru. Daca la velocity trebuia sa ma incordez in aruncare, la TX2 nu a mai fost cazul, cred ca e usor mai permisiva in sensul ca este o idee mai moale decat velocity, dar repet doar o idee. Blanc subtire, finisaje frumoase, logo-ul shimano discret langa mandrina, personal cred ca este o lanseta reusita pentru pescari de week-end sau care nu participa la competitii, desi cred ca ar face fata fara doar si poate. Cat despre drill, ce pot sa spun, am reusit pe ea doar unul de 4,5 kg, adus cu succes in minciog. Comparativ cu velocity unde din prostia mea si lipsa de experienta, am ratat la mal 90% din pesti la 10m de mal, dar nu cred ca a fost de vina lanseta. Eu sunt foarte multumit de TX2, si cred ca in curand va scadea si pretul la ele si vor deveni si mai accesibile.

Atofanei Vlad
Mesaje: 6
Membru din: Vin Noi 10, 2017 11:57

Re: Pareri despre LANSETA Shimano,Select .3.9m

Mesaj de Atofanei Vlad »

Va multumesc frumos pentru informatiile oferite si apreciez ca va-ti facut timp sa imi raspundeti sau sa cititi ce am scris. Fiind la inceput de drum imi doresc sa ma informez bine inainte de a cumpara ceva, noroc ca mai exista si persoane cu care poti impartasi informatii/opinii si asta conteaza foarte mult.Va salut si va doresc numai bine. Fire intinse tuturor.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”