fir textil pt linia principală

Moderator: Dan Mitranescu

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

fir textil pt linia principală

Mesaj de ggeo »

Stimă dn. Dan Mitranescu, doresc un sfat de la dv. Până acum am folosit la crap ca linie principala fir textil Spiderwire teflonat,microfibre etc,rola de 270m,e f bun chiar si acum după 10 ani e ok ce a rămas pe tamburi(am avut vreo 8 role din Spania),pescuit pe Dunăre 1-2 luni pe an.
Doresc să cumpăr de la dv la rola de 1000m, fir textil M-LIME SOFT de 0,35mm, 140 lei,ca linie principală pt crap (e adevarat că firul textil vibrează în apă la dimensiuni mai groase??),iar cam 1m de la montura trebuie să pun un fir f gros pt că textilul de 0,40mm îl taie în câteva secunde (în gropan au găuri blindate cu scoici,pietre..am folosit un fir pe care l-am primit de la o fabrică de cusut volane,cred,seamănă cu firul textil cosor,cred că era de 1mm,ar merge si mai gros),iar pt asta m-am gândit să cumpăr firul textil CATFISH 8BRAID 75m,1mm,la 45 lei (sa-l pot folosi si la monturile pt somn dar ideea e ca leeader pt a nu-l mai tăia asa rpd, ce parere aveți, ar trebui ăsta mai gros,celalalt mai subtire,alte modele??cum ar fi HAKUYO MAXXX CAMOUFLAGE,M-LINE,ETC).
Si alte mărunțișuri,sunt grăbit să plec, tije pt plumb (nu stiu ce mărime), de câțiva ani folosesc doar carlige Hayabusa M-1 NRB,nr 2,cele negre (dv. fiind pescar de Dunăre poate îmi sugerati si ceva carlige,).
În legătură cu plubii cu auto-intepare, in capătul cărora este 1 cm de sub siliconic în care intră vârtejul,vindeți cumva la metru acel tub? De mulți ani vreau să fac chestia asta dar nu am găsit tubul potrivit..
Pe site am pus în cos produsele,firele, dar totuși doresc un sfat de la dv,stiu că sunteți corect si nu urmăriți alte interese de cât de a ajuta pescarii. ..unul din sfaturile dv acum vreo 4 ani,când nu dădeam de capăt unei situații fiind de o lună pe Dunăre, mi-a adus aproape 100 de driluri în ultimele două zile 😊
Cu stimă, ca om si ca pescar !!!

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Dan Mitranescu »

