nadire bile diferite

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

clabuc
Mesaje: 372
Membru din: Joi Apr 30, 2009 11:11
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

nadire bile diferite

Mesaj de clabuc »

ce parere aveti de nadirea cu 2,3 sau chiar mai multe tipuri de boillesuri (arome diferite, baze diferite) are efecte negative vis-avis de o nadire cu un singur tip de bile ??

Avatar utilizator
zfcristian
Pescar de competitie
Mesaje: 1881
Membru din: Mar Noi 24, 2009 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nadire bile diferite

Mesaj de zfcristian »

Eu asa fac nadirea si de cele mai multe ori are si rezultate.
Acum poate sunt eu subiectiv dar......

carpdiscount.ro
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 159
Membru din: Lun Noi 16, 2009 12:43
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nadire bile diferite

Mesaj de carpdiscount.ro »

Nu cred ca se poate face o regula, dar uneori da rezultate. Dar nu o sa stim niciodata daca nu cumva mergea si daca faceam patul doar cu un singur tip de boiles ! :D
MAGAZIN DE NEINCREDERE.
Site-ul Crapmania.ro nu-l recomanda!

Avatar utilizator
Martin
Mesaje: 371
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 8:53
Puncte: 0
Localitate: Bucureşti

Re: nadire bile diferite

Mesaj de Martin »

Este chiar aşa de necesară şi importantă nădirea ?
Se impune, inclusiv, la un pescuit de 12 ore ?
Cu cât cresc şansele reuşitei în caz de nădire masivă ?

PS. Fac menţiunea că până acum, eu, nu am nădit locul de pescuit.
PPS. Nu o fi doar o sugestie subtilă a celor care comercializează nadă ?

Avatar utilizator
Bogdan Buzatu
Pescar de competitie
Mesaje: 280
Membru din: Mie Feb 28, 2007 11:25
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: nadire bile diferite

Mesaj de Bogdan Buzatu »

Parerea mea e ca nadirea e necesara in pescuitul la crap dar irelevanta in partidele de 12 ore.De ce spun asta:chiar acum cateva zile am avut ocazia sa merg la pescuit dupa tatal meu,el a stat 24 de ore,a momit si plantat cu barcuta(porumb si boilles),eu am momit f grupat doar cu bile.Rezultat:el 2 buc de 3-4 kg, eu 2 buc 3-4 kg,o buc de 7 si una de aproape 10 si asta in doar 12 ore.Deci nadirea e importanta dar trebuie sa ai rabdare sa isi faca efectul.
Si eu folosesc mai multe feluri de bile la nadit,mai ales la pescuitul de placere cand am ocazia sa dau in balta ce imi ramane de pe la concursuri sau de pe la alte partide,si chiar dau rezultate.

VladTepes
Mesaje: 99
Membru din: Mie Mai 27, 2009 8:51

Re: nadire bile diferite

Mesaj de VladTepes »

3-4 sau mai multe tipuri de nada pe un pat de nada poate aduce peste care care in mod normal este foarte pescuit si poate ajunge sa asocieze pericolu cu patur mari de nada al aceleiasi arome. 3-4 sau ami multe arome si chiar marimi de bile cred ca numa in aceasa situatie va ajuta la fel si cu semintele nadesti cu mai multe tipuri de seminte , porumb, canepa,grau,mei orz, secara, fasole, mazare, alune tigrate etc.. is o groaza aici.

Este chiar aşa de necesară şi importantă nădirea ?
Se impune, inclusiv, la un pescuit de 12 ore ?
Cu cât cresc şansele reuşitei în caz de nădire masivă ?
Martin .... DA nadire este foarte im portanta cata nada si ce nada in functie de densitate de peste pe balta si ce alte speci mai sunt , caras, caracuda, platica,lin ... etc

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: nadire bile diferite

Mesaj de Vladut Mateianu »

Interesant subiectul. Si eu cred ca uneori nadirea nu este obligatorie, mai ales cand identificam un loc "fierbinte" adica un loc care tine crap sau unul prin care trec constant crapii ! Si atunci este recomandat pescuitul la interceptie, adica doar cu momeala de la carlig si eventual un mic saculet solubil.....cu solubile sau pelete !

Totusi, sunt si partide cand trebuie nadit masiv, in special cand folosim solubile si mai ales pe carpodroamele cu densitate mare de peste, atunci nadirea poate pastra pestele pe vadul pe care dorim noi..... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

M&D
Mesaje: 109
Membru din: Lun Iun 28, 2010 17:27

Re: nadire bile diferite

Mesaj de M&D »

si uite asa am mai invatat ceva , deoarece eram cam sceptic in privinta de-a nadii cu mai multe tipuri de boilesuri .iar acum vine intrebarea mea:pe carlig ce fel de boiles punem daca nadim cu 2-3 tipuri de boilesuri?

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: nadire bile diferite

Mesaj de cipica »

incepand din seara asta sunt timp de 7 zile la pescuit si cu siguranta voi face un pat cu bile amestecate. revin cu amanunte peste o saptamana!

M&D
Mesaje: 109
Membru din: Lun Iun 28, 2010 17:27

Re: nadire bile diferite

Mesaj de M&D »

pe carlig ce fel de boiles punem daca nadim cu 2-3 tipuri de boilesuri?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”