Recomandare mulineta

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

adi1980
Mesaje: 22
Membru din: Joi Noi 03, 2011 22:08
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Recomandare mulineta

Mesaj de adi1980 »

Salut tuturor!

Doresc sa achizitionez 4 mulinete si as dori sfaturi, eventual cine detine mulinetele de mai jos, o parere despre ele, ar ajuta. Ma intereseaza sa pot (cu tehnica necesara) lansa cu nada peste 160m, deci tambur mare si sa culce bine firul.....de preferat si usoara.
Eu momentan oscilez intre:

HAKUYO MX 14000
HAKUYO MT 14000
Fl Xt 14000

Desigur din specificatii mx 14000 pare cea mai buna, dar daca restul isi fac treaba la fel de bine si tin macar 4 ani (regim mediu de utilizare), prefer sa dau mai putin pe ele.......evident.

Multumesc anticipat!

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Recomandare mulineta

Mesaj de ilar »

Salut, eu am si folesesc de doua sezoane mx 14000, sunt multumit de ele, diferenta dintre mt si mx este data de materialele din care sunt facute, ceea ce da mt-ului o greutate mai mare, in rest sunt identice. Mulineta de la fl nu o cunosc, iar ca durata de viata... mx si mt au aparut cam de trei ani mai trebuie sa treaca un an ca sa faca patru...🤪

nuk
Mesaje: 28
Membru din: Lun Mai 23, 2016 19:15

Re: Recomandare mulineta

Mesaj de nuk »

Ca si greutate sunt identice

adi1980
Mesaje: 22
Membru din: Joi Noi 03, 2011 22:08
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Recomandare mulineta

Mesaj de adi1980 »

Multumesc pentru raspunsuri, daca cineva foloseste mt-ul sau fl-ul, sau are vreo recomandare pentru alta mulineta, m-ar ajuta informatia.
Cum culca firul pe tambur mx-ul ilar?

Mersi

ilar
Mesaje: 220
Membru din: Vin Feb 08, 2019 21:12
Puncte: 0
Localitate: Oradea

Re: Recomandare mulineta

Mesaj de ilar »

Asa cum este prezentat in descriere. Fata de alte mulinete pe care le-am avut, aseaza super. In cazul in care iti achizitionezi, iti recomand sa incarci firul manual si sa tensionezi la fel firul pe parcursul incarcarii.

adi1980
Mesaje: 22
Membru din: Joi Noi 03, 2011 22:08
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Recomandare mulineta

Mesaj de adi1980 »

Multumesc mult ilar, se prea poate sa iau mx-ul, inspre ea inclin, mai astept putin, cat sa vad daca mai apar alte sugestii sau informatii.

Thx

Avatar utilizator
odsec
Mesaje: 684
Membru din: Vin Apr 29, 2005 14:10
Puncte: 0
Localitate: Odorhei

Re: Recomandare mulineta

Mesaj de odsec »

ia linistit hakuyo eu folosesc si la spod cu fir textil e ok.am amandoua si mx si mt

adi1980
Mesaje: 22
Membru din: Joi Noi 03, 2011 22:08
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Recomandare mulineta

Mesaj de adi1980 »

odsec - ii diferenta intre mt si mx? adica sa pun mai multi bani (cu destui la 4 mulinete) si sa iau mx ?

mersi

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Recomandare mulineta

Mesaj de Buricu »

Diferențele le găsești la Dan Mitranescu pe site. Eu folosesc MT de un an și am observat diferențe ( în bine) fata de mulinete cu care pescuiam (FL YF 9000).. Initial am luat una (MT) pentru spod și după prima partida încă patru. Dacă te hotărăști cumpara-ți acum deoarece de la anul se pare ca vor reveni la prețul initial: 350 lei. Spor!
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

adi1980
Mesaje: 22
Membru din: Joi Noi 03, 2011 22:08
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Recomandare mulineta

Mesaj de adi1980 »

Pai cu mt-ul cochetam cel mai mult, fl-ul l-am trecut, ca parea apropiat la specificatii si mx-ul, ca daca zicea lumea ca ii mult mai bun ca mt-ul, faceam un efort financial si luam mx.
Ms de raspuns

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”