ggeo scrie:
Lun Aug 12, 2019 17:45
Stimă dn. Dan Mitranescu, doresc un sfat de la dv. Până acum am folosit la crap ca linie principala fir textil Spiderwire teflonat,microfibre etc,rola de 270m,e f bun chiar si acum după 10 ani e ok ce a rămas pe tamburi(am avut vreo 8 role din Spania),pescuit pe Dunăre 1-2 luni pe an.
Doresc să cumpăr de la dv la rola de 1000m, fir textil M-LIME SOFT de 0,35mm, 140 lei,ca linie principală pt crap (e adevarat că firul textil vibrează în apă la dimensiuni mai groase??),iar cam 1m de la montura trebuie să pun un fir f gros pt că textilul de 0,40mm îl taie în câteva secunde (în gropan au găuri blindate cu scoici,pietre..am folosit un fir pe care l-am primit de la o fabrică de cusut volane,cred,seamănă cu firul textil cosor,cred că era de 1mm,ar merge si mai gros),iar pt asta m-am gândit să cumpăr firul textil CATFISH 8BRAID 75m,1mm,la 45 lei (sa-l pot folosi si la monturile pt somn dar ideea e ca leeader pt a nu-l mai tăia asa rpd, ce parere aveți, ar trebui ăsta mai gros,celalalt mai subtire,alte modele??cum ar fi HAKUYO MAXXX CAMOUFLAGE,M-LINE,ETC).
Si alte mărunțișuri,sunt grăbit să plec, tije pt plumb (nu stiu ce mărime), de câțiva ani folosesc doar carlige Hayabusa M-1 NRB,nr 2,cele negre (dv. fiind pescar de Dunăre poate îmi sugerati si ceva carlige,).
În legătură cu plubii cu auto-intepare, in capătul cărora este 1 cm de sub siliconic în care intră vârtejul,vindeți cumva la metru acel tub? De mulți ani vreau să fac chestia asta dar nu am găsit tubul potrivit..
Pe site am pus în cos produsele,firele, dar totuși doresc un sfat de la dv,stiu că sunteți corect si nu urmăriți alte interese de cât de a ajuta pescarii. ..unul din sfaturile dv acum vreo 4 ani,când nu dădeam de capăt unei situații fiind de o lună pe Dunăre, mi-a adus aproape 100 de driluri în ultimele două zile 😊
Cu stimă, ca om si ca pescar !!!
Incerc sa va raspund punctual:
- textilul este bun in astfel de situatii ( pescuit in agatatura ) pentru a controla pestele cat mai bine. Firul M-LINE SOFT de 0,35 este o alegere buna.
- pentru inaintas nu va recomand textilul si in niciun caz numai un metru. Textilul nu este bun pentru inaintas in agatatura , indiferent de dimensiune. Acesta adera foarte bine la agataturi, nu aluneca pe ele, iar pestele or il rupe, or isi rupe gura.
Va recomand inaintasul mono de minimum 0,70. Catva metri cel putin. Eu folosesc 20-30m la plantat. Daca distanta nu e mare si aruncati din mana, puneti macar 3-4m cat sa va lase sa aruncati. In cazul asta puteti sa il puneti si de 1 sau chiar 1,2 , ca nu va deranjeaza cu nimic.
Tubul de care spuneti il am taiat la 10mm . Daca va este necesar asa, pot sa va dau. Trebuie sa il comandati telefonic, deoarece nu este pe site.
Ma bucur ca v-am fost de folos cu acel sfat, chiar daca nu mai am de unde sa stiu care este. Bine ca a fost bun. :)
P.S. va multumesc pentru aprecieri.

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de ggeo »

