SE PRINDE CRAP PE APA DE 20 DE METRI ?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Vizitator

SE PRINDE CRAP PE APA DE 20 DE METRI ?

Mesaj de Vizitator »

Am fost anul trecut la o balta in judetul Maramures unde se zvoneste ca ar fi crapi capitali.
Din pacate pe locul ales de mine, dupa 3 zile nu am avut nici o trasatura.
Am dat numai cu porumb preparat de mine, dar am si nadit cu racheta.
Adincimea apei cobora constant pana la 20 de metrii !!!! la vreo 70-80 de metrii de mal, fara nici un obstacol sau ceva.
Am pescuit pe 2 vaduri, unul la 20-30 metri pe apa de 4-5 metri si altul in larg ,pe 18-20 metri !
UNDE AM GRESIT ?

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Pe ce balta ai fost si in ce loc ai dat??

Avatar utilizator
freecarp
Mesaje: 62
Membru din: Mar Ian 24, 2006 22:37
Puncte: 0
Localitate: Gummersbach

Mesaj de freecarp »

dupa o partida de 3 zile fara capturi este greu de apreciat daca ai gresit cu ceva sau nu! poate pesti erau activi in alta parte a bati!
in ce perioada a anului ai pescuit?

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Barajul de la Firiza, in dreapta hanului. In luna septembrie, mai exact 6-10 septembrie.
Nu stiu daca pestii erau activi in alta parte, eram cam singurul pescar de crap de acolo !

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

Zona aceaia este de pescuit la rapitori daca vrei sa prinzi crap trebuie sa mergi spre coada lacului unde este apa mai mica sau in golfurile care sant pe lac dar totul depinde de nivelul lacului care este foarte instabil fiind un lac de acumulare care alimenteaza orasul cu apa,sant zile cand se modifica nivelul apei, poate sa creasca sau sa scada si 2metri.
Cunosc foarte bine lacul cand vrei sa te mai duci spune-mi sati dau mai multe detalii.

Vizitator

Mesaj de Vizitator »

Dar esti sigur ca este crap in balta aia ?

Avatar utilizator
freecarp
Mesaje: 62
Membru din: Mar Ian 24, 2006 22:37
Puncte: 0
Localitate: Gummersbach

Mesaj de freecarp »

@riciu
eu m-am referit, daca ai vazut ca sar crapi undeva sau rama fundul dupa mancare! nu daca sant pescari!
dar cum scrie edwyn, incearca in coada lacului unde este apa mai mica!
urcate intrun copac (daca sant) si priveste apa! daca vezi un petec tolbure de apa si crapi prin jur atunci poti sa alegi locul mai bine si sansele sant mai mari sa prinzi crap.
fir intins

Avatar utilizator
edwyn
Mesaje: 79
Membru din: Sâm Oct 29, 2005 0:14
Puncte: 0
Localitate: London

Mesaj de edwyn »

In fiecare an lacul a fost populat cu 2 tone de crap,putin dupa cat de mare e lacul dar mai sand destui crapi trecuti de prima tinerete care daca ai noroc poti sa te trezesti cu unul in bat dar trebuie sa ai multa rabdare,pe acest lac merg pescarii care au mult timp liber la dispozitie,stau si doua trei luni acolo practic se muta pe lac
Se duc in perioada aprilie - iunie lacul nu se inchide in timpul prohibitiei, nadesc un loc cel putin o saptamina fara sa pescuiasca si numai dupa aceia pot spera ca intra crapul mare,momeala de baza este porumbul cu boiliesuri nu stiu daca a incercat cineva.

Avatar utilizator
andrei vladeanu
Veteran
Mesaje: 5808
Membru din: Lun Ian 10, 2005 11:10
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de andrei vladeanu »

se prinde crap pe apa de 20 m?

DA!
The One Team

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Mesaj de oanavictor »

SE PRINDE CRAP PE APA DE 20 M


DA
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”