Shimano Tribal TX-Ultra Intensity sau TX-9 Intensity

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Lecavalier88
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 04, 2018 11:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Shimano Tribal TX-Ultra Intensity sau TX-9 Intensity

Mesaj de Lecavalier88 »

Salutare in primul rand , doresc sa cer niste sfaturi/pareri legate de alegerea pe care o am de facut intre cele doua modelele de mai sus , vreau sa fac un upgrade si nu am fost convins in totalitate de nici una din ele ( doar le-am vazut in magazin nu am pescuit cu ele ) cu toate ca TX-Ultra este mai usoara si mai placuta atat ochiului cat si in mana imi da o senzatia de nesiguranta nu pare o lanseta solida ( ma repet doar pare nu inseamna ca si este asa ) de cealalta parte TX-9 imi ofera aceasta senzatie de lanseta solida dar este mai grea si nu are inel de 50. Nu sunt la nivelul avansati insa iubesc foarte mult sa pescuiesc si sa am lucruri de calitate. Astept parerile/recomandarile voastre, multumesc anticipat .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mihalcea Cristian
Mesaje: 213
Membru din: Dum Sep 04, 2011 16:35
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Shimano Tribal TX-Ultra Intensity sau TX-9 Intensity

Mesaj de Mihalcea Cristian »

Buna seara,
Oricare ar fi este o alegere buna...am pescuit si lansat(casting) cum ambele modele...TX ultra este o bijuterie însă nici tx9 nu este o lanseta rea la capitolul design...la ultra nu mi-a placut cotorul deoarece este foarte gros...e gândit pentru ca priza mâinii sa fie foarte bună însă o sa aveti probleme daca vreti sa o fixați în suport deoarece va trebuie neaparat unu suport tip U larg ...in cauciuc nu e nici o sansa...TX ultra se încarcă un pic mai usor in comparatie cu tx9...ai impresia ca arunci cu un fulg...ramane la latitudinea dumneavoastra ce doriti sa achiziționati...in mare ultra este o lanseta un pic mai finuta ca tx9 însă cu proprietati de top atat ca si design cât și ca performante de aruncare.
O săptămână linistită!
Mihalcea Cristian
"Invata sa lansezi 180 de metri pentru ca atunci cand va trebui sa pescuiesti la 150 iti va fi usor"
Nume utilizator schimbat din Brasoveanu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”