LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Încuiat
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Am rugamintea, poate sa-mi explice cineva cum este o lanseta care se simte placuta in drill?

Nu de alta, dar am impresia ca suntem cei mai avantajati din pescuit, deoarece numai noi la crap avem privilegiul de a simti aceasta placere. Nu am auzit sa existe lansete de spinninng, undite, lansete de somn, de pescuit marin, ..., sa spuna despre ea posesorii ca este "placuta in drill", sau sa o catalogheze din acest punct de vedere.

Mai mult de atat, nu cred ca exista scula pe lumea asta despre care sa se discute cat de placuta este in utilizare.
Tarnacop, lopata, baros, cutit, flex .... Sunt scule care isi fac treaba bine sau mai putin bine, nu "placute" fratioare. Singura eventuala "placere" in utilizarea unei scule este comoditatea in utilizare si acest lucru vine in mare parte de la greutatea scazuta. Totusi, niciun muncitor nu o sa spuna ca prefera un tarnacop de 200g pentru ca este placut, chiar daca simte asta. Nu de alta, dar este posibil sa-i spuna colegii de munca: "bai boule, muncesti ca prostul cu un tarnacop "placut ! " :D
Nici macar despre dildo-uri, care teoretic sunt scule pentru generat placeri, nu se discuta asa ceva. :D

Mare noroc avem ca am ales acest stil de pescuit! Noi putem sa ne bucuram de placerea oferita de o scula! :D

Revin. La modul cel mai serios, daca stie cineva ce inseamna 'lanseta placuta in drill", sau ce parametrii trebuie sa detina pentru asa ceva, sa-mi spuna si mie.
Ca si in exemplul cu tarnacopul, nu ma intereseaza ceva care ia din calitatile reale ale unei lansete in scopul pentru care a fost facuta, respectiv pentru lansat, asa cum ii spune si numele.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

Daca tot iti place exemplul , incearca sa pescuiesti la o coada de tarnacop si dupa , la o lanseta de 2,75 lbs , de preferinta una de calitate :lol: !!!
Ia un tarnacop chinezesc de 2 lei :lol: si incearca sa spargi ceva vreo 2 ore ! Sa iti iei si vreo 3 cozi de rezerva , o sa iti trebuie , asta daca nu se stramba si capul ! O sa iti rupi mainile pentru cateva zile . Dupa ce iti revii cu mainile incearca si unul Fiskars :wink: !!!Idem si pentru lopata si baros !!!
Incearca un cutit adevarat japonez...un Falkniven...un Spyderco si apoi un stift din market !
Incearca un flex Heinner :lol: , apoi un Makita sau Bosch albastru cu amortizor de vibratii si turatie variabila !

Nu am timp de scris acum dar se pare ca nu stii diferentele de calitate intre scule ! Sunt diferente enorme !

PS - Lanseta nu este doar ''pentru lansat'' cum tot afirmi tu ! Atunci de ce nu LANSEZI si apoi pui pe rodpod numai mulineta :lol: ??? Lanseta e pentru lansare , obosirea pestelui , prin efectul de parghie pentru ''tractarea pestelui'' si apoi pentru orientarea pestelui catre minciog !
Ultima oară modificat Mie Iun 10, 2020 15:29 de către Florin Pata, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

Sau faci tu acum o lansare de ''chinezoaica'' placuta in dril si ai inceput teasingul :lol: :lol: :lol: ???

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Buricu »

Florin Pata scrie:
Mie Iun 10, 2020 15:28
Sau faci tu acum o lansare de ''chinezoaica'' placuta in dril si ai inceput teasingul :lol: :lol: :lol: ???
Da si se va numi MTX Delight 😂😂😂
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Avatar utilizator
Buricu
Mesaje: 143
Membru din: Mar Feb 04, 2014 18:55
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Buricu »

"Revin. La modul cel mai serios, daca stie cineva ce inseamna 'lanseta placuta in drill", sau ce parametrii trebuie sa detina pentru asa ceva, sa-mi spuna si mie."