Dan Mitranescu scrie:
Lun Aug 12, 2019 22:57
ggeo scrie:
Lun Aug 12, 2019 17:45
Stimă dn. Dan Mitranescu, doresc un sfat de la dv. Până acum am folosit la crap ca linie principala fir textil Spiderwire teflonat,microfibre etc,rola de 270m,e f bun chiar si acum după 10 ani e ok ce a rămas pe tamburi(am avut vreo 8 role din Spania),pescuit pe Dunăre 1-2 luni pe an.
Doresc să cumpăr de la dv la rola de 1000m, fir textil M-LIME SOFT de 0,35mm, 140 lei,ca linie principală pt crap (e adevarat că firul textil vibrează în apă la dimensiuni mai groase??),iar cam 1m de la montura trebuie să pun un fir f gros pt că textilul de 0,40mm îl taie în câteva secunde (în gropan au găuri blindate cu scoici,pietre..am folosit un fir pe care l-am primit de la o fabrică de cusut volane,cred,seamănă cu firul textil cosor,cred că era de 1mm,ar merge si mai gros),iar pt asta m-am gândit să cumpăr firul textil CATFISH 8BRAID 75m,1mm,la 45 lei (sa-l pot folosi si la monturile pt somn dar ideea e ca leeader pt a nu-l mai tăia asa rpd, ce parere aveți, ar trebui ăsta mai gros,celalalt mai subtire,alte modele??cum ar fi HAKUYO MAXXX CAMOUFLAGE,M-LINE,ETC).
Si alte mărunțișuri,sunt grăbit să plec, tije pt plumb (nu stiu ce mărime), de câțiva ani folosesc doar carlige Hayabusa M-1 NRB,nr 2,cele negre (dv. fiind pescar de Dunăre poate îmi sugerati si ceva carlige,).
În legătură cu plubii cu auto-intepare, in capătul cărora este 1 cm de sub siliconic în care intră vârtejul,vindeți cumva la metru acel tub? De mulți ani vreau să fac chestia asta dar nu am găsit tubul potrivit..
Pe site am pus în cos produsele,firele, dar totuși doresc un sfat de la dv,stiu că sunteți corect si nu urmăriți alte interese de cât de a ajuta pescarii. ..unul din sfaturile dv acum vreo 4 ani,când nu dădeam de capăt unei situații fiind de o lună pe Dunăre, mi-a adus aproape 100 de driluri în ultimele două zile 😊
Cu stimă, ca om si ca pescar !!!
Incerc sa va raspund punctual:
- textilul este bun in astfel de situatii ( pescuit in agatatura ) pentru a controla pestele cat mai bine. Firul M-LINE SOFT de 0,35 este o alegere buna.
- pentru inaintas nu va recomand textilul si in niciun caz numai un metru. Textilul nu este bun pentru inaintas in agatatura , indiferent de dimensiune. Acesta adera foarte bine la agataturi, nu aluneca pe ele, iar pestele or il rupe, or isi rupe gura.
Va recomand inaintasul mono de minimum 0,70. Catva metri cel putin. Eu folosesc 20-30m la plantat. Daca distanta nu e mare si aruncati din mana, puneti macar 3-4m cat sa va lase sa aruncati. In cazul asta puteti sa il puneti si de 1 sau chiar 1,2 , ca nu va deranjeaza cu nimic.
Tubul de care spuneti il am taiat la 10mm . Daca va este necesar asa, pot sa va dau. Trebuie sa il comandati telefonic, deoarece nu este pe site.
Ma bucur ca v-am fost de folos cu acel sfat, chiar daca nu mai am de unde sa stiu care este. Bine ca a fost bun. :)
P.S. va multumesc pentru aprecieri.
Da, mă temeam, dar mă așteptam să mă sfătuiți să pun ca inaintas fir mono,nu stiu dc mă feresc de mono, cu toate ca la grosimea de 1mm nu se va rupe, chiar dacă foarte des intră ziua somn mare la monturile de crap, după ora 17 nu mai trage crapul pt că vin somni f mari,de zeci de kg +...da lansez aproape de mal,rareori sunt copaci,butuci ci pitre si scoici(pescuiesc cam în acelasi loc de ani de zile). ..dacă aveti la rola de aprox 100m acel mono va rog să mi-l recomandați. .Vă referiți la mono simplu sau ar fi mai bun fuorocarbon,acesta din urmă fiind mai sarmos..am primit ceva mono ff sârmos si are peste 1mm,dar parcă e prea brutal,pare oțelit 😀..totuși as dori si acel fir textil CATFISH 8 BEIDE,75M la 1mm pt monturi la somn,e in regulă, nu?
Sfatul pe care mi l-ați dat acum câțiva ani a fost legat de mamaliga😊 ..................
Coșul , în mare e pregătit, aștept răspuns în legătură cu rola de fir mono.
Vă salut!
P.S. pufuleti solubili aveți? Carligul se târăște câțiva metri pe substrat si se poate agăța de o piatră mică, nesesizabil la recuperare..si asta ar fi una din problemele pe care vreau să o elimin,intr-un fel..

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Dan Mitranescu »

ggeo scrie:
Mar Aug 13, 2019 2:55

Da, mă temeam, dar mă așteptam să mă sfătuiți să pun ca inaintas fir mono,nu stiu dc mă feresc de mono, cu toate ca la grosimea de 1mm nu se va rupe, chiar dacă foarte des intră ziua somn mare la monturile de crap, după ora 17 nu mai trage crapul pt că vin somni f mari,de zeci de kg +...da lansez aproape de mal,rareori sunt copaci,butuci ci pitre si scoici(pescuiesc cam în acelasi loc de ani de zile). ..dacă aveti la rola de aprox 100m acel mono va rog să mi-l recomandați. .Vă referiți la mono simplu sau ar fi mai bun fuorocarbon,acesta din urmă fiind mai sarmos..am primit ceva mono ff sârmos si are peste 1mm,dar parcă e prea brutal,pare oțelit 😀..totuși as dori si acel fir textil CATFISH 8 BEIDE,75M la 1mm pt monturi la somn,e in regulă, nu?
Sfatul pe care mi l-ați dat acum câțiva ani a fost legat de mamaliga😊 ..................
Coșul , în mare e pregătit, aștept răspuns în legătură cu rola de fir mono.
Vă salut!
P.S. pufuleti solubili aveți? Carligul se târăște câțiva metri pe substrat si se poate agăța de o piatră mică, nesesizabil la recuperare..si asta ar fi una din problemele pe care vreau să o elimin,intr-un fel..
Un mono "simplu" este suficient de bun. Oricum, notiunea de "fluorocarbon" este comerciala. Firul respectiv este un mono chiar prost calitativ ( rezistenta la rupere ), dar cu o proprietate necesara cateodata, respectiv lipsa memoriei. In termeni fizici se poate spune ca suporta deformari plastice . Nu are nicio legatura cu carbonul sau cu florul si nici nu este "mai invizibil" ca alte fire. In rest este foarte prost ca rezistenta.
Asa ca un fir banal este suficient, recomandat cat mai rigid deoarece acesta are rezistenta la abraziune mai mare,
Eu am in trusa de maximum. 0,70mm. Daca vreti, va pun in colet o rola sa o testati. E cadou. :) Pe site nu am.
Firut textil de 1mm pentru somn este super bun.
https://danmitranescu.ro/fire-somn/934- ... d-75m.html

