Avertizori hakuyo vs alte branduri

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

liviu68
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Apr 14, 2018 22:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Avertizori hakuyo vs alte branduri

Mesaj de liviu68 »

Mai sunt avertizorii hakuyo o alegere privită sau best buy cum citeam pe un topic pentru modele mai ieftine, în comparație cu oferta prezenta în magazine in gama de pana la 800 - 900 lei?
Pe mine mă interesa modelul hakuyo 2014 pe care nu îl mai găsesc în oferta unui magazin ci doar adus de unii vânzători pe Olx.
Am văzut în magazinele de specialitate diverse modele interesante de la prologic sau carp expert, dar nu am găsit pe forum opinii ca sa recomande aceste modele ca fiind o opțiune mai buna sau del puțin de luat în seama în comparație cu hakuyo.
În concluzie, care ar fi alegerea corecta, nou sau second, pana în 800 lei?
Opțiunea pentru hakuyo se datorează faptului acestea au o funcție antifurt despre care nu știu, de fapt, dacă functioneaza sau este cu adevarat utilia.

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Avertizori hakuyo vs alte branduri

Mesaj de niu »

Salut,

Ai incercat sa il cumperi direct de pe site la Dan Mitranescu?
Modelul 2014 este disponibil si este pana in 500lei, setul cu tot cu statie.
https://danmitranescu.ro/avertizori-son ... penar.html

Eu am modelul 2013 de cand a aparut si nu am avut nici o problema cu ei, si au fost folositi in toate conditiile meteo.
Dupa parerea mea sunt alegerea potrivita luand in considerare pretul si ce stiu sa faca.
Legat de functii, fiecare alege in consecinta de ceea ce isi doreste de la senzori.

Spor,

liviu68
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Apr 14, 2018 22:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Avertizori hakuyo vs alte branduri

Mesaj de liviu68 »

Am sesizat si eu ca avertizorii hakuyo 2013 nu au avut probleme, in schimb la modelele 2014 și 2018 am mai văzut nemultumiti.
De aici vine si întrebarea mea dacă sunt cea mai potrivita alegere ținând cont de oferta din magazine sau second, pana in 800 lei sa zicem.

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Avertizori hakuyo vs alte branduri

Mesaj de niu »

Eu unul, nu as cumpara nimic la mana a doua...din prisma garantiei.

Legat de probleme, nu stiu ce sa iti spun din moment ce nu i-am folosit pe cei 2014 sau 2018.
Oricum, indiferent de problemele intampinate am gasit rezolvare la Dan imediat ce am apelat la el, varfuri rupte, inele sparte, galeti si alele.
Am fost tratat diferit fata de multe alte magazine de profil, si doar pentru ajutorul care il pot gasi in magazin, achizitionez Hakuyo doar de la Dan, nu de pe olx sau alte site-uri.

Probleme pot fi si la cele mai scumpe braduri, am un prieten care acum cativa ani a vandut un set Delkim pt ca nu sesizau trasatura pe drop...

Avatar utilizator
niu
Mesaje: 35
Membru din: Lun Ian 31, 2011 12:58
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Avertizori hakuyo vs alte branduri

Mesaj de niu »

Eu unul, nu as cumpara nimic la mana a doua...din prisma garantiei.

Legat de probleme, nu stiu ce sa iti spun din moment ce nu i-am folosit pe cei 2014 sau 2018.
Oricum, indiferent de problemele intampinate am gasit rezolvare la Dan imediat ce am apelat la el, varfuri rupte ( :mrgreen: cu usa de la masina), inele sparte, galeti si alele.
Am fost tratat diferit fata de multe alte magazine de profil, si doar pentru ajutorul care il pot gasi in magazin, achizitionez Hakuyo doar de la Dan, nu de pe olx sau alte site-uri.

Probleme pot fi si la cele mai scumpe braduri, am un prieten care acum cativa ani a vandut un set Delkim pt ca nu sesizau trasatura pe drop...