Scuze dar nu ma pot abtine:
Si ai dori acum sa primesti proiectul tehnic de la inginerii firmei, cu impact planetar, specializate in "placerea drilului"!?🤣
Oricum, placerea drilului vine intotdeauna la pachet cu o "foarte mare rezerva de putere pe talon".😁
Din cate am observat (sa poate sa si gresesc) conceptul de lanseta placuta in dril a inlocuit conceptul de actiune a lansetei respectiv semi-parabolica sau/si parabolica. Denumirea asta noua este pe intelesul tuturor pe cand cea veche te baga in ceata daca nu ai habar de putina matematica, si este mai greu de vandut.
Modelele MTX 16 si 11 fix asta fac: ofera placere in dril...... nu-mi dau seama ce alte explicatii mai doresti!
Adrian Bunea
Peştele scapat este întotdeauna cel mai mare

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

Buricu scrie:
Mie Iun 10, 2020 19:32
Florin Pata scrie:
Mie Iun 10, 2020 15:28
Sau faci tu acum o lansare de ''chinezoaica'' placuta in dril si ai inceput teasingul :lol: :lol: :lol: ???
Da si se va numi MTX Delight 😂😂😂
Mai bine MTX Chinese Geisha :D !!!

eugen dragnea
pescar de competitie
Mesaje: 1090
Membru din: Lun Ian 30, 2012 21:58

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de eugen dragnea »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Iun 10, 2020 14:13
Revin. La modul cel mai serios, daca stie cineva ce inseamna 'lanseta placuta in drill", sau ce parametrii trebuie sa detina pentru asa ceva, sa-mi spuna si mie.
Ca si in exemplul cu tarnacopul, nu ma intereseaza ceva care ia din calitatile reale ale unei lansete in scopul pentru care a fost facuta, respectiv pentru lansat, asa cum ii spune si numele.
Masina de epoca vs euro 6

Choper vs Kawasaki

absolventa de Conservator vs pitipoanca din Bamboo

rulota pe o plaja salbatica vs vila din Primaverii

...detaliile le analizezi tu mai departe :wink:

Acum vreo 8 ani cand ne-am vazut la magazin ti-am zis ca am in cap un proiect de lanseta care le combina pe ambele...te caut sa iau un Class si un TX sa le fac o proba si-ti dau mai multe detalii ca oricum la mine "a ruginit" ideea degeaba pana acum...poate iese ceva la tine :wink:
Dacă vreodată voi ţine capul jos, o voi face doar ca să-mi admir pantofii.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

Florin Pata scrie:
Mie Iun 10, 2020 15:15
Daca tot iti place exemplul , incearca sa pescuiesti la o coada de tarnacop si dupa , la o lanseta de 2,75 lbs , de preferinta una de calitate :lol: !!!
Ia un tarnacop chinezesc de 2 lei :lol: si incearca sa spargi ceva vreo 2 ore ! Sa iti iei si vreo 3 cozi de rezerva , o sa iti trebuie , asta daca nu se stramba si capul ! O sa iti rupi mainile pentru cateva zile . Dupa ce iti revii cu mainile incearca si unul Fiskars :wink: !!!Idem si pentru lopata si baros !!!
Incearca un cutit adevarat japonez...un Falkniven...un Spyderco si apoi un stift din market !
Incearca un flex Heinner :lol: , apoi un Makita sau Bosch albastru cu amortizor de vibratii si turatie variabila !
Tu aduci in discutie utilitatea si o compari cu produse ieftine. Pai eu asta am intrebat ?! Eu intrebam de ce la crap unealta numita lanseta se judeca din punct de vedere al placerii. De ce nu se judeca asa si mulinetele. Adica sa ne cacam pe noi de placere si cand dam la manivela, nu numai cand ni se indoaie lanseta intr-un anumit fel. :D
Sau la fire: Parca vad:
-"Cum vi se pare firul X"
- "aaa, buuun, se intinde bine, este foarte placut!".
Pai daca lanseta este placuta in functie de cum se indoaie, cred ca cei care dau cu elastic prin varga pescuiesc cu prezervativul pus ca sa nu se murdareasca. :D


Incerc din nou:

Mai cunoasteti vreun stil de pescuit in care lanseta se descrie in functie de cat este de placuta in drill ?

sau

Mai cunoasteti vreo unealta de pe lumea asta pe care utilizatorii o descriu din punct de vedere al placerii ?