Revin la inaintas. Spuneti ca firul mono de 1mm este prea sarmos. Aveti cuvantul meu ca am pescuit cu sarma galvanizata de 1mm , cred ca 30m, ( plantat )ca sa dau crapii afara pe Olt. Nu cred ca guta este mai sarmoasa ca sarma. :D
Legat de mamaliga, eu am modificat mesajul. Sunt unele lucruri pe care vreau sa le pastrez intr-un cerc mai restrans. :wink:

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Dan Mitranescu »

Nu am raspuns legat de pufuletii solubili.
Ati sesizat bine problema cu taratul monturii. Pufuletii nu sunt buni. Se topesc ff repede.
Folositi un sac solubil mic. Nu agatati acul direct de el. Trageti cu o croseta firul acului prin sac, bagati un opritor in bucla obtinuta ( eu trag bucla direct peste nodul sacului ), dupa care trageti de fir pana intra acul cu coada si cu varful in sac. E cea mai buna metoda gasita de mine in astfel de situatii.

Razvan Chirita
Mesaje: 64
Membru din: Lun Dec 01, 2014 23:24

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Razvan Chirita »

@ggeo

Cu stima, dar, aproape 100 de trasaturi in doua zile pe Dunare, nu e cumva vreo greseala ?

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de ggeo »

Razvan Chirita scrie:
Mar Aug 13, 2019 22:40
@ggeo

Cu stima, dar, aproape 100 de trasaturi in doua zile pe Dunare, nu e cumva vreo greseala ?
Cu stimă, domnu' Răzvan, poate nu m-am exprimat foarte clar(in acel an,in acea zonă, foarte rar s-a prins peste mare, trăgeau doar cei de 1-3 kg),nu a fost vorba de 100 trăsături, ci în prima zi (din ultimele două)am prins..pe la 30 le-am pierdut numărătoarea, iar în următoarea zi pe la 40 am pierdut numărătoarea(nu am mai prins mulți peste cei 30 sau cei 40) si la sfârsit nu am putut să-i numar pt că la sfârsit aveam 5 crapi mai frumusei, din care am păstrat 3, recunosc, mai duc si eu câte un crap mamei mele,etc (nu mă injurati, sau cum considerați). Dacă mai puteam sta, cu siguranță intrau tot mai mari..în timpul acelei partide,zilnic prindeam câteva bucăți,dar tot asa mici.
Atâtea trăsături în două zile, este o amintire frumoasă,dar care nu mai vreau să se repete, chiar dacă acei crapi ar fi de 15 kg...eventual dacă ar fi un alt loc unde nu se prinde,sau e f greu de scos si eu reușesc să fac acolo spectacol..nu stiu cum ar fi dacă s-ar prinde f usor pestele la noi..cred că nouă românilor ne place să ne chinuim, să inventăm,improvizam tot felul, până la succesul de a prinde acea captură..si frumusețea, pasiunea stă în drumul până la succes.
Vă salut !

