Achizitionare Mulinete Crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Paco Andrei
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 08, 2014 22:37

Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Paco Andrei »

Salutare, dupa lungi cautari am ajuns intr-un impas in a face “achizitia corecta” si aici ma refer ca mi-au atras atentia 3 modele de mulinete de la 3 producatori diferiti, acestea fiind (in ordinea costurilor):
1 Hakuyo MX 14000
2 Daiwa Emblem 35 SCW 5000 qd
3 Shimano ultegra ci4+ xtc 14000
Orice sfat util este bine venit in a ma ajuta sa ma decid. Multumesc!

Marian Florea
Mesaje: 44
Membru din: Mie Ian 24, 2018 16:34
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Marian Florea »

Ai deschis Cutia Pandorei :mrgreen:

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Florin Pata »

De ce vrei sa ne certam cu Mitranescu :lol: ?

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:De ce vrei sa ne certam cu Mitranescu :lol: ?
Eu le-am spus sa nu o mai incerce !

Szilveszter
Mesaje: 172
Membru din: Joi Noi 01, 2018 17:16
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Szilveszter »

:mrgreen:

Paco Andrei
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 08, 2014 22:37

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Paco Andrei »

Dan Mitranescu scrie:
Florin Pata scrie:De ce vrei sa ne certam cu Mitranescu :lol: ?
Eu le-am spus sa nu o mai incerce !

Nu cred ca e cazul de cearta.
Mentionez ca am pus mana doar pe emblem si xtc , dar nu am avut ocazia sa le si testez (casting)
Doar ca nehotararea mea consta in cateva aspecte , incep cu minusurile pe care le-am descoperit:
xtc - galetul de plastic (are si cel mai mare pret dintre cele 3 modele)
emblem - tamburul conic care conform spuselor unor pescari (care nu detin modelul) are frecarea prea mare si pierzi din "distanta" (pretul putin mai mare decat mx-ul dar vine cu tambur de rezerva)
mx - piciorul mulinetei mai lung si blocarea pick-up in alta pozitie fata de cum suntem obisnuiti, problema care am inteles ca se poate remedia. Aici am o intrebare pt Dan, interventia prin pilire/frezare etc, nu afecteaza corpul mulinetei?
In rest mi se pare ca sunt cam pe aceeasi linie taote 3 modele +/-

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Dan Mitranescu scrie:
Florin Pata scrie:De ce vrei sa ne certam cu Mitranescu :lol: ?
Eu le-am spus sa nu o mai incerce !
Precizez ca am glumit, pentru cine nu ne cunoaste.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Paco Andrei scrie:
Dan Mitranescu scrie:
Florin Pata scrie:De ce vrei sa ne certam cu Mitranescu :lol: ?
Eu le-am spus sa nu o mai incerce !

Nu cred ca e cazul de cearta.
Mentionez ca am pus mana doar pe emblem si xtc , dar nu am avut ocazia sa le si testez (casting)
Doar ca nehotararea mea consta in cateva aspecte , incep cu minusurile pe care le-am descoperit:
xtc - galetul de plastic (are si cel mai mare pret dintre cele 3 modele)
emblem - tamburul conic care conform spuselor unor pescari (care nu detin modelul) are frecarea prea mare si pierzi din "distanta" (pretul putin mai mare decat mx-ul dar vine cu tambur de rezerva)
mx - piciorul mulinetei mai lung si blocarea pick-up in alta pozitie fata de cum suntem obisnuiti, problema care am inteles ca se poate remedia. Aici am o intrebare pt Dan, interventia prin pilire/frezare etc, nu afecteaza corpul mulinetei?
In rest mi se pare ca sunt cam pe aceeasi linie taote 3 modele +/-
Modificarea pozitiei pick-up-ului nu afecteaza cu nimic aspectul mulinetei sau altceva.
Nu o sa se mai poata declansa pick-up-ul din manivela, dar oricum mulineta nu este destinata celor care au inca obiceiul asta.
Piciorul mulinetei este mai lung cu un cm fata de cele mai scurte si cu 5mm fata de altele. Distanta de la lanseta la pick-up este de 5cm.
Cand vorbim de mulinete pentru distanta tamburul trebuie distantat de lanseta pentru ca buclele plecate de pe tambur sa nu bata pe blank !
Din acelasi motiv sunt distantate si inelele de blank ! :wink:
Cu cat sunt mai mari , cu atat sunt mai distantate. Altfel le lipeau de lanseta ca sa le usureze ! Or, daca se lipesc de blank, spirele bat pe acesta si scurteaza aruncarea.
La fel este si la mulineta. Vrei distanta, pai atunci iei ce se preteaza.

Oare de ce nu se fac mulinetele cu piciorul foarte scurt, incat pick-up-ul sa fie la un cm de lanseta ?
Oare de ce inelele au picioarele direct proportionale cu diametrul ?
Oare acest raport nu trebuie pastrat si la mulineta ? :wink:

Pe cine intereseaza fineturile astea ? Pe Fuji sigur ii intereseaza, pentru ca printre ultimile modele de inele scoase sunt si cele cu picioare extra lungi, acestea fiind cele mai apreciate si cele mai scumpe.
Poate si pe Mitranescu l-a interesat cand a ales ce a crezut ca este mai bun pentru o mulineta de distanta, pentru ca in Romania a fost inventat pescuitul la distanta !!! ( ma refer la folosirea firelor de 0,20 , prioritare in acest gen de pescuit )

P.S. Cand reuseste sa te convinga sa-ti iei lanseta de 3,5 lbs "pentru distanta", deja lungimea piciorului mulinetei este un amanunt prea lipsit de importanta ca sa mai tina cont cineva de el. :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:De ce vrei sa ne certam cu Mitranescu :lol: ?
Ce zici Florine ? Deja mi-am legat o mana la spate ca sa echilibrez situatia. :)

Mai nasol ca nu s-au impartit salariile pe 2019 si stii cum e, "platesti muncesc, nu platesti, nu mai spun nimic". :)
Eu ii astept, ca alta treaba nu am. :)

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Achizitionare Mulinete Crap

Mesaj de Florin Pata »

Ce sa zic...deja stii :D ! La mulinete aleg cu ochii inchisi Shimano...dar... incepand de la nivelul Ultegra ! Am printre altele si 5 Ultegre de care sunt foarte multumit !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”