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Avertizori hakuyo vs alte branduri

Mesaj de Dan Mitranescu »

liviu68 scrie:
Joi Sep 12, 2019 12:16
Am sesizat si eu ca avertizorii hakuyo 2013 nu au avut probleme, in schimb la modelele 2014 și 2018 am mai văzut nemultumiti.
De aici vine si întrebarea mea dacă sunt cea mai potrivita alegere ținând cont de oferta din magazine sau second, pana in 800 lei sa zicem.
Sunt zeci de mii de seturi de Hakuyo in piata.
"Problemele" se raporteaza intotdeauna la numarul de bucati, nu strict la numarul lor.
Avem sub 1% probleme cu avertizorii. Samsung are 5% probleme cu produsele si nu le foloseste in ploaie.
Sunt produse electronice totusi, folosite in preajma apei in cazul avertizorilor.

Garantia nu se raporteaza la un brand neaparat. Ea este data in mare parte de cel care vinde acel brand. Mai ales in domeniul pescuitului.

Timpul de rezolvare al unei probleme in garantie este de la "pe loc" si pana la luni de zile, poate niciodata. Nu e de luat in calcul si asta ?!

Postgarantia conteaza si ea. Strici un avertizor in afara garantiei. Poti sa il inlocuiesti repede si ieftin . La cine ? Asta nu conteaza ?!

Asa ca valoarea unui produs este data nu numai de produsul in sine cat si de raspunderea pe care o are in spate.

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Avertizori hakuyo vs alte branduri

Mesaj de georgehadrian »

Folosesc de 4 ani avertizorii 2014...in pescuit de placere,undeva la 40-60 zile /an.Pana acum nu am avut nicio problema de ordin functional cu ei...doar de ordin estetic..au devenit putin lipiciosi..mi-a explicat domnul Mitranescu cauza posibila.

georgehadrian
Mesaje: 318
Membru din: Dum Aug 16, 2015 13:37
Puncte: 0
Localitate: Sfantu Gheorghe

Re: Avertizori hakuyo vs alte branduri

Mesaj de georgehadrian »

Functia antifurt e super atunci cand mergi pe balti nepazite/neingradite.Am avut prieteni care s-au trezit fara bete pe unele balti...ce-i drept acum mai bine de 20 de ani.

Avatar utilizator
Bogdan Zaharia
Moderator
Mesaje: 5360
Membru din: Dum Oct 03, 2010 21:54
Puncte: 0
Localitate: IASI
Contact:

Re: Avertizori hakuyo vs alte branduri

Mesaj de Bogdan Zaharia »

Dan Mitranescu scrie:
Joi Sep 12, 2019 15:14
Sunt zeci de mii de seturi de Hakuyo in piata.
Avem sub 1% probleme cu avertizorii. Samsung are 5% probleme cu produsele si nu le foloseste in ploaie.
Felicitari!!!

ps:maine poimaine apar telefoane Hakuyo ;)
ImagineImagine
BÂZ

georgeRO
Mesaje: 109
Membru din: Dum Mai 03, 2015 16:44
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Avertizori hakuyo vs alte branduri

Mesaj de georgeRO »

Eu am patru 2013 si doi 2014 de 4 ani, luati second. N-am avut nici o problema cu ei pana acum. Ah, ca am mai jumulit un conector de baterie, ca am mai spart un releu aia e vina mea, dar cu niste cunostinte minime de electronica si o mana dreapta repari orice la ei.
Personal nu ma intereseaza lumini, sunet drop, sunet run, antifurt, automute pentru ca oricum am inchis toate luminile, senzorii sunt muti (canta doar statia), iar reglajul swingerului il fac cu firul pe langa avertizor la 2-3 cm mai jos, moment in care cand il pun pe rotita se ridica exact unde vreau.
Eu am ales sa nu platesc chestii pe care nu le folosesc sau care tin doar de comoditate excesiva (vezi saraca bucsa de plastic la shimano care se taie din lene, din lenea de a intinde putin firul si inchis galetul cu mana...)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”