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de ggeo »

Mă tot gândeam la sârma galvanizată,la momentul când intra, cu un crap, pe inelele lansetei😂..după probl. cu tăierea firului,am cumpărat două role la 10m de Kevlar(asa scrie pe etich.),e un fir care are vreo 7 sârme otelite, f subțiri, îmbrăcate intr-o cămașă de plastic de cul. verde si gri,si câteva anouri,tuburi pt a face bucle (bănuiesc că se folosește la rapitor). Nu v-ar ajuta mai mult acest fir decât sârma galvanizată? Eu le-am luat,cred că din Carrefour,nu le-am mai folosit, dacă le doriți, le pot trimite marți când îmi vine coletul..Referitor la grosimea pt linile principale la crap de 0,35 e suficient sau 0,40mm?nu e difer. mare, dar cum nu l-am văzut...
Acel mono sarmos si gros de care spuneam..când s-a renovat o str. din Tm, acolo muncitorii foloseau acest mono,poate la canalizare,habar nu am..eu am câteva bucăți de diferite lungimi..se poate folosi în cazuri extreme.
Vă salut !

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de Dan Mitranescu »

ggeo scrie:
Lun Aug 19, 2019 1:15
Mă tot gândeam la sârma galvanizată,la momentul când intra, cu un crap, pe inelele lansetei😂..după probl. cu tăierea firului,am cumpărat două role la 10m de Kevlar(asa scrie pe etich.),e un fir care are vreo 7 sârme otelite, f subțiri, îmbrăcate intr-o cămașă de plastic de cul. verde si gri,si câteva anouri,tuburi pt a face bucle (bănuiesc că se folosește la rapitor). Nu v-ar ajuta mai mult acest fir decât sârma galvanizată? Eu le-am luat,cred că din Carrefour,nu le-am mai folosit, dacă le doriți, le pot trimite marți când îmi vine coletul..Referitor la grosimea pt linile principale la crap de 0,35 e suficient sau 0,40mm?nu e difer. mare, dar cum nu l-am văzut...
Acel mono sarmos si gros de care spuneam..când s-a renovat o str. din Tm, acolo muncitorii foloseau acest mono,poate la canalizare,habar nu am..eu am câteva bucăți de diferite lungimi..se poate folosi în cazuri extreme.
Vă salut !
Sarma am folosit intr-un singur an, cu mult timp inainte de a incepe sa ne pupam cu pestii. Era prin "97.
Era un loc cu multe pietroaie inalte pline de scoici. ( cuburi de beton ). Am incercat tot ce se putea, inclusiv struna de care spuneti. O rupea instantaneu. Nu e rezistenta. Cel putin ce aveam eu la dispozitie la acel moment.
Sarma galvanizata nu o trageam prin inele. O legam de fir si o intindeam cu barca. Cand tragea, intram cu barca obligatoriu si scoteam pestii cu mana.
Locul a fost stricat in anii urmatori de cei care bagau plase. Si acum sunt pietrele, dar nu mai tin peste.
Monofilamentul gros e bun. Mai greu cu faptul ca nu permite sa fie pus in lungimi mai mari atunci cand se arunca din mana.
Consider ca 3m de mono gros folositi ca inaintas sunt la limita. Cu mai mult de 3m nu cred ca se mai poate arunca.
Singura solutie este: atentia pe lanseta, textil pe linia principala, si tinut tare de peste, cu frana stransa.
P.S. oricum, pescuitul asta e de senzatie. :)

ggeo
Mesaje: 25
Membru din: Joi Aug 30, 2018 15:12
Puncte: 0
Localitate: Timișoara

Re: fir textil pt linia principală

Mesaj de ggeo »

A ajuns astăzi pachetul, totul este în regulă. Tuburile le asteptam de ani de zile 😊, am făcut găurile cu burghiu de 5,5 (ele fiind de 6), pt a intra mai greu si nu e nevoie să le lipesc, iar la tuburile din plastic o să le fac o ciuperca pt a nu iesi afară..în sfârșit,după atâția ani, am rezolvat problema asta 👍.
Plecam mâine la pescui, dar am comandat de aici de pe site (din Bazar) un Senzor Navigator 2 si de două sapt., o zi nu-mi răspunde, iar în cealaltă zi mă întreabă dacă l-am primit, fiind grăbit si nu are timp să vb. 😆😅😂..mi-a "mâncat", omu' ăsta, două săptămâni, nu stiu cum gândește... Sper să ajung cât mai rpd pe malul Dunării pentru a trage de crapi cu firele noi.
Vă mulțumesc pentru tot !

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “DAN MITRANESCU”