Pescuit crap Sulina

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Pescuit crap Sulina

Mesaj de happah1 »

Salutare tuturor,

Pe la vara, in luna August am planuit un concediu in delta, la Sulina. Stiu ca mai e mult si bine pana atunci, dar cum momentan nu sunt in tara si nu pot merge la pescuit, altceva nu am de facut decat sa imi fac "temele".

As vrea de la cei care au pescuit in Sulina niste sfaturi, in legatura cu:

1) Locatie: intrucat e concediu cu familia, mergem fix in Sulina, aproape de varsare. Cei neinteresati de pescuit au aproape plaja, si noi restul..dam la peste. Aveti sugestii anume de locuri pentru pescuit la crap la +- 10km (unde se poate ajunge relativ usor cu o ambarcatiune) ?

Acum 2 ani am fost tot acolo, total nepregatiti si nu am avut nici un succes. Ne-a dus un localnic cu o barca cativa km mai spre gura de varsare sa pescuim la crap; am pierdut cred ca 20 de plumbi, si am reusit sa prindem 2 ciortanei sub jumatate de kg, plus cativa somni pitici. De data asta as vrea sa stiu mai bine cum sa abordez.

2) Plumbaj: Cam cu ce greutate trebuie lansat in zona respectiva?

Orice sfaturi legate de montura, momeala, distanta de aruncare (asta probabil ca variaza in functie de cat de crescuta e Dunarea), etc sunt mult apreciate. Momentan am practic 0 experienta in ce priveste pescuitul pe Dunare, deci am multe de invatat.

Si o intrebare pentru final; ar avea sens achizitionarea unui Deeper Pro + pentru sondarea substratului? Intreb pentru ca la cat de puternic e curentul, sonarul ala e practic recuperat in diagonala, si nu prea imi dau seama daca iti poti face o imagine cu privire la ce e pe fund.
Asta asa, ipotetic, ca momentan bugetul nu permite asa ceva.

ecu
Mesaje: 74
Membru din: Sâm Feb 08, 2014 21:24
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit crap Sulina

Mesaj de ecu »

salut, eu merg de vreo 7 ani in sulina in concediu vara. ca locuri de pescuit iti pot recomanda: LA SONDE , BAZINUL MARE ,MILA 5, CHERHANAUA VECHE. in schimb nu te astepta la mari capturi in luna august, mai conteaza si nivelul dunarii in momentul repectiv daca este apa crescuta sau scazuta,limpede sau tulbure(namoloasa) ca echipament incearca sa te duci cat mai LIGHT. lansete de 2,4 2,7 metri maxim fir de nailon de 0.4 (textilul se taie usor in scoici)si sa ai un sac de boabe imputite pt nadire si ce sa zic FIR INTINS

Avatar utilizator
surgeon
Mesaje: 519
Membru din: Vin Sep 05, 2014 23:58
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuit crap Sulina

Mesaj de surgeon »

Salut! Pe lângă ce a a fost scris mai sus, îți recomand și zona de la deversor, și pe Dunăre, lângă bazinul mare, unde a fost barja răsturnată... În august, este destul de greu, dar nu imposibil, deoarece apa este mai tulbure, contează foarte tare nivelul ei. Iar greutatea plumbului variază în funcție de curent. Mult porumb și mămăligă tare, amestecata cu pământ. Fire întinse!!!

Trimis de pe al meu VTR-L09 folosind Tapatalk

Sa va dea Dzeu sanatate!

bogdanpesc
Pescar de competitie
Mesaje: 396
Membru din: Sâm Iun 23, 2007 18:57

Re: Pescuit crap Sulina

Mesaj de bogdanpesc »

Corect 100%
Daca imi pare rau de ceva in viata asta,este ca nu am pescuit cat a vrut sufletul meu

bogdan constantinescu

Sebi Barbuceanu
Mesaje: 127
Membru din: Mie Ian 30, 2019 23:54
Puncte: 0
Localitate: Braila

Re: Pescuit crap Sulina

Mesaj de Sebi Barbuceanu »

Mai repede as merge in Crisan pe canale...