Spre exemplu, si-o fi pus vreodata intrebarea daca are o lanseta "placuta":
https://www.youtube.com/watch?v=DRXECi-stYk

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Dan Mitranescu »

eugen dragnea scrie:
Mie Iun 10, 2020 22:51
Dan Mitranescu scrie:
Mie Iun 10, 2020 14:13
Revin. La modul cel mai serios, daca stie cineva ce inseamna 'lanseta placuta in drill", sau ce parametrii trebuie sa detina pentru asa ceva, sa-mi spuna si mie.
Ca si in exemplul cu tarnacopul, nu ma intereseaza ceva care ia din calitatile reale ale unei lansete in scopul pentru care a fost facuta, respectiv pentru lansat, asa cum ii spune si numele.
Masina de epoca vs euro 6

Choper vs Kawasaki

absolventa de Conservator vs pitipoanca din Bamboo

rulota pe o plaja salbatica vs vila din Primaverii

...detaliile le analizezi tu mai departe :wink:

Acum vreo 8 ani cand ne-am vazut la magazin ti-am zis ca am in cap un proiect de lanseta care le combina pe ambele...te caut sa iau un Class si un TX sa le fac o proba si-ti dau mai multe detalii ca oricum la mine "a ruginit" ideea degeaba pana acum...poate iese ceva la tine :wink:
Nici tu nu cred ca ai inteles intrebarea.
Vorbeam de descrierea unei unelte din punct de vedere al placerii.
Inclusiv in exemplele date de tine nu poti sa spui ca ceva este "mai placut" ca altceva. Placerea nu se masoara, nu se catalogheaza, nu se generalizeaza.
Consider ca este o ineptie sa spui despre un lucru ca este general placut, sau general neplacut.
Cand se descrie o lanseta ca "placuta" in drill, pai de unde stie el ca o sa ii placa si altuia. Acest lucru exista numai pentru lansetele de crap . Pentru nicio alta unealta de pe lumea asta, sau chiar pentru niciun alt obiect nu se emite o astfel de parere. Bine, mai sunt aia care spun despre femei ca sunt "bune" sau nasoale, dupa ce se culca cu ele. Fix aceeasi inteligenta / experienta. :D

P.S. ne auzim cand vrei in legatura cu lansetele.

Avatar utilizator
Florin Pata
Mesaje: 902
Membru din: Mie Iun 15, 2011 16:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: LANSETA "PLACUTA" IN DRILL

Mesaj de Florin Pata »

Dan Mitranescu scrie:
Mie Iun 10, 2020 14:13
Am rugamintea, poate sa-mi explice cineva cum este o lanseta care se simte placuta in drill?

Nu de alta, dar am impresia ca suntem cei mai avantajati din pescuit, deoarece numai noi la crap avem privilegiul de a simti aceasta placere. Nu am auzit sa existe lansete de spinninng, undite, lansete de somn, de pescuit marin, ..., sa spuna despre ea posesorii ca este "placuta in drill", sau sa o catalogheze din acest punct de vedere.

