Kit crap

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Gabi Furcu
Mesaje: 7
Membru din: Vin Iun 05, 2020 19:50

Kit crap

Mesaj de Gabi Furcu »

Bună ziua! Sunt în căutarea unui kit de crap la un buget de 1. 700-1. 800 lei. Am nevoie de ajutorul dvs. deoarece nu știu ce sa aleg mai exact. Vreau sa pescuiesc pe Dunăre și pe bălți private unde contează cât de cât distanta. La lansete m-am gândit la 3 variante, mtx8 black, FL strtegist force plus, FL flx10. Am ales aceste lansete deoarece pot lansa la 50 m un plumb de 200g și ma pot bucura și de drill dar dacă îmi puteți recomanda una dintre ele sau alta care se încadrează la preferințele mele ar fii super. Apoi când vine vorba de mulineta, aștept păreri. Ca senzori vreau ceva la 400 lei care sa fie și sensibili la 0,25 dar și pentru 0,35-40. Sa fie rezistenți la o ploaie sănătoasă, sa aibă stație și sa tina bateria cât de cât, nu am nevoie de distanțe extreme, 150m e ok. Bugetul vreau sa îl distribui astfel : 800lei senzori+swinger+rodpod iar 1. 000 lei 2lansete+2 mulinete. Mulțumesc mult!

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Kit crap

Mesaj de darius123 »

In primul rand , ai deschis 3 topicuri diferite cu acelasi subiect. Roaga un moderator sa stearga celelalte 2 topicuri ca o sa primeste raspunsuri in 3 locuri.

La bugetul tau si avand in vedere ca vrei sa le folosesti si la dunare iti recomand niste lansete de 3.60 din 2 bucati de 3.50-4 lb capabile sa arunce si plumbi grei la dunare. Cauta ceva de la Fl ( Strategist, Strategist force plus)l sau Hakuyo( Mtx8,10 de la Dan Mitranescu),
La mulinete iti recomand Okuma Axeon baitfeeder 6500 ( daca vrei cu baitrunner) sau Okuma Distance 6000. Amandoua sunt mulinete robuste, tambur long cast si inmagazineaza destul fir chiar si de 0.40 ( pentru dunare).
Swingere iti recomand Hakuyo Mkm3 ( Dan Mitranescu) si senzori tot Hakuyo ( Dan Mitranescu) sau setul de 2+statie Energoteam E-sential, au trecut testul timpului...
La rod pod cam greu in bugetul asta, poti incerca sa mergi pe picheti de inox + buzz bari si te incadrezi in jur de 150 ron.
Ultima oară modificat Vin Iun 05, 2020 21:57 de către darius123, modificat de 2 ori în total.

Gabi Furcu
Mesaje: 7
Membru din: Vin Iun 05, 2020 19:50

Re: Kit crap

Mesaj de Gabi Furcu »

Mulțumesc mult! O sa vad cum le combin, orice părere contează pentru ca la final le voi pune pe foaie și o sa îmi fac kitul

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Kit crap

Mesaj de Alin Galbenu »

Sa lansezi cu plumb de 200g si sa te bucuri si de dril... e greu. Incearca ceva de minim 4 lbs. dar greu cu drill-ul.
Imagine

Gabi Furcu
Mesaje: 7
Membru din: Vin Iun 05, 2020 19:50

Re: Kit crap

Mesaj de Gabi Furcu »

Nu am nevoie de parabolica, o semi ma mulțumește în drill și ma ajuta

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”