Avatar utilizator
Cosmin Ionescu
Mesaje: 447
Membru din: Vin Iul 20, 2012 15:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit crap Sulina

Mesaj de Cosmin Ionescu »

Acum ceva ani am pescuit pe canalul din spatele Sulinei , spre plaja. Gasesti crap, caras si rapitor. Am avut un drill super noaptea. A fost ceva mare cu siguranta. Credeam ca se rupe lanseta dar s-a finalizat cu ruperea carligului. Am pescuit cu rame, porumb si mamaliga.
Nume utilizator schimbat din ICSXX

happah1
Mesaje: 35
Membru din: Dum Feb 24, 2019 12:57

Re: Pescuit crap Sulina

Mesaj de happah1 »

Hm, pe canalul dinspre plaja am incercat ultima data, dar in afara de pestisori de acvariu nu parea sa fie nimic pe acolo.
E asa trista treaba de regula in luna August? Din pacate nu pot modifica data, fiindca se merge cu un grupulet mai mare si aia e singura saptamana cand au toti concediu.

Bazinul mare suna foarte interesant, in special fiindca nu e curent acolo. In schimb am inteles ca ar fi foarte multa agatatura, fiind fost port si multe ramasite pe fund?

In ce priveste Canalul mic dinspre plaja, cam ce capturi ati avut, ca si greutate? Sincer nu vanez monstri, mai ales ca nici nu am prins vreodata nimic mai mare de 3kg. Dar ar fi super daca as reusi cateva capturi de genul, cine stie, eventual usor mai maricei.

Avatar utilizator
Cosmin Ionescu
Mesaje: 447
Membru din: Vin Iul 20, 2012 15:41
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit crap Sulina

Mesaj de Cosmin Ionescu »

Cam pe la sfarsit de august am fost si eu. Ziua nu prea a mers . Am prins doar carasei la undita. Seara si noaptea a mers binisor. Ciortanei pe la 2 kg.
Nume utilizator schimbat din ICSXX

danutlupu
Mesaje: 287
Membru din: Mar Aug 23, 2005 14:11
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Pescuit crap Sulina

Mesaj de danutlupu »

Am fost in 96 prima data in Sulina, am pescuit in vechiul port la platica iar pe acel canal dinspre plaja (canalul 4)am prins mult somotei, crapcean si albitura, era distractie mare.
Dupa 20 de ani, in 2016 am revenit in Sulina, locurile sunt de nerecunoscut. In primul rand pentru ca s-a amenajat plaja, e multa lume in zona, constructii, aglomeratie, barci. In 96 m-am ratacit pe acolo, eram singur si nu aveam pe cine sa intreb nimic, plaja era pustie.
Canalul a fost deviat sau blocat dupa ceva interese locale. Am incercat la feeder in cateva locuri recomandate, dar nu am prins decat ceva plevusca. Nu am mai fost in vechiul port sau pe Dunare, oricum nu prea merita sa mergi acum sa pescuiesti in Sulina.
Lansez precis la buza stufului si deodata...........

ianos10
Mesaje: 4
Membru din: Joi Iun 25, 2015 22:57

Re: Pescuit crap Sulina

Mesaj de ianos10 »

Dar si la caras este la fel de prost? Imi place tehnica Match foarte mult iar pestii vizati sunt carasii in mod special. Observ ca nu sunteti tocmai entuziasmati de Sulina....cel putin la crap. La Crisan am fost anul trecut. La SunRise. Esec . Carasi putini, preturi nesimtite, lipsa de bicicleta. Dar frumos ca si loc. Canalul este foarte frumos, dar pesti putini. Erau multi la suprafata cersind aer. Am fost intre 4si 9 august. Apa de pe canal era neoxigenata, de culoare maro inchis. Am inteles ca mai spre primarie apa ar fi fost mai din Dunare, sa zic. Nu stiu cum sa procedez anul acesta. Ma voi trezi ca nu mai sunt locuri prin pensiuni. Poate stiti vreun loc care se preteaza la cerintele mele? Multumesc!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”