Mai mult de atat, nu cred ca exista scula pe lumea asta despre care sa se discute cat de placuta este in utilizare.
Tarnacop, lopata, baros, cutit, flex .... Sunt scule care isi fac treaba bine sau mai putin bine, nu "placute" fratioare. Singura eventuala "placere" in utilizarea unei scule este comoditatea in utilizare si acest lucru vine in mare parte de la greutatea scazuta. Totusi, niciun muncitor nu o sa spuna ca prefera un tarnacop de 200g pentru ca este placut, chiar daca simte asta. Nu de alta, dar este posibil sa-i spuna colegii de munca: "bai boule, muncesti ca prostul cu un tarnacop "placut ! " :D
Nici macar despre dildo-uri, care teoretic sunt scule pentru generat placeri, nu se discuta asa ceva. :D

Mare noroc avem ca am ales acest stil de pescuit! Noi putem sa ne bucuram de placerea oferita de o scula! :D

Revin. La modul cel mai serios, daca stie cineva ce inseamna 'lanseta placuta in drill", sau ce parametrii trebuie sa detina pentru asa ceva, sa-mi spuna si mie.
Ca si in exemplul cu tarnacopul, nu ma intereseaza ceva care ia din calitatile reale ale unei lansete in scopul pentru care a fost facuta, respectiv pentru lansat, asa cum ii spune si numele.
Hai sa le luam usurel !

Pentru anumiti pescari conteaza placerea drilului , adica o lanseta senzitiva prin care sa simti cat mai bine miscarile crapului , ca altfel cand trage cuplam firul de la lanseta la carligul de la masina si il tragem taras !!!

Pentru alti pescari nu conteaza decat cum sfaraie crapul in tigaie , nu conteaza prin ce metode il scoti !!!

Mai nou pentru anumiti pescari conteaza doar ''am aruncat 500 de metri'' , nu mai conteaza ce prinde . Pentru acestia exista lansete de surfcasting , nu mai faceti compromisuri cu lansete de crap .

Problema e ca nu poti sa te duci cu 100 de lansete pe balta , unele senzitive si pari de aruncat si de aici necesitatea unui compromis intre duritatea si senzitivitatea batului !!!

Aici Century cu cativa ani in urma a facut o lanseta care e un mix intre ''ghioagele'' FMJ si lansetele lor cu senzitivitate pe varf si anume Century Focal System , cele mai bune lansete pe care am pus eu mana vreodata...si am pus mana pe multe .
Desigur e o opinie personala . Daca nu ma insel acum au devenit Century FMA .

La scule de constructii sa spunem exista diferente uriase intre iefteneli...sa nu zic chinezarii...sa nu deranjam !!! Cu unele scule e o placere sa muncesti...cu altele un chin !!! Tot se discuta de tarnacop , una e cand ai un maner extrem de usor cauciucat cu antivibratii cu greutatea echilibrata pe "metal adevarat'' si alta cand ai o ghioaga de lemn si un spanac de fier mort . Se tot vorbea de 200 de grame , ma bag eu cu o toporisca Gränsfors Small Forest Axe de un kil cu ce chinezarii de topoare de 3 kile doriti ! Pot scrie pagini intregi din propria experienta !

La lansetele de spinning daca tot au fost pomenite , in general exista 100% placere in dril deoarece toate....daca nu majoritatea , sunt scurte , subtiri si usoare !

Pescuitul la somn e total diferit fata de crap si ce placere in dril iti poate oferi un somn....cine a prins somn mare stie...la ala ai nevoie de lanseta de putere foarte mare si mai scurta daca dai din barca iar pescuitul se compara cu ''ridicatul cu macaraua'' .

La pescuitul marin ce sa mai discutam , acolo poti prinde si un stavrid de jumatate de kil si un rechin de peste o tona...nu se stie niciodata , acolo se folosesc alte scule de cu totul alt gen !!!
Tot cred ca scriu pe ''baza'' de provocare , ca se lanseaza vreun MTX ''Placerea Drilului" :lol: ! Ajut cu placere la lansare , dar nu e in targetul meu :lol: !!!
Spor !

PS - Trebuie sa ma ''regrupez'' acum am vazut ca Dan a bagat 2 mesaje ! Tot ''pasare de noapte'' ca mine :lol: !!!
Ultima oară modificat Joi Iun 11, 2020 0:17 de către Florin Pata, modificat de 4 ori în total.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”